Florida gatavojas viesuļvētru sezonai ar 850 miljonu dolāru lielu “katastrofas obligāciju” izlaišanu.

Florida gatavojas viesuļvētru sezonai ar 850 miljonu dolāru lielu "katastrofas obligāciju" izlaišanu.

Prognozes par “potenciāli sprādzienbīstamo” viesuļvētru sezonu un augsto darbības izmaksu turpina apgrūtināt Floridas mājokļu apdrošinātājus

Tomēr ir pozitīvas zīmes šīs valsts 76 miljardu dolāru tirgus attīstībā, kas klusi aug pēc sarukšanas perioda un sāk izjust jaunu likumu priekšrocības, kas paredzēti, lai samazinātu to izmaksas. Apdrošināšanas nozīmīgums kļūst arvien svarīgāks, jo Floridas iedzīvotāju skaits turpina pieaugt aptuveni par 300 000 gadā.

“Floridas kopējās ekspansijas dēļ, gan attiecībā uz blīvumu, gan kopējo iedzīvotāju skaita pieaugumu… nav tā, ka kopējais apdraudējumu apjoms paliek nemainīgs. Pēdējo gadu laikā tas ir ievērojami pieaudzis,” teica S&P Global Market Intelligence analītiķis Tim Zavacki. “Tas tikai uzsvēra steidzamību vajadzībai pēc vēl lielākiem privātajiem ieguldījumiem šajā strauji augošajā tirgū.”

Ņemot vērā savu pakļautību Atlantijas okeāna viesuļvētriem, Florida vienmēr ir bijusi dārga apdrošināšanas tirgus. Bet viesuļvētras Irma un Ians 2017. un 2022. gadā, abas radīja ekonomiskos zaudējumus, kas tika novērtēti virs 60 miljardiem dolāru, bija pēdējais sitiens daudziem privātajiem nodrošinātājiem, kas saprata, ka viņi vienkārši nevar atļauties katru gadu riskēt ar milzīgām vētrām, kas izraisa miljardiem dolāru prasību. Atkārtotās apdrošināšanas izmaksas – politikas, ko apdrošināšanas sabiedrības izmanto, lai pasargātu sevi no zaudējumiem – arī pieauga, kas daudziem uzņēmumiem padarīja uzturēšanos Floridā par zaudējumu darījumu.

“Atkārtotās apdrošināšanas tirgus… vienmēr ir piesardzīgs attiecībā uz Floridu, bet piesardzības līmenis pēdējo gadu laikā ir īpaši palielinājies,” teica Zavacki.

Aptuveni 15 uzņēmumi izstājās no Floridas tirgus no 2022. gada sākuma līdz pagājušajam jūnijam. Šis trūkums lika mājokļu īpašnieku likmēm pieaugt līdz vairāk nekā trīs reizēm virs nacionālajiem vidējiem rādītājiem – 1700 dolāriem gadā – un piespieda Floridas Citizens’ Property Insurance Corporation uzņemties atbildību.

Citizens, Floridas valsts “pēdējais apdrošinātājs”, ir nodokļu maksātāju finansēta organizācija, kas izstrādā politiku jomās, kur neviens privātais apdrošinātājs nav gatavs to darīt. Tas strauji pieauga 2022. un 2023. gadā, jo privāto uzņēmumu aiziešana piespieda miljoniem Floridas iedzīvotāju vērsties pie Citizens pēc seguma: tas pieauga par vairāk nekā 65% gadā līdz pagājušajam jūlijam un apdrošināja līdz pat 1,4 miljoniem politiku pagājušajā septembrī – padarot to par desmito lielāko īpašuma apdrošinātāju visā valstī, neskatoties uz to, ka tas darbojas tikai vienā štatā.

