Hamas apgalvo, ka pieņem pamieru pēc tam, kad Izraēla pavēl evakuāciju no Rafah ar tuvojošos uzbrukumu.

Hamas apgalvo, ka pieņem pamieru pēc tam, kad Izraēla pavēl evakuāciju no Rafah ar tuvojošos uzbrukumu.

ASV prezidents aicina Izraēlas premjerministru atturēties no uzbrukuma Rafahā

ASV prezidents atkārtoti aicināja Izraēlas premjerministru atturēties no uzbrukuma dienvidu Gazas pilsētai Rafah, jo Izraēla pirmdien šķita tuvojas ofensīvai, lai izskaustu Hamas kaujiniekus.

Taču drīz pēc tam, kad Izraēla paziņoja, ka aptuveni 100 000 palestīniešiem jāsāk evakuēties no Rafah, Hamas paziņojumā teica, ka pieņem Ēģiptes un Katāras priekšlikumu par pamieru, lai apturētu septiņus mēnešus ilgušo karu ar Izraēlu Gazā.

Izraēlas puses komentārs par vienošanos nebija nekavējoties pieejams, un priekšlikuma detaļas nebija atklātas.

Baltā nama nacionālās drošības pārstāvis Džons Kirbijs teica, ka Baidens ir informēts par šo jautājumu. CIP direktors Viljams Bernss, kurš bija Katārā sarunās par gūstekņiem ar reģionālajiem amatpersonām, apspriež Hamas atbildi ar sabiedrotajiem reģionā. Kirbijs atteicās apspriest Hamas teikto par tās piekrišanu.

“Bills Bernss izskata šo atbildi. Viņš runā ar izraēliešiem par to,” teica Kirbijs žurnālistiem. “Un mēs redzēsim, kur tas aizvedīs. Cerams, ka tas varētu novedīt pie gūstekņu atbrīvošanas ļoti drīz.”

Pēdējās dienās Ēģiptes un Hamas amatpersonas ir teikušas, ka pamiers notiks vairākos posmos, kuros Hamas atbrīvos gūstekņus apmaiņā pret Izraēlas karaspēka atkāpšanos no Gazas.

Baltā nama augstākie amatpersonas ir publiski mudinājušas Hamas pieņemt to, ko viņi ir aprakstījuši kā izdevīgu Izraēlas piedāvājumu, kas arī novedīs pie ilgstoša pamiera un palestīniešu ieslodzīto atbrīvošanas no Izraēlas cietumiem un varbūt radīs pamatu pastāvīgam konflikta izbeigšanai.

Baltajā namā teica, ka Baidens pirmdienas rīta telefonsarunā ar Netanjahu uzsvēra ASV bažas par iebrukumu Rafah, kur vairāk nekā 1 miljons civiliedzīvotāju no citām Gazas daļām patveras kara laikā, ko izraisījis Hamas 7. oktobra uzbrukums Izraēlai un kas novedis pie vairāk nekā 34 000 palestīniešu nāves un trūkumiem teritorijā.

Baidens Netanjahu teica, ka joprojām uzskata, ka pamiera panākšana ar Hamas ir labākais veids, kā aizsargāt Izraēlas gūstekņu dzīvības Gazā, teica amatpersonas. Līderu zvans notika pirms Hamas paziņoja, ka ir pieņēmusi pamiera priekšlikumu.

“Prezidents šorīt atkal bija konsekvents, sakot, ka mēs neatbalstām sauszemes operācijas Rafah,” teica Kirbijs.

Jaunākais attīstība notiek, kamēr Baidens pirmdien Baltajā namā privātai pusdienlaika tikšanai uzņem Jordānijas karali Abdullahu II, lai apspriestu karu un sarunas par gūstekņiem.

Svētdien Netanjahu noraidīja starptautisko spiedienu apturēt karu Gazā dedzinošajā runā, atzīmējot valsts ikgadējo Holokausta piemiņas dienu, paziņojot: “Ja Izraēlai būs jāstāv vienai pašai, Izraēla stāvēs viena paša.”

“Es saku pasaules līderiem: nekāds spiediens, nekāda starptautiskas forums lēmums neapturēs Izraēlu no pašaizsardzības,” viņš teica angļu valodā. “Nekad vairs tagad ir tagad.”

Izraēlas armija pirmdien aptuveni 100 000 palestīniešiem pavēlēja sākt evakuēties no Rafah, norādot, ka sauszemes iebrukums tur var būt tuvu un vēl vairāk sarežģīt centienus panākt pamieru.

Svētdien spriedze pieauga, kad Hamas izšāva raķetes uz Izraēlas karavīriem, kas bija pozicionēti pie robežas ar Gazas joslu netālu no Izraēlas galvenajiem pārejas punktiem humnaitaritara palidzibas piegadei, nogalinot četrus karaviri. Tikmēr Izraēlas gaisa uzlidojumi Rafah nogalinaja 22 cilvekus, tostarp bērnus un divus zidainus, paziņoja slimnica.

Netanjahu arī Baidenam teica, ka nodrošinās Kerem Šalomas pereju starp Gazas joslu un Izraēlu atvērtu humnaitaritara palidzibas piegadei, paziņoja Baltais nams.

Izraēlas amatpersonas pagajusaja nedela informeja Baidena administracijas amatpersonas par plenu evakuacijai palestineisu civiliedzivotaju pirms potencialas operacijas, paziņoja ASV amatpersonas, kas pazistamas ar situaciju.

Amatpersonas, kas nebija pilnvarotas publiski komentet un ludza anonimitati runajot par sensitivo apmainu, teica, ka izraeliešu detalizetais plens nemaina ASV administracijas viedokli par to, ka operacijas veikšana Rafah rada parak lielu risku nevainigiem palestineisu civiliedzivotajiem.

Pentagona preses sekretars majors generals Pats Raiders teica, ka aizsardzibas sekretars Lojds Ostins ieprieks bija uzsveris Izraelas aizsardzibas ministram Joavam Galantam nepieciesamibu pec “ticama plena” civiliedzivotaju evakuacijai un humnaitaras palidzibas saglabasanai. Raiders teica, ka Ostins ir redzejis “konceptus” no izraeliešiem par operaciju plenu Rafah “bet neko detalizetu lidz sim bridi”.

Izraelas amatpersonas teica, ka tie, kas tiek paveti evakuacijai, parvietosies no dazam Rafah dalam uz netalu Izraelas pasludinatu humnaitaro zonu sauc Muwasi – improvizetu nometni pie juras.