Gandrīz 2,200 cilvēki ir aizturēti protestos par Palestīnas atbalstu koledžās

Gandrīz 2,200 cilvēki ir aizturēti protestos par Palestīnas atbalstu koledžās

Policija arestējusi gandrīz 2200 cilvēkus

Policija ir arestējusi gandrīz 2200 cilvēkus pro-palestīniešu protestos ASV koledžu kampusos pēdējo nedēļu laikā, dažreiz izmantojot bruņurupučus, taktiskos transportlīdzekļus un sprādzienbīstamas ierīces, lai izklīdinātu telšu nometnes un okupētās ēkas. Viena policista nejauši izšāva savu ieroci Kolumbijas Universitātes administratīvajā ēkā, izklīdinot protestētājus, kas bija iekārtojušies tajā, paziņoja iestādes.

Neviens netika ievainots policista kļūdas dēļ vēlu otrdienas vakarā Hamiltonas zālē Kolumbijas kampusā, ceturtdien paziņoja Ņujorkas policijas departaments. Viņš mēģināja izmantot savas ieroča pievienoto lukturīti, taču vietā izšāva vienu šāvienu, kas trāpīja rāmim uz sienas.

Tuvumā bija citi policisti, bet neviens students, paziņoja amatpersonas. Ķermeņa kameras ieraksts parāda brīdi, kad policista ierocis izšāva, taču prokuratūras birojs veic pārskatu, kas ir standarta prakse.

Vairāk nekā 100 cilvēki tika aizturēti Kolumbijas represijas laikā, kas ir tikai daļa no kopējā arestu skaita, kas radies nesenajos kampusu protestos par Izraēlas-Hamasas karu. The Associated Press apkopotie dati liecina par vismaz 56 arestu gadījumiem 43 dažādās ASV koledžās vai universitātēs kopš 18. aprīļa. Skaitļi balstīti uz AP ziņojumiem un universitāšu un tiesībsargājošo iestāžu paziņojumiem.

Protesti izplatās citos kampusos

Agrā ceturtdienas rītā policisti uzbruka demonstrantu pūlim Kalifornijas Universitātes Losandželosas kampusā, galu galā aizturēdami vismaz 200 protestētājus pēc tam, kad simtiem cilvēku ignorēja rīkojumus atstāt teritoriju, daži veidojot cilvēku ķēdes, kamēr policija izšāva spridzināmos līdzekļus, lai izklīdinātu pūli. Policija izjauca cietoksnim līdzīgu nometnes barikādi no saplākšņa, palešu, metāla žogiem un atkritumu konteineriem, pēc tam nolauza nojumes un teltis.

Līdzīgi kā UCLA, telšu nometnes protestētājiem, kas aicina universitātes pārtraukt darījumus ar Izraēlu vai uzņēmumiem, kurus viņi apsūdz atbalstīt karu Gazas joslā, ir izplatījušies citos kampusos visā valstī studentu kustībā, kas nav redzēta šajā gadsimtā.

Izraēla un ASV reakcija

Izraēla ir nosaukusi protestus par antisemītiskiem, savukārt Izraēlas kritiķi saka, ka tā izmanto šos apgalvojumus, lai apklusinātu opozīciju. Lai gan daži protestētāji ir filmēti, izsakot antisemītiskus komentārus vai vardarbīgus draudus, protestu organizatori – daži no viņiem ir ebreji – to sauc par miermīlīgu kustību palestīniešu tiesību aizstāvībai un kara protestam.

ASV prezidents Džo Baidens ceturtdien aizstāvēja studentu tiesības uz miermīlīgu protestu, bet nosodīja neseno dienu haosu.

Protestu sākums un turpinājums

Demonstrācijas sākās Kolumbijas Universitātē 17. aprīlī ar studentiem, kas aicināja izbeigt Izraēlas-Hamasas karu, kas Gazas joslā ir nogalinājis vairāk nekā 34 000 palestīniešu, saskaņā ar turienes Veselības ministrijas datiem. Izraēla uzsāka ofensīvu Gazas joslā pēc tam, kad Hamas militanti 7. oktobrī nogalināja aptuveni 1200 cilvēkus, lielākoties civiliedzīvotājus, un paņēma aptuveni 250 ķīlniekus uzbrukumā dienvidu Izraēlai.

18. aprīlī Ņujorkas policijas departaments izklīdināja Kolumbijas sākotnējo nometni un aizturēja aptuveni 100 protestētājus. Demonstranti uzstādīja jaunas telts un ignorēja draudus par izslēgšanu no universitātes un eskalēja savas darbības agrajos otrdienas rītos, okupējot Hamiltonas zāli – administratīvo ēku, kas tika līdzīgi sagrābta 1968. gadā studentiem protestējot pret rasismu un Vjetnamas karu.

Aptuveni 20 stundas vēlāk policisti iebruka zālē. Video parādīja policistus ar plastmasas saitēm un bruņurupučiem plūstam caur otro stāvu logu. Policija bija teikusi, ka protestētāji iekšpusē neizrādīja būtisku pretestību.

Policista ierocis izšauts plkst. 21:38, paziņoja Ņujorkas policijas departaments, aptuveni 10 minūtes pirms policija sāka ienirt Hamiltonas zālē. Departaments nenosauca policistu, kura darbības pirmoreiz ziņoja ziņu portāls The City ceturtdien.

Citas skolas un reakcijas

UCLA konfrontācijas arī norisinājās vairākas dienas šajā nedēļā. UCLA kanclers Džins Bloks ceturtdien paziņoja absolventiem zvanot, ka problēmas sākums bija pēc atļauta pro-Izraēlas mitinga kampusā svētdien un cīņas izcēlās un “dzīvas peles” tika mestas pro-palestīniešu nometnē vēlajos svētdienas vakaros.

Neseno dienu laikā administratūra mēģinaja atrast miermīlīgu risinājumu ar nometnes dalībniekiem un cerēja uz stabilitati, teica Bloks.

Tas mainijas vēlu otrdienas vakaros, kad pretprotesti uzbruka pro-palestinešu nometnei. Kampus administratūra un policija neiejaucies vai nesauca paligus stundam ilgi. Šajá naktí neviens netika aizturéts, bet vismaz 15 protestétáji tika ievainoti. Kavéjuma reakcija izraisíja politisko líderu kritiku, tostarp Kalifornijas gubernatora Gavina Ņūsoma kritiku un amatpersonas apsolíja neatkarígu párskatu.

Lídztam nometne bija kluvusi “daudz vairák par bunkuru” un nebija citas izvélés ká likt policijai to demontét, teica Bloks.

Stundam ilgais konflikts turpinájás lídzt ceturtdienas rítam, kad policisti brídinája ar skaļruniem par arestiem ja púlis – šajá brídí vairák neká 1000 stiprs iekšá nometnes telpás un árpus tás – neizklídinásies. Simti brívprátígi aizgája prom kamér vél 200+ palika un beigás tika aizturéti.

Tikmér citás skolás visá ASV protesta nometnes ir izklídinátas ar policijas palídzu – rezultátá veicot vairák arestu – vai brívprátígi slégts. Bet Minnesotas Universitátes amatpersonas panácájušas vienošanos ar protestétájiem netraucét absolvéšanas ceremonijám un lídzígas kompromisi ir panácíti Northwestern Universitáté pieštepilajá Čikágá Rutgers Universitáté Ņudžersijá un Brown Universitáté Rodailendas štatá.