Tas ir slikts jaunums Floridas apdrošināšanas tirgum. Citizens regulāri katru gadu zaudē miljonus savos apdrošināšanas darbībajos, un to izmeklēja federālais izmeklētājs 2023. gadā pēc tam, kad Floridas gubernators Rons Desantis teica, ka tas ir maksātnespējīgs. Ja valsti skartu liels viesuļvētra, Citizens varētu lūgt nodokļu maksātajiem – un iespējams pat federālajai valdībai – glābšanu, atšķirībā no tā privātajiem konkurentiem.

Bet ir pozitīvas zīmes cietušajai nozarei. Citizens veic ievērojamus darbus kapitāla tirgos, meklējot līdz pat 5,5 miljardiem dolāru atkārtotajai apdrošinai – tā lielākais pirkums jebkad – lai pasargātu sevi no zaudējumiem un mazinātu nepieciešamību pēc nodokļu maksātaju glabšanas. Turklät gandrīz 1 miljards dolari no šis seguma var būt katastrofu obligaciju veidolos, kas var atvērt durvis citiem privatiem apdrošinatajiem pieejamai atkartošanas apdrošinai un sniegt atbalstu paresai apdrošinataju nozarei, stastija Floridas Valsts universitates profesors un apdrošinataju eksperts Charles Nyce.

“Pedejo gadu laika Citizens ir noteikti samazinajis savas atkartotas apdrosinas prasibas, lai privatais apdrosinatajs labak pieklutu atkartotai apdrosinasanai. Tas bija apzinats lemums no Citizens puses,” teica Nyce. “Atkartotas apdrosinasanas industrija ir tikai ierobezots kapitala daudzums. Ja [Citizens] to paņem, privatais tirgus to nevar iegut.”

Nozares analitikis Stivs Evans teica, ka vinam aizdomas par privato apdrosinataju gatavibu ieiet tirgu nebija saistita ar Citizens katastrofu obligaciju pardosanu, bet gan ar minksto atkartotas apdrosinas premiju pec augstu cenu perioda. Fitch Ratings prognozeja, ka atkartotas apdrosinas likmes sakuma mazinasies velak so gadu.

“Ja atkartotas apdrosinasanas tirgus var nedaudz atslabt, mes redzesim dazas likmes samazinasanas 2025. gada, cerams,” teica Nyce. “Tas ir lieliskas zinas Florida iedzivotajiem.”

Apdrosinatajiem ari ir devis stimulu jauni Florida likumi, kas tika pieņemti so gada sakuma un samazina tiesiskas izdevumus saistiba ar prasibu sarunam, ietaupot miljonos.

Neskatoties uz pastavosiem iemesliem, privato apdrosinataju skaits tirgu ir svaigs gaiss Florida apdrosinasanas industrijai. Florida lidz martam bija apstiprinajusi sesus jaunus ipasumu apdrosinatajus politiku izstradasanai saktu un vairak neka 250 000 Florida iedzivotaju pameta Citizens privatiem konkurentiem pedejo devini menesu laika. Tas ir labi tirgum – jo vairak privato apdrosinasanas polisu nozime nodoklu maksataji nav atbildigi par lieliem zaudajumiem.

Gaidamais bistamais 2024. gada viesulu vetru sezona tikai uzsver nepieciesamibu pec stipraka apdrosinasanas tirgus. AccuWeather prognozeja marta, ka sis uraganu sezona bus “potenciali spradzienbistama”, prognozejot ka bus no astoniem lidz divpadsmit Atlantijas uraganiem, kas ir daudz virs vesturiskiem normativiem. Apdrosinataji negatavojas tikai vairak vetram, bet ari pastavigakam spetigam vetram, jo silstosas juras temperaturas rada atrakus un bistamakus uraganus.

“Patlaban valdosais uzskats ir tas, ka silstosas juras virsmas temperaturas un juras limena celšanas del mes ne tikai redzesim biezakas vetras – mes redzesim vairak vetru, kas butu bijusi 1 vai 2 kategorijas kluvusi par 3., 4. vai 5. kategoriju,” teica Nyce.