Federālās rezerves 2% inflācijas mērķis ir “nerealizējams sapnis” un akciju vērtība samazināsies par 10%, brīdina Stifela eksperts Barijs Benisters.

Federālās rezerves 2% inflācijas mērķis ir "nerealizējams sapnis" un akciju vērtība samazināsies par 10%, brīdina Stifela eksperts Barijs Benisters.

ASV Federālā rezerve cīnās ar inflāciju

ASV Federālā rezerve jau vairāk nekā divus gadus cīnās ar inflāciju, paaugstinot procentu likmes un samazinot tirgus likviditāti, cerot atdzist ekonomiku. Neraugoties uz bažām Volstrītā, ka šīs politikas izraisīs recesiju, ASV ekonomika pēdējo gadu laikā ir izrādījusies pārsteidzoši noturīga.

Patērētāju izdevumi regulāri pārsniedz gaidīto; bezdarba līmenis ir saglabājies ierobežotā diapazonā starp 3,7% un 3,9% kopš pagājušā gada augusta; un IKP izaugsme pirmajā ceturksnī bija veselīga, lai gan samazinājusies, 1,6% apmērā. Tomēr daļēji tāpēc, ka ekonomika ir izturējusi Federālās rezerves stingro politiku, inflācija joprojām ir sāpju punkts Federālās rezerves priekšsēdētājam Džeromam Pauelam.

Federālās rezerves iecienītākais inflācijas rādītājs—pamatpersonas patēriņa izdevumu (PCE) cenu indekss, kas neiekļauj svārstīgās pārtikas un enerģijas cenas—martā pieauga par 2,8% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Tas ir mazāk nekā 5,3% maksimums 2022. gada martā, bet joprojām daudz augstāk par Federālās rezerves 2% mērķa likmi. Tagad Barijs Bannisters, galvenais akciju stratēģis brokeru firmā un investīciju bankā Stifel, baidās, ka Federālās rezerves amatpersonu mērķis atgriezt šo rādītāju līdz 2% ir nereāls, ja vien ilgi prognozētie procentu likmju samazinājumi netiek būtiski atlikti.

Turpinotie 2% pamat-PCE inflācijas rādītāji, ko meklē Federālā rezerve, ir tikai sapņi,” viņš rakstīja svētdienas piezīmē. “Mēs sagaidām, ka Federālajai rezervei būs jāatliek procentu likmju samazinājumi vēl tālāk, izraisot akciju tirgus korekciju vidējos ceturkšņos.”

Pēc Volstrītas veterāna domām, šajā augstas procentu likmes vidē akciju tirgus virzīsies uz sāpīgu korekciju, kas redzēs S&P 500 kritumu aptuveni par 10% līdz 4 750 līdz trešajam ceturksnim beigām.

‘Pseudo-recesija’ ļauj disinflēt, bet tagad tā ir beigusies

Bannistera argumenta atslēga ir viņa pārliecība, ka ekonomika jau piedzīvoja “pseudo-recesiju” no 2022. gada janvāra līdz 2023. gada vasarai, kas palīdzēja samazināt inflāciju no tās 40 gadu augstuma virs 9% 2022. gada jūnijā.

Šajā grūtajā perioda laikā ekonomikai bija pieprasījuma pēc darbaspēka samazinājums, strauja produktivitātes kritums un ražošanas pirkšanas menedžeru indeksa (PMI) strauja krituma ražošanai, kas mēra aktivitāti šajā svarīgajā ekonomikas sektorā. Tas nebija pietiekami, lai to uzskatītu par pilnvērtīgu recesiju lielākajai daļai ekonomistu, bet Bannistera skatījumā tas bija kaut kāda veida neliela, zemradara recesija. Un tieši šis ekonomikas atdzišanas periods patiesi veicināja inflācijas samazināšanos pēdējo gadu laikā, viņš apgalvo, nevis Federālajai rezervei procentu likmju paaugstināšana.

Aptuveni 5 ceturkšņi no 1Q22 līdz 2Q23 bija ‘pseudo-recesija’, un Federālajai rezervei jau bija izmantota visa parastais pēcrecesijas disinflēšanas periods, ko mēs varētu sagaidīt,” viņš rakstīja.

Tagad Bannisters sagaida produktivitātes un ražošanas sektora atveseļošanos 2024. gadā, veicinot algu pieaugumu joprojām piegades ierobežotajam darbaspēka tirgum. Viņš norādīja, ka produktivitāte “vienmēr strauji pieaug pēc recesijas, jo pieaugošais ražojums apsteidz atpalikušo nostradoto stundu skaitu.” Un Stifel’s 2024 Outlook ziņojumā investīciju banka apgalvoja, ka ražošana gūs labumu no AI pieauguma, kā arī ģeopolitiskiem spriedzes brīžiem, kas atstumtu ASV uz “lielāku pašpietiekamību un kritisko nozaru aizsardzību.” Prezidenta Baidena CHIPS un Science Act kā arī Infrastructure Investment and Jobs Act ir divi piemēri tam, kā valdība jau atbalsta ražošanu valstī, lai novērstu starptautisko konkurenci.

Visi šie faktori, kopā ar algu pieaugumu, varētu virzīt pamat-PCE inflāciju virs 3% līdz 2025. gada sākumam Stifel skatījumam.

Bannisters nav vienīgais, kurš prognozē neatlaidīgu inflāciju un pieaugošas procentu likmes un jūtas nedaudz noraizējies kā rezultatam. Michigana Universitattes Sentimenta Indekss krities no 77.2 aprīlī līdz 67.4 maijā, atspoguļojot amerikaniešu viedokli par ekonomiku uz six-month low. Inflacijas gaidas uz viena gada horizontu arī pieauga līdz 3.5%, no 3.2%, parodot pieaugošas patērētaja cenas—un sekojošas procentu likmes—ir bažas Main Street.

Kamēr Michigana Universitattes patērētaju aptauju direktore Džoanna Hsu skaidroja:

Patērētaji bija saglabajuši spriedumu pēdējos mēnešos, [bet] tagad viņi uztver negatīvas attistibas vairakos aspektos. Viņi pauž bažas ka inflacija, bezdarbs un procentu likmes var visi virzities nelabvēlīgajos virzienos nakošajos gados.”