Jaunā paaudze varētu atņemt darbavietas tūkstošgadniekiem, ja viņiem ir mākslīgā intelekta prasmes, liecina LinkedIn un Microsoft dati.

Jaunā paaudze varētu atņemt darbavietas tūkstošgadniekiem, ja viņiem ir mākslīgā intelekta prasmes, liecina LinkedIn un Microsoft dati.

Jaunā paaudze saskaras ar darba tirgus izaicinājumiem

Jaunieši, kuri piedzīvoja 2008. gada finanšu krīzi, saskaras ar papildu izaicinājumiem, cīnoties ar darba tirgus pārmaiņām. Viņu tradicionālās karjeras trajektorijas tiek pārveidotas ar digitāli izglītotiem Z paaudzes pārstāvjiem, kuriem ir mākslīgā intelekta (AI) ekspertīze, saskaņā ar 2024. gada ikgadējo darba tendenču indeksu.

Veicot aptauju 31 000 cilvēku 31 valstī, tehnoloģiju giganti atklāj darba devēju preferences maiņu: “Vadītāji saka, ka AI prasmes var konkurēt ar pieredzi.”

Nozīmīgi ir tas, ka 71% vadītāju dod priekšroku kandidātiem ar AI prasmēm, nevis tiem ar vairāk tradicionālu pieredzi.

Problēmu pastiprina tas, ka darba devējiem ir maza vēlme apmācīt esošos darbiniekus AI jomā. Neskatoties uz to, ka 66% vadītāju uzstāj uz AI prasmēm jauniem darbiniekiem, tikai 25% uzņēmumu plāno šogad nodrošināt apmācību par ģeneratīvo AI.

Šī tendence norāda uz pieaugošu priekšrocību jaunajiem pretendentiem, jo darba devējiem ir jāmeklē talanti ārpus savas organizācijas.

Turklāt Z paaudzes pārstāvji ar AI zināšanām ne tikai var nodrošināt labas pozīcijas, bet arī paātrināt savu kāpumu pa korporatīvo kāpņu telpu. Ziņojumā atklāts, ka 77% vadītāju plāno piešķirt lielākas atbildības agrīnajiem karjeras darbiniekiem ar AI prasmēm.

Z paaudze ir pie stūres

Karina Kimbrouga, LinkedIn galvenā ekonomiste, stāsta, ka darbinieki – nevis viņu priekšnieki – virza AI integrēšanu savos darbos.

Tas ietver arī sākuma līmeņa darbiniekus, piemēram, Z paaudzes pārstāvjus, kuri vēl nostiprina savu karjeru.

“AI ir darbā; darbinieki negaida, kamēr viņu darba devēji izveidos oficiālus biznesa procesus tās izmantošanai,” viņa saka. “Viņi jau eksperimentē, mācās un izmēģina to, jo redz vērtības piedāvājumu.”

Ziņojumā Microsoft un LinkedIn sauc šos īpaši AI noskaņotos darbiniekus par “spēka lietotājiem”, jo viņi ir visprasmīgākie atrast veidus, kā izmantot AI laika ietaupīšanai un savas veiktspējas uzlabošanai – un lai gan jaunieši vēsturiski ir vairāk tehnoloģiju atbalstītāji, ziņojumā atklāts, ka spēka lietotāju darbinieki nav ierobežoti tikai ar vienu paaudzi.

“Cik daudz mēs vēlamies stāstu, ka Z paaudzes pārstāvji ir šķautnes gals, patiesībā ir darbinieki no visiem vecuma grupiem,” saka Kimbrouga. “Tie, kas ir visvairāk ziņkārīgi, balso ar savām kājām, sakot: ‘hei, es esmu elastīgs, es esmu gatavs mācīties, es esmu produktīvs.’ Tas ir ārkārtīgi spēcīgs signāls.”

Lai gan tas var nebūt tikai Z paaudze, viņi tomēr vada iepakojumu.

Ziņojumam atbildot 85% Z paaudzes respondentu saka, ka viņi izmanto AI darbā, salīdzinot ar 78% tūkstošgadniekiem, 76% X paaudzes pārstāvjiem un 73% bumbuļiem.

Tieši tāpat kā Z paaudzes pārstāvji nav vienīgie, kas vada AI spēku, tāpat nav tikai tehnoloģiju darbinieki, piebilst Kimbrouga. Faktiski prasmju uzlabošana ir bijusi visizteiktāk redzama radošo lomu darbiniekiem, piemēram, mārketinga, rakstniecības un dizaina jomā.

“Vienmēr ir jautājums: vai tas patiešām nodrošinās lielāku produktivitātes pieaugumu?” saka Kimbrouga.

“Kā ekonomisti mēs zinam, ka tas ir zelta biļete – kā izolēt algas no inflācijas. Produktivitātes pieaugums ir burvju līdzeklis ekonomikai. Ja AI to var nodrošināt, tas ir pluss.”

Turklāt darbiniekiem nav jāskumst par sava sākotnējā darba zaudēšanu, jo AI turpina attīstīties.

“Jūsu darbs ir uzdevumu kopums; daži ir atalgojoši, daži vispār nedod enerģiju, bet jums tie jāveic,” saka Kimbrouga.

“Cik vien iespējams, mēs vēlamies virzīties uz vispiepildinošajiem un sarežģītajiem uzdevumiem. Tur ir jautrības daļa; tur tu atnes savu īpašo cilvēcisko mērci.”