Fitnesa ietekmētājs atklāti runā par ceturto stadiju resnās zarnas vēzi.

Fitnesa ietekmētājs atklāti runā par ceturto stadiju resnās zarnas vēzi.

Mārija Kanga nekad nav bijusi klusa. Šī fitnesa influencere un trīs bērnu māte no Sakramento ir kļuvusi vairākas reizes virāla – pirmo reizi nedaudz vairāk nekā pirms desmit gadiem, kad viņa publicēja savu superformas fotoattēlu sporta apģērbā, apkārt savus trīs bērnus, un uzrakstīja: “Kāds ir tavs attaisnojums?”

Publicējums ātri sasniedza 16 miljonus skatījumu un izraisīja bezgalīgu dusmu vētru no sievietēm, kuras to uztvēra kā ķermeņa kaunināšanas uzbrukumu. Kangu sauca par uzpūtīgu, būli, idioti. Bet tas tikai uzkurināja viņas uguni, ievirzot viņu gadiem ilgā veselības un labklājības uzņēmējdarbībā – viņa ir aprūpes māju īpašniece, vada organizācijas “Fitness Without Borders” un “No Excuse Mom” (ar papildinājumiem, tostarp kalendāriem un grāmatu) un nesen kļuvusi par elpošanas tehnikas instruktori. Un mediju mirkļi turpinās, jo viņa atklāti runā par visu – sākot no krūšu implantu noņemšanas līdz laulības izjukšanai.

Tagad viņa pacēla savu balsi par lielu dzīves atjauninājumu: viņai ir diagnosticēta 4. stadijas resnās zarnas vēzis.

“Es domāju, ka nekad par to nerunāšu,” saka 43 gadus vecā Kanga. “Bet es gribu radīt izpratni, ka tas var notikt ar ikvienu … Es biju veselības un labklājības simbols.”

Viņa saka, ka gadu domāja, ka viņas gremošanas problēmas, anēmija un vēdera sāpes ir kaut kas nekaitīgs, piemēram, hemoroīdi vai kairinātu zarnu sindroms (IBS), un nevēlas, lai citi pieļauj tādu pašu kļūdu. Kad viņas ārsts atklāja zemu dzelzs līmeni, viņš pasūtīja CT skenēšanu, kas parādīja audzēju. Kolonoskopija un biopsija apstiprināja, ka tas ir vēzis, kas jau bija izplatījies uz limfmezglu, padarot to par 4. stadijas vēzi.

“Jūs piedzīvojat dažādas emocijas, un bija brīdis, kad domāju: ‘Kāpēc es? Es darīju visu. Es meditēju. Man nav dusmu pret nevienu. Sāciet dusmoties … bet tad saprotat, ka neesat viens pats.”

Tas ir patiesāks nekā jebkad agrāk, jo resnās zarnas vēža gadījumu skaits cilvēkiem līdz 50 gadu vecumam strauji pieaug, lai gan cilvēkiem virs 65 gadiem tas samazinās, saskaņā ar ziņojumu, ko Amerikas Vēža biedrība publicēja janvārī. (Gadījumu skaits pat pieaug bērniem un pusaudžiem, saskaņā ar tikko publicētiem datiem.)

“Mēs nezinām precīzi, kas izraisa šo straujo resnās zarnas vēža gadījumu pieaugumu jauniem cilvēkiem,” saka doktors Džeimss MakKormiks, kolorektālās ķirurģijas sistēmas vadītājs Pitsburgas Allegheny Health Network. “Lai gan ir cilvēki, kuriem ir ģenētiska nosliece uz resnās zarnas vēzi, tas neskaidro situāciju. Tas jāizraisa kaut kādiem vides vai uztura vai dzīvesveida faktoriem – vai visdrīzāk visu trīs kombinācijai.” Tas ietver gaisu, ko mēs elpojam, un ūdeni, ko mēs dzeram, viņš saka, piebilstot, ka zināmie riska faktori ietver “visus Rietumu diētas pazīmes”, piemēram, augstu dzīvnieku tauku un pārstrādātu gaļas patēriņu un zemu šķiedrvielu patēriņu, kā arī aptaukošanos un mazkustīgu dzīvesveidu.

Tad ko darīt Kanga un citiem viņas līdzīgiem?

