Kā ASV parāds pārsniedz 34 triljonus dolāru, Kongress ir atcēlis savu plānu risināt šo krīzi.

Kā ASV parāds pārsniedz 34 triljonus dolāru, Kongress ir atcēlis savu plānu risināt šo krīzi.

Jaunākais priekšlikums par parāda komisiju ir apstājies

Jaunievēlētais Pārstāvju palātas priekšsēdētājs oktobrī teica, ka ir pienācis laiks izveidot divpartiju komisiju, lai risinātu federālās valdības pieaugošo 34,6 triljonu dolāru parādu. “Sekas, ja mēs nedarbosimies tagad, ir nepanesamas,” viņš teica, atkārtojot brīdinājumus no viņa priekšgājēja un citiem Pārstāvju palātas republikāņiem.

Vairāk nekā sešus mēnešus vēlāk priekšlikums šķiet gandrīz miris, izdzēsts ar skaļu opozīciju no labējā un kreisā spārna.

Šī situācija atspoguļo nemainīgu dinamiku Vašingtonā, kur likumdevēji abās partijās ir nelabprāt gatavi apsvērt nepopulārus kompromisus, kas būtu nepieciešami, lai apturētu valsts pieaugošo sarkano tintes plūsmu – īpaši vēlēšanu gadā. Sastopoties ar realitāti, ka jebkura fiskālā komisija gandrīz noteikti ieteiktu amerikāņiem vairāk maksāt vai saņemt mazāk no viņu valdības, likumdevēji atkal un atkal ir darījuši to, ko viņi dara tik labi: pārcelt problēmu uz nākamo Kongresu. Un viņi šķiet gatavi to darīt atkal.

Daudzi demokrāti un kreisi noskaņotas aizstāvības grupas iebilst pret komisiju, jo baidās, ka tā ieteiks samazināt sociālās apdrošināšanas pabalstus. Pret to ir arī daži republikāņi un labēji noskaņotas grupas, baidoties, ka panelis ieteiks palielināt nodokļus. Viņi ir nosaukuši komisiju par “nodokļu slazdu”.

“Es esmu vīlies, ka mums nav tik daudz impulsa, cik es domāju, ka mums būtu,” teica Rep. Jodey Arrington, republikāņu priekšsēdētājs Pārstāvju palātas Budžeta komitejai. “Priekšsēdētājs to atbalstīja, atbalstīja no paša sākuma. Bet es domāju, ka ir dažas ārējas grupas, kas ir iejaukušās, kas ir teikušas, ka tas ir aizmuguriskais veids, kā paaugstināt nodokļus, un tas ir nobiedējis dažus manus republikāņu kolēģus.”

Sen. Joe Manchin, D-W.Va., parāda komisijas likumprojekta sponsors Senātā, bija vēl pesimistiskāks.

“Nevienam šķiet, ka tas rūp,” teica Manchin. “Tas ir kauns, 34,6 triljoni dolāru parāda. Nevienu tas neinteresē.”

Parāda komisijas likumprojekts, kas izstrādāts pēc iepriekšējiem centieniem, izveidotu 16 locekļu paneli, lai ieteiktu soļus, kas varētu tikt veikti, lai līdzsvarotu federālo budžetu visdrīzākajos saprātīgajos termiņos un uzlabotu ilgtermiņa fiskālo veselību Medicare un sociālajai apdrošināšanai. Komisijai būtu 16 locekļi – 12 no Kongresa, vienlīdz sadalīti pa partijām, un četri ārējie eksperti bez balsošanas tiesībām. Republikāņu kontrolētajai Pārstāvju palātas Budžeta komitejai likumprojektu virzīja tālāk ar 22-12 balsojumu.

Fiskalitie realitati, kas sagaiditu jebkuru komisiju, ir labi dokumenteti un liela mera koncentrejas uz Socialo apdrosinasanu un Medicare, kas patere aizvien lielaku federala budzeta dalu un procentu maksajumus par valsts parada.

Socialajai apdrosinasanai rezerves Vecuma un izdzivotaju apdrosinasanas uzticibas fondam beigsies 2033.gada. Taja bridi programma bus pietiekami nodoklu ienakumi, lai apmaksatu aptuveni 79% paredzeto pabalstu. Medicare uzticibas fondam, kas sedz stacionaru slimnicas uzturesanas izdevumus, hospisa aprupi un uzturesanos prasmigu medicinas iestades, ir pietiekami lidzekli pilnu pabalstu apmaksai lidz 2036.gadam. Taja bridi butu nepieciesami 11% izdevumu samazinasana, lai saskanotu ar ienakumiem.

