“Google uzvar, jo ir labāks,” advokāts saka pretmonopola tiesnesim. Viņa atbilde: tas ir dīvaini.

"Google uzvar, jo ir labāks," advokāts saka pretmonopola tiesnesim. Viņa atbilde: tas ir dīvaini.

Antimonopola tiesas prāva pret Google

Tiesnesis, kurš uzrauga svarīgu antimonopola tiesas prāvu, kurā tiek izvērtēts, vai Google apspiež konkurenci un inovācijas, ceturtdien atkārtoti norādīja, ka viņaprāt būtu grūti parādīties spēcīgam konkurentam meklētājprogrammu tirgū.

ASV apgabaltiesas tiesnesis Amita Mehta jautājumi

ASV apgabaltiesas tiesnesis Amita Mehta diskutēja ar Google galveno juristu Džonu Šmidtleinu pirmajā tiesas noslēguma argumentu dienā, vaicājot, vai citai kompānijai būtu iespējams savākt naudu un datus, kas nepieciešami meklētājprogrammas izstrādei, kas varētu konkurēt ar Google.

“Šķiet ļoti, ļoti maz ticams, ja ne neiespējams pašreizējos tirgus apstākļos,” teica Mehta. Viņš piebilda, ka viņam šķiet dīvaini, ka pastāv tirgus, kur Google gūst miljardiem dolāru peļņu, bet neviens “nemēģina ienākt tirgū, lai samazinātu šo peļņu.”

Google pagājušajā gadā ieguva gandrīz 96 miljardus dolāru darbības peļņu, lielākoties pārdodot digitālās reklāmas – tirgu, kuru tas arī lielā mērā kontrolē, jo tas kontrolē aptuveni 90% ASV interneta meklētājprogrammu tirgu.

Tiesnesis izsaka šaubas

Tiesnesis arī izteica šaubas par to, cik bieži lietotāji pāriet no noklusējuma meklētājprogrammām, kas iepriekš instalētas viņu viedierīcēs. Noklusējuma meklēšanas opcija ir galvenais jautājums tiesas prāvā. Federālie prokurori apgalvo, ka Google aizsargā savu franšīzi, katru gadu iztērējot vairāk nekā 20 miljardus dolāru, lai nodrošinātu, ka tā meklētājprogramma automātiski atbild uz jautājumiem Apple iPhone un tīmekļa pārlūkos, piemēram, Safari un Mozilla Firefox.

Tieslietu departamenta juristi apgalvo, ka nauda, ko Google iztērē noklusējuma meklēšanas līgumiem – lielākoties nauda iet uz Apple – tagad pārsniedz tās gada ieguldījumus savu rezultātu kvalitātes uzlabošanai.

Kad tiesnesis pieminēja piemēru tiesas prāvā, ka 80% datorlietotāju, kas izmanto Microsoft Edge, arī izmanto šīs kompānijas meklētājprogrammu Bing, viņš vaicāja, kāpēc tas nav pierādījums noklusējuma opciju “pieķeršanai”, jo tikai 20% pārgāja uz Google Edge pārlūkprogrammā.

Google ilgi ir apgalvojis, ka iemesls tā panākumiem ir tāpēc, ka tas ir izstrādājis labāko tehnoloģiju, kas atceļ nepieciešamību iesaistīties negodīgās taktikas.

“Google uzvar, jo tas ir labāks,” teica Šmidtleins. “Visi, kas iegāja šajā tiesas zālē, teica, ka Google ir labāks.”

Kad Šmidtleins teica tiesnesim, ka Apple bija tas, kuram bija iespēja izbeigt Google noklusējuma līgumus un bija apsvēris citas iespējas kā Bing kļūt par noklusējumu, bet palika pie Google.

“Viņi izvēlējās Google,” teica Šmidtleins.

Mozilla arī mēģināja pāriet uz Yahoo kā noklusējuma meklētājprogrammu savam Firefox pārlūkam pirms atgriezšanās pie Google 2017. gadā, lielā mērā sakarā ar lietotāju preferences.

Tieslietu departamenta un Google juristi sniedz noslēguma argumentus Vašingtonas apgabaltiesas tiesas zinībniekiem ceturtdien un piektdien, lai noslēgtu lielāko antimonopola lietu četrdesmit gadu laikā.

Pēc noslēguma argumentiem Tieslietu departamenta antimonopola lietvedībā pret Google šonedēļ Mehta plāno izdot savu spriedumu vēlajā vasarā vai agrajos rudens mēnešos. Ja viņš nolēms, ka Google ir pārkāpis likumu, tiks noteikts cits tiesas prāvs par to, kā ierobežot tā tirgus varu.

Lietvedība pret Google atspoguļo lietu pret Microsoft deviņdesmitajos gados daudzos veidos, tostarp eksistenciālo draudu slavenam tehnoloģiju gigantam, kura produktiem uzticas miljardi cilvēku.