Francija piesaista 16 miljardu dolāru ieguldījumu pieaugumu no Microsoft, Pfizer un citiem, jo prezidents Emanuels Makrons piesaista jaunus uzņēmumus.

Francija piesaista 16 miljardu dolāru ieguldījumu pieaugumu no Microsoft, Pfizer un citiem, jo prezidents Emanuels Makrons piesaista jaunus uzņēmumus.

Francijas ieguldījumu apjoms sasniedz 15 miljardus eiro

Šodien tika paziņots, ka valsts ir piesaistījusi 15 miljardus eiro (16,2 miljardus ASV dolāru) ieguldījumus no dažādām starptautiskām kompānijām, kas darbojas tehnoloģiju un farmācijas nozarēs, stiprinot tās uzņēmējdarbības vidi.

Kompānijas, piemēram, Microsoft, Amazon, Morgan Stanley, Sanofi un citas plāno ieguldīt savos Francijas biznesos kā daļu no prezidenta Emanuela Makrona iniciatīvas “Izvēlies Franciju”, kas notika pirmdien.

Tas ir ievērojams apjoms, ko paziņot vienā dienā, pat valstij, kas parasti saņem būtiskus tiešos ārvalstu ieguldījumus (FDI), piemēram, Francija. Lai iegūtu priekšstatu, 2022. gadā, kas bija īpaši spēcīgs gads, valsts saņēma 36,4 miljardus ASV dolāru FDI ieplūdi, saskaņā ar ANO Tirdzniecības un attīstības konferenci (UNCTAD).

“Izvēlies Franciju” pasākums, kas šogad notiek jau septīto reizi, pozicionē Franciju kā vadošo globālā biznesa centru.

Šogad tika paziņots par kopumā 56 projektiem, kas ir viens no nozīmīgākajiem FDI paziņojumiem.

Microsoft, piemēram, ir apņēmusies ieguldīt 4 miljardus eiro (4,3 miljardus ASV dolāru), lai attīstītu savas mākoņdatošanas un mākslīgā intelekta spējas, apmācītu miljonu cilvēku un palīdzētu 2500 jaunuzņēmumiem augt nākamo trīs gadu laikā. Arī tehnoloģiju gigants Amazon atklāja jaunus ieguldījumus 1,3 miljardu ASV dolāru apmērā.

Franču farmācijas kompānija Sanofi ir ieguldījusi 1 miljardu eiro (1 miljardu ASV dolāru) valstī, lai paplašinātu zāļu ražošanu. Arī tās konkurenti Pfizer un AstraZeneca paziņoja par gandrīz 1 miljarda ASV dolāru ieguldījumiem Francijā.

“Šis jaunais ieguldījums radīs vairāk nekā 500 darba vietu un būtiski stiprinās Francijas spēju kontrolēt būtisku zāļu ražošanu no sākuma līdz beigām gan mūsdienās, gan nākotnē,” pirmdien paziņoja Sanofi.

Lielas bankas, piemēram, Morgan Stanley un First Abu Dhabi Bank, ir starp citiem, kuriem ir plānoti ieguldījumi.

Kā Francijas FDI salīdzinās ar pārējo Eiropu?

Francija parasti saņem vienus no lielākajiem ienākošajiem FDI Eiropā, ar otro lielāko kopsummu 2022. gadā aiz Zviedrijas, saskaņā ar UNCTAD.

Taču kopējais ārvalstu ieguldījumu krājums joprojām atpaliek no Lielbritānijas: Francijas ienākošais FDI krājums bija 897 miljardi ASV dolāru tajā gadā, kas ir nedaudz mazāk nekā viena trešdaļa no tās IKP, kamēr Lielbritānijai tas bija 2,7 triljoni ASV dolāru.

Vācijas ienākošais FDI krājums bija nedaudz vairāk nekā 1 triljons ASV dolāru, kas veido mazāku ekonomikas daļu nekā Francijai vai Lielbritānijai.

FDI plūsma, kas tika paziņota šodien, notiek laikā, kad Francija dubulto savus centienus uzlabot savu pievilcību biznesam.

Slavena ar savu vīnu un gastronomiju, valstij ir daudzveidīga ekonomika ar stiprajām pusēm farmācijas, finanšu, aero kosmosa un automobiļu ražošanas nozarēs. Parīzei ir vairāk Fortune Global 500 kompāniju galveno biroju nekā konkurentei Londonai, un daudzas finanšu institūcijas ir pārcēlušas operācijas uz turieni no Lielbritānijas galvaspilsētas kopš Lielbritānijas 2016. gada lēmuma izstāties no ES.

Lai gan Francija joprojām saskaras ar ekonomiskiem izaicinājumiem, piemēram, augstiem darbaspēka izdevumiem un salīdzinoši stingru nodokļu režīmu, tie skaidri nav atturējuši ieguldītājus. Ar miljardiem ieguldījumu plūsmas un tūkstošiem darba vietu izveides dažādās nozarēs, globālie uzņēmumi balso ar saviem maciņiem.