JPMorgan vadītājs Džeimijs Daimons pretojas Baidenam: “Ķīna nav dabiska ienaidniece”

JPMorgan vadītājs Džeimijs Daimons pretojas Baidenam: "Ķīna nav dabiska ienaidniece"

ASV ir jāiesaistās sadarbībā ar Ķīnu un jāuztver tā kā konkurents, nevis kā ienaidnieks, sacīja JPMorgan Chase izpilddirektors Džeimijs Daimons.

“Ķīna nav dabiska ASV ienaidniece,” viņš teica intervijā Bloomberg Television ceturtdien.

Ķīnai ir atšķirīgs pasaules redzējums nekā ASV, piebilda Daimons, bet tai ir tiesības aizsargāt savas intereses un nacionālo drošību tāpat kā ASV. Ķīnas norobežošana nav pareizais ceļš uz priekšu.

“Es domāju, ka ASV ir pareizi pilnībā un dziļi iesaistīties konkurencē ar Ķīnu,” viņš teica Bloomberg.

Lai gan nav skaidrs, cik tieši darbinieku JPMorgan ir Ķīnā, banka ir veikusi darījumus valstī vairāk nekā simts gadus. Pēdējos gados uzņēmums pat ir paplašinājis savu biznesu Ķīnā. 2021. gadā Ķīnas Vērtspapīru regulēšanas komisija apstiprināja bankas reģistrāciju, kas padarīja to par pirmo ārvalstu uzņēmumu, kas pilnībā pieder vērtspapīru uzņēmumam Ķīnā.

583 miljardu dolāru bankas izpilddirektora komentāri nāk pēc tam, kad prezidents Baidens šonedēļ piemēroja jaunus tarifus Ķīnai, kas vērsti pret elektriskajiem transportlīdzekļiem, modernajām baterijām, saules baterijām un citiem importiem. Baidena administrācija apgalvo, ka jaunie tarifi nekaitēs ASV-Ķīnas attiecībām, bet saglabās lētu, ārvalstu ražotu produktu dominanci ASV tirgū, it īpaši attiecībā uz EV. Tomēr Ķīnas amatpersonas jau ir paudušas neapmierinātību par šo soli. Ķīnas vēstniecības pārstāvis tarifus nosauca par “pašiznīcinošiem” un kaitīgiem abu valstu klimata mērķiem.

Atsevišķā intervijā ar Lielbritānijas Sky News trešdien Daimons teica, ka Baidena nesen piemērotie tarifi pastiprinās spriedzi starp ASV un Ķīnu, bet attiecības “nav jābūt karam. Tā var būt smaga konkurence.” ASV un Ķīnai ir arī kopīgas intereses dažos jautājumos, tostarp klimata jomā, pret kodolieroču izplatīšanu un pret terorisma centieniem, sacīja Daimons.

“Kamēr Ķīna ir kaut kādā veidā Krievijas pusē, mums būs grūti,” Daimons teica Sky News.

Lai gan izpilddirektors Bloomberg teica, ka “viņš nav piemērots politikai”, Daimons parasti izsakās ar zināmu valstiskumu par ģeopolitiskiem jautājumiem, daļēji tāpēc, ka viņa bankai ir globāls pārklājums. Un cilvēki parasti klausās. Tomēr viņš atteicās no iepriekšējā piedāvājuma bijušajam prezidentam Donaldam Trampam būt par finanšu ministru, un piebilda ceturtdien, ka politikas karjera nav viņa redzeslokā.

“Man patīk mans darbs,” Daimons teica Bloomberg. “Tāpēc es neesmu pārliecināts, vai es gribu darīt kaut ko tamlīdzīgu.”