Iekšā Harlemas īpašās skolas neredzēti plāns dot skolēniem 10,000 dolārus ieguldīšanai – “vecāki noteikti zaudēs prātu”

Iekšā Harlemas īpašās skolas neredzēti plāns dot skolēniem 10,000 dolārus ieguldīšanai - "vecāki noteikti zaudēs prātu"

Jauns solis cīņā pret nabadzību

Harlemas bērnu zona plāno izglītojamajiem piešķirt tūkstošus dolāru

Harlemas bērnu zona, kas ir izglītības iestāde un labdarības organizācija, kas koncentrējas uz nabadzības pārtraukšanu no paaudzes uz paaudzi, plāno nodrošināt vidusskolas absolventus ar tūkstošiem dolāru ietaupījumu pēc izlaiduma. Plānam ir noteikti nosacījumi, taču tas ir pirmatskaņas veida plāns, un Harlemas bērnu zona plāno to izplatīt 10 pilsētās pēc Ņujorkas, tostarp Atlantā.

Nacionālā organizācija ir uzsākusi jaunu programmu “Wealth Builds”, kurā gandrīz 10 000 skolēniem tiks piešķirti pa 10 000 dolāru katram, lai veidotu savu bagātību. Līdz šim ir savākti 50 miljoni dolāru – pietiekami 2 200 skolēniem jeb divām skolām – un mērķis ir risināt rasu bagātības atšķirības un nodrošināt skolēniem finansiālu veiksmi nākotnē.

Programmas nosacījums ir tāds, ka 10 000 dolāru dotācijas tiks ieguldītas skolēnu vārdā, un šī nauda nebūs pieejama līdz bērnam paliks 25 gadi. Ideja ir tāda, ka nauda pieaugs līdz ar bērna augšanu, gada laikā apmēram par 5%, saka Harlemas bērnu zonas izpilddirektors Kwame Owusu-Kesse.

“Vecāki noteikti zaudēs prātu,” teica Owusu-Kesse.

Skolēnu uzkrātā naudas summa varētu vēl vairāk pieaugt. Harlemas bērnu zonas atbalstītājs miljardieris Stenlijs Drukenmillers teica, ka 5% procentu likme ir “konservatīvs” novērtējums. Ja skolēns saņemtu šos līdzekļus kā bērnudārza audzēknis, viņš varētu beigās saņemt apmēram 26 000 dolāru, kad kļūs par jaunu pieaugušo.

Programmā ir daži sarežģījumi. Skolēni saņems minēto naudu pēc koledžas absolvēšanas un arī pēc finanšu pratības nodarbību apmeklēšanas, ko sauc par “no šūpulīša līdz karjerai” programmām. “Skolēni, kas nesasniedz visus mērķus, joprojām būs tiesīgi uz daļu no naudas,” saka Čens. Un, kad viņi saņem naudu, tiek izveidota padome, kas apstiprina potenciālo izmantošanu, jo tā jāizmanto “bagātības veidošanas nolūkiem”.

Parasti ASV brīvskolas ir pretrunīgas. Izglītības privatizēšana nozīmē, ka dažas labdarības organizācijas, piemēram, Harlemas bērnu zona, gūst ievērojamus ienākumus; grupa 2022. gada jūnijā guva 135 miljonus dolāru ieņēmumu. Bieži vien šīs skolas tiek reklamētas zemu ienākumu ģimenēm kā veids, kā iziet cauri nepietiekami finansētajai valsts skolu sistēmai, taču tika konstatēts, ka šīs skolas bieži vien palielina rasu segregāciju, neskatoties uz pretējiem solījumiem.

Tomēr Harlemas bērnu zonas programma ir solis virzienā, kas arvien vairāk tiek atbalstīts cīņai pret nevienlīdzību; līdzīgas programmas nesen tika izklāstītas kā veids, kā risināt pieaugošo rasu bagātības nevienlīdzību. Kopš pandēmijas sākuma nevienlīdzība ir kļuvusi vēl izteiktāka, jo balto iedzīvotāju reālais neto vērtība palielinājusies par 30% un melnajiem un latīņamerikāņiem par 9%, saskaņā ar Ņujorkas Federālās rezerves bankas datiem no 2019. līdz 2023. gadam. Lai gan melno iedzīvotāju bagātība ir pieaugusi, atšķirības mājokļu īpašumtiesībās un kapitālā veicina pastiprinošu un pieaugošu plaisu.

“Lai gan melno iedzīvotāju biznesa un mājokļu īpašumtiesību pieaugums ir pozitīvs solis uz priekšu, tas nav pietiekams, lai cīnītos pret bagātības kumulatīvo efektu,” skaidro Brookings ziņojuma autori, norādot uz ilgstošu aizspriedumu vēsturi, kas nevar tikt atrisināta bez jauniem likumiem.

“Bērnu obligācijas” ir ienākušas sfērā kā potenciāls veids, kā risināt dažus no šiem paaudžu privilēģijas un bagātības plaisas jautājumiem. Šajā stratēģijai ietilpst valdības finansētu universiteto taupīšanas kontu izveide. Tiem ar zemākajiem ienākumiem tiktu piešķirtas lielākais dotacijas, un bērni nevarētu piekļūt uzticamajam fondam līdz pieauguša vecumam. Vēlāk naudu varētu izmantot bagatstuma veidošanas ceļiem, piemēram, mitekļa īpašumtiesībām vai augstskolu apmeklēšanai.

“Lai dzīvotu līdz Amerikas solijumam par ekonomisko iespēju un sociolo ekonomisko mobilitati visiem, mums ir nepieciešams drosmigs risinajums tads ka būtisks berna uzticibas konts kas nodrošina sakumkapitalu lai iegadatu ekonomisko drosibu no vertibu pieaugoša aktiva visiem amerikaniem,” norada ekonomisti un profesori Darrick Hamilton un William Darity Jr.