Indija un Japāna atbildēja uz Džo Baidena komentāriem, kur viņš tos nosauca par “ksenofobiskām” valstīm, piemēram, Krieviju un Ķīnu.

Indija un Japāna atbildēja uz Džo Baidena komentāriem, kur viņš tos nosauca par "ksenofobiskām" valstīm, piemēram, Krieviju un Ķīnu.

Japāna un Indija nosoda ASV prezidenta Džo Baidena izteikumus

Japāna un Indija sestdien nosodīja ASV prezidenta Džo Baidena izteikumus, kurus viņš izteica kampaņas ziedošanas pasākumā, apgalvojot, ka šīs valstis ir “ksenofobiskas” un nevēlas uzņemt imigrantus.

Japāna un Indija aizstāv savu politiku

Japāna norādīja, ka Baidena spriedums nav balstīts uz precīzu viņu politikas izpratni, savukārt Indija atbildēja uz komentāru, aizstāvot sevi kā pasaules visatvērtāko sabiedrību.

Baidens grupēja Japānu un Indiju kā “ksenofobiskas” valstis, kopā ar Krieviju un Ķīnu, cenšoties izskaidrot viņu cīņu ar ekonomiku, salīdzinot tos ar ASV spēku kā imigrantu nāciju.

Japāna ir galvenais ASV sabiedrotais, un gan Japāna, gan Indija ir daļa no Kvada, ASV vadītas neformālas partnerības, kas ietver arī Austrāliju, lai pretotos arvien uzstājīgākajai Ķīnai Indo-Klusā okeāna reģionā.

ASV un Japānas stiprās attiecības

Pirms dažām nedēļām Baidens uzņēma Japānas premjerministru Fumio Kišidu oficiālajā vizītē, kur abiem līderiem atkārtoti apstiprināja savu “neiznīcināmo aliansi” un vienojās pastiprināt savas drošības saites, ņemot vērā Ķīnas draudu Indo-Klusā okeāna reģionā.

Arī Indijas premjerministrs Narendra Modi pagājušajā gadā veica valsts vizīti Vašingtonā, kur viņu uzņēma biznesa un politiskie līderi.

Baltie nams norādīja, ka Baidens nevēlējās nodarīt aizvainojumu un vienkārši uzsvēra, ka ASV ir imigrantu nācija, sakot, ka viņam nebija nodoma graut attiecības ar Japānu.

Japāna ir informēta par Baidena izteikumu, kā arī par sekojošo skaidrojumu, sestdien teica Japānas valdības amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma sakarā ar jautājuma jutīgumu.

Amatpersona teica, ka ir žēl, ka daļa no Baidena runas nebija balstīta uz precīzu Japānas politikas izpratni, un ka Japāna saprot, ka Baidens izteica komentāru, lai uzsvērtu imigrantu klātbūtni kā Amerikas spēku.

Japānas un ASV attiecības ir “stiprākas nekā jebkad”, kā premjerministrs Kišida parādīja savas vizītes laikā ASV aprīlī, teica amatpersona.

Indijas atbilde uz Baidena komentāriem

Jaundelhi, Indijas Ārlietu ministrs S. Džaišankars sestdien arī atbildēja uz Baidena komentāru, sakot, ka Indija ir pasaules visatvērtākā sabiedrība.

“Es neesmu redzējis tik atvērtu, plurālistisku un daudzveidīgu sabiedrību nekur citur pasaulē. Mēs patiesībā ne tikai neesam ksenofobiski, bet mēs esam visatvērtākie, visplurālistiskie un daudzos veidos visizpratinošie sabiedrība pasaulē,” Džaišankars teica Ekonomisko laiku avīzes organizētajā apaļgalda diskusijā.

Džaišankars arī norādīja, ka Indijas ikgadējais IKP pieaugums ir 7% un teica: “Paskatieties uz citu valstu izaugsmes rādītājiem, jūs atradīsiet atbildi.” ASV ekonomika 2023. gadā pieauga par 2.5%, saskaņā ar valdības datiem.

Viesnīcas ziedošanas pasākumā trešdien, kur ziedotāju auditorija lielākoties bija Āzijas amerikāņi, Baidens teica, ka gaidāmās ASV vēlēšanas ir par “brīvību, Ameriku un demokrātiju” un ka valsts ekonomika plaukst “pateicoties jums un daudziem citiem”.

“Kāpēc? Tāpēc, ka mēs uzņemam imigrantus,” teica Baidens. “Domājiet par to. Kāpēc Ķīna tik ļoti ekonomiski staltsojas? Kāpēc Japānai ir problēmas? Kāpēc Krievijai? Kāpēc Indijai? Tāpēc, ka tās ir ksenofobiskas. Tās nevēlas imigrantus.”

Japāna ir pazīstama ar stingru imigrācijas politiku. Taču pēdējos gados tā ir atvieglojusi savu politiku, lai ārzemju darbiniekiem būtu vieglāk ierasties un palikt Japānā kā veids, kā mazināt dzimstības samazināšanos un strauji sarūkošo iedzīvotāju skaitu. Pagājušajā gadā Japānai piedzimušo bērnu skaits samazinājies līdz rekordzemam līmenim kopš Japāna sāka apkopot statistiku 1899. gadā.

Indija, kurai ir pasaules lielakais iedzivotaju skaits, šogad pieņema jaunu pilsonības likumu, nosakot reliģiskos kritērijus, kas ļauj paatrinat naturalizaciju hinduiem, parsiem, sikhiem, budistiem, džainiem un kristiešiem, kas bēga uz Indiju no Afganistanas, Bangladešas un Pakistanas, izslēdzot musulmaņus.