Pedeja fiskala komisija pirms desmit gadiem – ko vadija Erskine Bowles un Alan Simpson – ieteica 4 triljonu dolaru deficita samazinasanu desmit gadu laika caur nodoklu palielinasanu un sapes pilniem izdevumu samazinasanam. Bet 11-7 balsojums par paketi nebija pietiekams, lai piespiestu Kongresu to apsvetrot atpakal 2010.gada.

Jaunas parada panela atbalstitaji noradija, ka vini ir modelojis savu likumprojektu pec kaut kaa, kas ir izdevies pagatne – komisijas valsts militaro bazu konsolidacijai. Jauna komisija stradatu lidziga struktura ar likumdošanu prasa katram palatam balsojumu par gala priekšlikumu steidzami.

Tomer Demokratisko likumdeveju un Balta nama skepse par parada komisijas izveidi. Shalanda Younga, Balta nama Uznemumu vadibas biroja direktore, nesenaja uzklausisanas laika likumdevejiem teica, ka administracija ir nobažijusies par to, ka vieniga lieta uz galda komisijai butu Socialas apdrosinasanas pabalstu samazinasana, nevis prasa augstu ienakumu amerikaniešiem maksat augstakus nodoklus.

“Tas bus uz tiem cilvekiem pleciem, kas ir iemaksajuši sistema un paļaujas uz šo programmu pensija miera,” teica Younga.

Vairak neka 100 Demokratisko likumdeveju ari parakstija vestuli pret komisiju janvari, kad spejigas grupas piemeram AFL-CIO un AARP pauza savas bažas.

Kad ari ar Republikaniem saistitas grupas izteica savu pretstavokli pret likumprojektu, tostarp Americans for Tax Reform un Club for Growth, izredzes virzities uz priekšu ieverojami samazinajas. To pretstavoklis vajinaja GOP vadibas sviras pievienojot komisiju gada izdevumu likumprojektam vai citam obligatajam pasakumam.

“Nav garantijas par rezultatu. Es domaju, ka tas biede vairak cilvekus un šim pilsetam patik zinat kads bus rezultats,” teica Paliata likumprojekta autors Rep. Bill Huizenga,R-Mich.

Grover Norquist, Americans for Tax Reform prezidents teica jebkuram mehanismam kas atļauj nodoklu palielinasanu grauj bijušo prezidentu Donald Trump un citus Republikaniešus kandidatus uz amatu platforma nodoklu samazinasanai. Vina teica uzmaniba jabut stingri tikai izdevumu samazinasanai un “nodoklu palielinasana ir tas ko politiki dara vietas lemumu pieņemsanas un grutu izvelu.”

“Modernais Republikaniešu partija nav gatava likt nodoklu palielinasanu uz galda it ka tas butu daļa no risinajuma jebkam,” teica Norquist. “Nodoklu palielinasana nerisina nevienu problemu.”

Šada pieeja ari padara Demokratiskos likumdevejus piemeram Rep. Lloyd Doggett no Texas bažigus par komisiju.

“Mes nevaram atrisinat musu problemas tikai ar samazinasanam. Tam jabut ar papildus ienakumiem. Ja ienakumi nav galda virsu daudz uz galda es neesmu par neko. Tam jabut abiem,” teica Doggett.

Lai cik drūmi lietas izskatas likumprojektam tagad Rep. Scott Peters D-Calif., teica ka likumdošanas caur Kongresu bieži ir ilgs speles. Komisijas apstiprinasana no Paliata komitejas bija svarigs solis vinš teica. “Mes esam tik talu cik mes esam kadreiz bijusi.”

Atbalstitaji teica ka vini turpinas spiest uz priekšu lai sanemtu komisijas apstiprinajumu lidz šim Kongresam beigam. Manchin pieminaja iespejamibu pievienot to likumdošanai lame-duck sesija pec velesanam un pirms jauna Kongresa stajas amata.

“Mes esam taja klasiskaja pozicija kur visi mums ienist,” teica Peters viens no trim Demokratiem kas balsoja par likumprojektu komiteja un ir lidzautors. “Mes noteikti darijam pareizo lietu.”