“Ir svarīgi atzīmēt, ka esmu redzējis daudzus jaunus pacientus, kuri nes mani uz biroju un ziņo par veselīgas diētas lietošanu un uzturējuši ļoti aktīvu dzīvesveidu un veselīgu svaru, bet joprojām attīstījuši resnās zarnas vēzi 20. un 30. gadu vecumā neskatoties uz šiem apzinātiem centieniem,” saka MakKormiks.

Citiem vārdiem sakot, tas var būt loterija.

Izpratne par resnās zarnas vēža simptomiem

Simptomu saraksts, kas parasti tiek attiecināts uz resnās zarnas vēzi, MakKormiks saka: “ir izmaiņas jūsu zarnu paradumos, asiņošana, nogurums, vēdera sāpes, uzpūšanās vai neplānota svara zudums.” Asiņošana un anēmija – abas Kangas pieredzētas – kā arī neplānots svara zudums vienmēr jāizvērtē.”

Attiecībā uz citiem simptomiem viņš saka, ka daudzi cilvēki piedzīvo vēdera sāpes, uzpūšanos un nogurumu un to attiecina uz IBS vai citiem nekaitīgiem cēloņiem. Bet kamēr ārsti bija komfortabli veikt IBS un hemoroīdu diagnozes veseliem jauniem cilvēkiem bez ģimenes resnās zarnas vēža vēstures pirms 20 gadiem, “vairs ne”, viņš saka, jo to grupas gadījumu skaits ir dubultojies šajā laikposmā.

“Esi uzmanīgs,” iesaka MakKormiks. “Jūs nevarat diagnosticēt hemoroīdus vai kairinātu zarnu sindromu mājās, pamatojoties uz aprakstiem internetā. Patiesība ir tāda, ka kairinātu zarnu sindroms ir izslēgšanas diagnoze – tas nozīmē, ka mēs nevaram veikt diagnozi bez nopietnāku diagnožu izslēgšanas – un lietas, ko mēs izslēdzam ir tamlīdzīgas resnajam zarnam vēzis un iekaisuma zarnu slimība.”

Tad kad ir svarīgi pieteikties pārbaudei? Bez asiņošanas, anēmijas un neplānota svara zuduma viņš iesaka: “Es domāju, ka visnozīmīgākais atšķirības rādītajs ir izmaiņas – izmaiņas zarnu paradumos, izmaiņas sāpju raksturā, izmaiņas uzpūšanai un nogurumam kas turpinās. Pievērsiet uzmanību tam kas ir ‘norma’ jums un pievērsiet uzmanību ja tas maina.” Ja tas turpinas ilgak par dažam nedelam tad pieteikties pabaudei viņš iesaka un uzstajiet uz kolonoskopiju.

Profilakses pasakumi

Profilaktiskas kolonoskopijas pašlaik tiek ieteiktas sakt no 45 gadu vecuma bez lielu riska faktoru vai simptomu klatesamibas ir “zelta standarts”, saka MakKormiks jo tas atļauj noņemt prieksvestures bojajumus un apturet veza attistibu sakuma stadija. Bet alternativas ieskaitot feka testesanu FIT testa vai Cologuard veida ir lieliskas opcijas tik ilgi kamet seko kolonoskopijai ja rezultati ir pozitivi. “Bet visnozimigakais ir lai cilveki veic kaut ko lai veiktu skreningu” viņš saka.

Vairak padomus no doktora ir koncentreties uz to kas jums ir kontrole: Ediet augstu skiedrvielu dienu ar daudz svaigu auglu un lapu zalumiem; samaziniet sarkanas un parstradatas galas ka ari alkohola paternisanu; palieciet pie riekstem semem pautiem zivim un vistas gaļai ka olbaltumvielu avotiem; vingrinieties 30 minutes 4 lidz 5 reizes nedela minimuma; uzturiet veseligu svaru; pazistiet savu ķermeni un esiet modri. “Nepalaidiet garam simptomus un uzstajiet uz kolonoskopiju” viņš uzsver “neskatoties uz jusu vecumu.”

Kanga tam piekrut – un piebilst ari savu gudribu.

“Viens no katram divam sievietem iegus vezi un mes turpinam domat ‘Ja es dariju to ja es dariju šito es to nesaņemsu.’ Bet dažreiz nav svarigi cik jauns tu esi vai vesels” viņa saka. “Es negribu radit bailes es gribu radit izpratni ka tas ir iespejams. Tadel es gribetu lai visi dzivo savu labako dzivi priecajieties esiet laimigi. Dzivojiet dzivi ko jus gribat dzivot sodien.”