FTK apgalvo, ka Teksasas izpilddirektors sadarbojās ar OPEC, lai noteiktu cenas naftas nozarē.

FTK apgalvo, ka Teksasas izpilddirektors sadarbojās ar OPEC, lai noteiktu cenas naftas nozarē.

ASV Federālās tirdzniecības komisijas lēmums par naftas uzņēmumu darījumu

ASV Federālā tirdzniecības komisija nolēma neiebilst pret Exxon Mobil Corp. 60 miljardu dolāru vērto pirkumu no Pioneer Natural Resources Co., tomēr uzsvēra, ka Pioneer līdzdibinātājam Scott Sheffieldam nedrīkst būt vietas superuzņēmuma valdē.

Darījuma apstiprināšana

Lēmums, kas tika paziņots ceturtdien iesniegumā, mazina bažas, ka Biden administrācija centīsies bloķēt virkni naftas un dabasgāzes lielapvienošanās darījumu, taču tas nāca par augstu cenu. Pretkartelēšanas aģentūra atklāja pierādījumus, ka Sheffield mēģinājis sazināties ar OPEC un ASV kolēģiem par naftas cenu un ražošanu, iespējams, paaugstinot izmaksas patērētājiem.

“Sheffield kunga pagātnes rīcība skaidri parāda, ka viņam nevajadzētu būt tuvu Exxon valdes telpai. Amerikāņu patērētājiem nevajadzētu maksāt netaisnīgas cenas pie sūkņa vienkārši, lai papildinātu uzņēmuma vadītāja kabatu,” sacīja FTC Konkurences biroja vietnieks Kyle Mach.

FTC norāda, ka tās rīkojums novērsīs Sheffield iesaistīšanos “sadarbības darbībās”, kas varētu palielināt naftas cenas un likt ASV patērētājiem maksāt augstākas degvielas cenas. Aģentūra norāda, ka viņš apmainījies ar simtiem īsziņu ar OPEC pārstāvjiem un amatpersonām par naftas tirgu.

Exxon akcijas pieauga par 0,4% plkst. 11:01 Ņujorkā. Pioneer akcijas pieauga par 1,1%.

Ierosinātais piekrišanas rīkojums arī aizliedz Sheffield kalpot jebkurā konsultatīvā lomā Exxon un aizliedz naftas gigantam pieņemt darbā jebkuru Pioneer darbinieku vai direktoru savā valdē piecu gadu laikā.

Exxon uzzināja par FTC apsūdzībām attiecībā uz Sheffield no aģentūras un paziņojumā teica, ka tās ir “pilnīgi nesaderīgas ar mūsu biznesa veikšanas veidu”. Exxon ir piekritusi piekrišanas dekrēta nosacījumiem un plāno pabeigt pirkumu 3. maijā.

Pioneer paziņoja, ka bija pārsteigts par FTC apsūdzībām un nepiekrīt aģentūras secinājumiem.

“Sheffield kungs un Pioneer uzskata, ka FTC sūdzība atspoguļo pamatīgu nepareizu izpratni par ASV un globālo naftas tirgu un nepareizi interpretē Sheffield kunga darbību būtību un mērķi,” uzņēmums teica paziņojumā.

Tomēr Pioneer un Sheffield “neveic nekādus soļus, lai novērstu apvienošanos no slēgšanas”, saskaņā ar paziņojumu.

Pioneer pirkšana no Exxon un vietas iegūšana valdē būtu bijis karjeras kulminācija Sheffield, kurš vadīja Pioneer vairāk nekā 20 gadus un bija viens no agrīnajiem fraktēšanas atbalstītājiem Permian baseinā. Pēc apvienošanās slēgšanas Exxon būs tālu un prom lielākais naftas un gāzes ražotājs Permian baseinā Teksasā un Ņūmeksikā, kas tagad sūknē vairāk naftas nekā OPEC dalībvalsts Irāka.

Chevron Corp., Occidental Petroleum Corp. un Chesapeake Energy Corp. ir starp uzņēmumiem ar lieliem gaidošiem pirkuma darījumiem, kas tiek rūpīgi pārskatīti pirms FTC.

Sliežu evaņģelists

Sheffield ir bijis reti skaļš līderis ASV šķembu laukumos, bieži piedaloties mediju intervijās un nozares konferencēs. Viņš bija agrīns nozares virziena uz kapitāla disciplīnu atbalstītājs, nevis ražošanas palielināšanu par katru cenu, un bija viens no pirmajiem izpilddirektoriem, kas aicināja savu uzņēmumu un citus samazināt dedzināšanu.

Taču tieši Sheffield publiskie un privātie sakari ar OPEC un citiem nozares vadītājiem piesaistīja FTC uzmanību. Viņš bija vadošais valdības noteiktu Teksasas naftas ražošanas ierobežojumu lobists 2020. gada sākumā, kad naftas tirgus sabrukums lika cenai krist zem nulles. Viņa centieni pārliecināt Teksasas Dzelzceļa komisiju, kas uzrauga štata naftas nozari, ieviest ražošanas ierobežojumus pirmo reizi desmitgadēs, beidzot bija neveiksmīgi.

FTC sūdzībā tiek minēti “plaši pierādījumi”, ka Sheffield mēģinājis organizēt koordinēšanu starp ASV šķembu ražotajiem un OPEC gan publiski, gan privāti. “Mēs ražojam pārāk daudz naftas un konkurējam ar OPEC,” sūdzībā citēts Sheffield 2023. gadā.

Aģentūra apgalvoja, ka Sheffield rīkojies kā “kanals” starp ASV šķembu ražotajiem un OPEC, apmainoties ar privātajiem ziņojumiem ar augsta līmeņa vadītājiem abos frontes. Tajos minēta arī viņa dalība vakariņu pasakumu starp amerikāņiem un OPEC ražotajiem prestižajos gada CERAWeek konferences Hjūstonas pasakumos.

“Uzņēmumu vadītaji nav vienmēr ticami stastnieki,” sacija FTC priekssedetaja Lina Khan. “Bet kad uzņemuma vaditaju vardi vai darbibas atklaj, pret savam interesem, ticibu tam, ka vini var sadarboties, mes vairakuma gadijumu tam vajadzetu ticet.”

Sheffield iecere kluvien par Exxon valdes locekli dotu viņam “lielaku platformu no kuras aicinat uz lielaku nozares plašu koordinaciju”, sacija FTC.

Pioneer un Sheffield noraidija FTC apgalvojumus 850 vardu garumaa paziņojumaa, kura teikts, ka viņa centieni bija meginajums pretoties “plenknieciskajam praksiem” no OPEC un Krievijas puses, kas vairakkart piesatinaja tirgu ar naftu, tostarp 2020. gada, lai iznicinatu ASV šķembu. Disciplineta šķembu nozare palidzetu uzturet “noturigu, konkuretspejigu un ekonomiski dzivotspetigu naftas un gazes industriju Amerikas Savienotajas Valstis”, teica uzņemums.