Google bloķē savu meklētāju jūsu iPhone par 20 miljardiem dolāru gadā, valdība apgalvo episkā monopolijas lietā.

Google bloķē savu meklētāju jūsu iPhone par 20 miljardiem dolāru gadā, valdība apgalvo episkā monopolijas lietā.

Google tiek apsūdzēts monopolā

Google tiek apsūdzēts par nelegālu monopolu, ko uztur vairāk nekā 20 miljardu dolāru lieli gada izdevumi, lai izslēgtu konkurenci, argumentēja Tieslietu departamenta advokāti, noslēdzot augsta līmeņa pret konkurenci vērstu tiesas prāvu.

Google aizstāv savu pozīciju

Google uztur, ka tā visuresošais klātbūtnes ir rezultāts tā izcilībai un spējai nodrošināt patērētājiem rezultātus, ko tie meklē.

Valdība un Google izteica savus noslēguma argumentus piektdien 10 nedēļu ilgajā tiesas prāvā ASV apgabaltiesas tiesnesim Amitam Mehtam, kuram tagad jāizlemj, vai Google ir pārkāpis likumu, uzturot monopolstāvokli kā meklētājprogramma.

Lielākais pret konkurenci vērstais tiesas prāva vairāk nekā divdesmit gadu laikā

Lielā daļa lietas ir apgrozījusi ap to, cik daudz Google savu spēku iegūst no līgumiem ar uzņēmumiem, piemēram, Apple, lai padarītu Google par noklusējuma meklētājprogrammu, kas iepriekš ielādēta mobilajos tālruņos un datoros.

Tiesas prāvā pierādījumi parādīja, ka Google katru gadu tērē vairāk nekā 20 miljardus dolāru šādiem līgumiem. Tieslietu departamenta advokāti ir teikuši, ka šī milzīgā summa liecina par to, cik svarīgi ir Google kļūt par noklusējuma meklētājprogrammu un bloķēt konkurentus no iespējas iekļūt tirgū.

Google atbild, ka klienti var viegli pāriet uz citām meklētājprogrammām, ja viņi to vēlas, bet patērētāji neizbēgami dod priekšroku Google. Uzņēmumi, piemēram, Apple, tiesas prāvā liecināja, ka viņi sadarbojas ar Google, jo uzskata tā meklētājprogrammu par labāku.

Google aizstāv savu tirgus pozīciju

Google arī apgalvo, ka valdība definē meklētājprogrammu tirgu pārāk šauri. Lai gan tas ieņem dominējošu pozīciju salīdzinot ar citiem vispārīgajiem meklētājiem, piemēram, Bing un Yahoo, Google saka, ka tas saskaras ar daudz intensīvāku konkurenci, kad patērētāji veic mērķtiecīgus meklējumus. Piemēram, tehnoloģiju gigants saka, ka pircēji var būt vairāk noskaņoti meklēt produktus Amazon nekā Google, ceļojumu plānotāji var veikt meklēšanu AirBnB un izsalkuši ēdāji var būt vairāk noskaņoti meklēt restorānu Yelp.

Un Google ir teicis, ka sociālo mediju uzņēmumi, piemēram, Facebook un TikTok arī piedāvā sīvu konkurenci.

Tiesnesis izsaka šaubas

Piektdienas argumentos Mehta izteica šaubas, vai daži no šiem citiem uzņēmumiem patiešām atrodas tajā pašā tirgū. Viņš teica, ka sociālie mediji var radīt reklamdevēju ieņēmumus, cenšoties parādīt reklāmas, kas šķiet atbilstošas patērētaja interesēm. Bet viņš teica, ka Google spēj izvietot reklāmas patērētajiem tieši atbildot uz viņu iesniegtajiem vaicājumiem.

“Tikai Google var redzēt tieši deklarēto nodomu,” teica Mehta.

Google advokāts Džons Šmidtleins atbildēja, ka sociālie mediji “ir daudz un daudz informācijas par jūsu interesēm, kas manuprāt ir tikpat spēcīga.”

Uzņēmums arī ir apgalvojis, ka tā tirgus spēks ir nestabils, jo internets nepārtraukti pats sevi pārveido. Tiesas prāvas laikā tika norādīts, ka daudzi eksperti reiz uzskatīja par neapstrīdamu faktu to, ka Yahoo vienmēr būs dominants meklēšanai. Šodien tika teikts, ka jaunieši dažreiz uzskata Google par “Veco Google”.

Mehta vēl nav paziņojis, kad viņš pieņems lēmumu, lai gan ir cerība, ka tas var aizņemt vairākus mēnešus.

Ja viņš atzīs, ka Google ir pārkāpis likumu, viņš tad plānotu “risinājumu” fazi tiesas prāvai, lai noteiktu, kas būtu jādara, lai veicinātu konkurenci meklētajprogrammu tirgū. Valdība vēl nav paziņojusi, kādu veida risinājumu tā meklētu.