Jaunais Floridas iedzīvotājs Džefs Bezos ieguldīja 60 miljonus dolāru, lai laboratorijā audzētā gaļa garšotu labāk. Rons DeSantis to tikko aizliedza štatā.

Jaunais Floridas iedzīvotājs Džefs Bezos ieguldīja 60 miljonus dolāru, lai laboratorijā audzētā gaļa garšotu labāk. Rons DeSantis to tikko aizliedza štatā.

Floridas gubernators Ron DeSantis varētu būt tikko saskāries ar jaunu spēcīgu iedzīvotāju grupu

Šonedēļ bijušais prezidenta amata kandidāts parakstīja likumdošanu, kas aizliedz laboratorijā audzētas gaļas pārdošanu Floridas štatā, sakot, ka Saules štats vēlas apturēt Pasaules Ekonomikas foruma mērķi “pieradināt pasauli ēst laboratorijā audzētu gaļu un kukaiņus”. Pasaules Ekonomikas forums 2021. gadā teica, ka kukaiņi varētu būt veids, kā palīdzēt globālajai populācijai sevi barot ilgtspējīgāk, un ka kukaiņu audzēšanu varētu veicināt ar mākslīgo intelektu, kas izraisīja tiešsaistes konspirāciju teorijas.

Gaļas aizliegums ir neparasts, ņemot vērā, ka laboratorijā audzēta gaļa ASV vēl nav pieejama pārdošanai. Tomēr Floridas štats ieņem 13. vietu ASV pēc kopējā liellopu skaita ar kopumā 886 000 liellopu un 15 000 liellopu audzētāju, kuru kopējais pārdošanas apjoms ir 546 miljoni dolāru, saskaņā ar Floridas Liellopu padomi. Taču šis solis varētu būt brīdinājums, jo Florida ir kļuvusi par patvērumu miljardieriem, kuri bieži finansē un uzsāk pārtikas inovācijas, lai mazinātu klimata pārmaiņu ietekmi. Viens no tiem ir jaunais “sniega putns” Džefs Bezoss. Bezosas Zemes fonda vicepriekšsēdētāja Lorena Sančesa, Bezosas līgavainis, martā paziņoja par 60 miljonu dolāru sākotnējo ieguldījumu ilgtspējīgā olbaltumvielā, ieskaitot augu izcelsmes, fermentētas un audzētas gaļas produktus. Ieguldījums ir daļa no 1 miljarda dolāru apņemšanās paplašināt pārtikas ražošanu. “Mums ir jābaro 10 miljardi cilvēku ar veselīgu, ilgtspējīgu pārtiku visu šo gadsimtu, vienlaikus aizsargājot mūsu planētu. Mēs to varam izdarīt, un tam būs nepieciešama liela inovācija,” teica Sančesa paziņojumā.

Laboratorijā audzēta jeb kultivēta gaļa atšķiras no Impossible burgera un citiem tamlīdzīgiem produktiem. Tā tiek ražota, ņemot gaļu no dzīvniekiem un zinātniski atkārtojot šūnu struktūras, izslēdzot nepieciešamību audzēt dzīvniekus. Labdarības organizācija Good Food Institute ziņo, ka kultivētas gaļas nozare ir pieaugusi līdz vairāk nekā 150 uzņēmumiem, ko atbalsta 2,6 miljardi dolāru ieguldījumu, starp tiem arī Bezoss.

Amazon dibinātājs paziņoja 2023. gada novembrī, ka viņš pamest Seatu un pārcelsies uz Maiami, solis, kas viņam, visticamāk, ļaus ietaupīt vairāk nekā 140 miljonus dolāru pateicoties štata nodokļu kodeksam. Šomēnes viņš iegādājās trešo muižu štatā – 90 miljonu dolāru vērtu īpašumu Indian Creek salā, Dienvidfloridas apgabalā, kas pazīstams kā Miljardieru bunkurs. Viņš pievienojas Kenam Grifinam no Citadel Securities un tehnoloģiju gigantiem Amazon, Apple un Microsoft, kuri visi ir paplašinājuši biroju telpas Floridā. Maiami Dolphins īpašnieks un nekustamo īpašumu attīstītājs Stīvens Ross, vēl viens miljardieris, ir dziļi iesaistīts Dienvidfloridas pārvēršanā par Manhetenas līdzinieku. Ross pagājušajā mēnesī rīkoja pasākumu, lai savāktu līdzekļus Floridai bāzētam Nešvilas Vanderbilta universitātes kampusam, kuram apmeklēja arī DeSantis.

Taču šonedēļ DeSantis paziņoja, ka Florida “cīnīsies pret globālo elitu plānu piespiest pasauli ēst mākslīgi audzētu gaļu vai kukaiņus, lai sasniegtu viņu autoritāros mērķus”.

Kāpēc šis notikums ir tik populārs, ja laboratorijas gaļa nav pārdošanai?

Ziņas par aizliegumu izplatījās kā ugunsgrēks pēc tam, kad X lietotājs pagājušajā gadā publicēja fotoattēlu ar DeSantisu laikā viņa kampaņas vizītes gaļas ražotnē dienvidaustrumu Ajovas štatā. Ražotni pieder un to vada lauksaimnieks, ganvedis un realitātes šova zvaigzne Stīvens Makbijs no The McBee Dynasty. Makbija partneris Kalaha Džeksona stāv aizmugurē fotoattēlā un izraisīja lielu uzmanību tiešsaistē. “Tas ir sliktākais manis uzņemtais foto,” teica Džeksona, skaidrojot, ka tajā dienā viņai bija slikti un viņa nebija garlaicīga vai pretīgi noskaņota. “Es domāju, ka es vienkārši gaidīju, kad Stīvens beigs runāt, lai varētu doties mājup.”

Paziņojusi par fotoattēlu, viņa to atkārtoti publicēja un saņēma apmēram 40 miljonus skatījumu savos sociālo mediju kanālos. Makbijs norādīja, ka fotoattēls parādījies ziņu kontekstos tajos brīžos “vienīgais fotoattēls ar DeSantisu un jebkuras formas gaļu”. DeSantis attēlots priekšplānā pie galda ar rancha neapstrād

Ironiski, ka Makbijs atbalsta inovatīvas metodes laboratorijas gaļas ražošanai, piebilstot, ka lai gan viņš ir lauksaimnieks un ganvedis, viņš arī koncentrējas uz atjaunojošo lauksaimniecību.

“Protams, es stradaju lauksaimniecibas nozaré un man patik mazie lauki un ganibas,” viņs stastija Fortune. “Bet ja laboratorijas gaļa likvidetu rupnieciskas fermas kur dzivnieki piedzimst un aug zem jumta un nekad neredz sauli vai zali – tas nav slikts lieta manuprat.”