Grupa, kas pārstāv Cargill un Archer-Daniels-Midland, izvirza pārsteidzošu mērķi nākamajam ASV tarifu paaugstinājumam: lietota ēdiena eļļa no Ķīnas.

Grupa, kas pārstāv Cargill un Archer-Daniels-Midland, izvirza pārsteidzošu mērķi nākamajam ASV tarifu paaugstinājumam: lietota ēdiena eļļa no Ķīnas.

ASV prezidents Džo Baidens sagatavo jaunu muitu vilni pret Ķīnu

ASV prezidents Džo Baidens sagatavo jaunu muitu vilni pret Ķīnu, un ASV sojas pupu tirdzniecības grupa mudina paaugstināt muitus uz Ķīnas izmantotās ēdiena eļļas, kas, pēc viņu teiktā, apdraud Amerikas lauksaimniecības kultūras, kas tiek izmantotas biodegvielai.

ASV sojas pupu pārstrādātāji vēlas paaugstināt muitus

Grupa, kas pārstāv lielākos ASV sojas pupu pārstrādātājus, tostarp Cargill Inc., Bunge Global SA un Archer-Daniels-Midland Co., vēlas, lai muitas nodokļi būtu augstāki par pašreizējo 15,5% likmi, saskaņā ar Nacionālās eļļas sēklu pārstrādātāju asociācijas (NOPA) nosūtīto paziņojumu saviem biedriem nedēļas nogalē, ko redzēja Bloomberg.

NOPA izpilddirektore Keilija Tkacz Buller teica, ka memorands tika nosūtīts atbildē uz baumām par iespējamajiem papildu muitas nodokļiem uz izmantoto ēdiena eļļu. Asociācijas biedri atbalsta palielinājumu līdzvērtīgu citiem tīrās enerģijas avotiem, piemēram, elektromobiļiem un saules enerģijai, lai izlīdzinātu konkurences apstākļus, Buller teica e-pastā.

Sojas pupu pārstrādātājiem rada bažas par Ķīnas izmantotās ēdiena eļļas importa pieplūdumu, kas vājina pieprasījumu pēc ASV kultūraugu sastāvdaļām, ko var izmantot atjaunojamā dīzeļdegvielai un ilgtspējīgai aviācijas degvielai. Ir arī plaši neapstiprināti pieņēmumi, ka no Āzijas nākošā izmantotā eļļa var nebūt autentiska un tajā var būt sajaukta ar svaigām augu eļļām, piemēram, palmu eļļu, kas var izkropļot preču vērtības un apdraudēt ASV biodegvielas likumus.

Ķīnas eksports uz ASV no apstrādātiem dzīvnieku un augu taukiem un eļļām – kategorija, kas ietver izmantoto ēdiena eļļu – šī gada pirmajos trīs mēnešos sasniedza 201 miljonu dolāru apmēru, salīdzinot ar 770 miljoniem dolāru visā 2023. gadā, liecina Ķīnas muitas dati, ko apkopojis Bloomberg. Tas salīdzināms ar aptuveni 47 miljonu dolāru vērtu sūtījumu apjomu 2022. gadā no aprīļa, kad dati sākas.

Sojas eļļas vērtības šogad ir samazinājušās, lai gan Čikāgas biržas nesen ir piedzīvojušas pieaugumu pēdējās tirdzniecības dienās, kamēr preču tirgotāji gaida muitas ziņas. Otrdien Baidens paredzēts atklāt dažu muitas nodokļu palielinājumu, ko pirmo reizi ieviesa bijušais prezidents Donalds Tramps. Nav zināms, vai paziņojumā būs iekļauta izmantotā ēdiena eļļa.

Baltajam namam atteicās komentēt.

Jauni muitas tarifi uz izmantoto ēdiena eļļu

Muitas tarifi uz izmantoto ēdiena eļļu papildinās citus ASV tirdzniecības pasākumus pret Ķīnas precēm. Baidens četrkāršos muitas tarifus uz Ķīnas elektromobiļiem un strauji palielinās tarifus citām galvenajām nozarēm, ziņoja Bloomberg News šonedēļ. Pusvadītāji ir bijuši vēl viens galvenais konflikta punkts.

2024. gada prezidenta sacensības ir liels faktors šajos pasākumos: Baidens cenšas ierobežot Ķīnu un atšķirt sevi no Trampa. Tas notiek laikā, kad pasaules divas lielākās ekonomikas ir pretrunīgajos jautājumos, tostarp spiegošanai, Pekinas represijai pret Honkongu un Taivānas statusam.

Strīdus par ēdiena eļļu visvairāk zaudē ASV audzētavas sojas pupas un citas kultūras, ko izmanto atjaunojamajai dīzeļdegvielai, saskaņā ar lauksaimniecības tirgotājiem. Tas rada iespējamu spriedzi starp lauku grupām un biodegvielas ražotājiem, kas pelna naudu importējot izmantoto ēdiena eļļu no Ķīnas.

ASV importa izmantotajai ēdiena eļļai 2023. gadā ir vairāk nekā trīskāršojies salīdzinot ar iepriekšējo gadu, vairāk nekā puse nāk no Ķīnas, saskaņā ar ASV Starptautiskās tirdzniecības komisiju. Pieaugums grauj peļņu pārstrādēm, kas saspiež veselas sojas pupas, lai iegūtu eļļu, liekot dažiem rūpnīcām samazināt ražošanu.

Palielinotie importa apjomi arī apdraud plānus palielināt ASV pārstrādes jaudu valdības stimulu vētrai veltīti zemakas oglekļa degvielas ražošanai cīņai pret klimata pārmaiņam.

NOPA plāno šonedēļ apspriest muitas nodokļa jautajumu ar biedriem un apskatīt citas iespējamais variantus, saskaņa ar memorandu.