Eiropas lielākā gudrā pilsēta izceļas no Grieķijas parādu krīzes pelniem.

Eiropas lielākā gudrā pilsēta izceļas no Grieķijas parādu krīzes pelniem.

Grieķijas galvaspilsētas dienvidu piekrastē beidzot iegūst apgriezienus ilgi gaidītais plāns pārvērst pilsētas bijušo lidostu par lielāko viedo pilsētu Eiropā.

Pēc desmit gadu aizkavēšanās Ellinikon vīzija sāk izcelties. Marina Tower, kas drīz būs Grieķijas pirmais debesskrāpis, sāk pacelties. Dzelzs skeleti dzīvokļiem sāk veidoties. Stāvot pie marinas, ar skatu uz Saronikas līci no vienas puses un uz torni no otras, ir iespējams iedomāties nākotnes pilsētu, kurā būs atklātas telpas, ilgtspējīgi enerģijas avoti un bagātīgas zaļās zonas, kuru pašlaik Atēnām trūkst.

“Sākumā bija pamatotas šaubas,” intervijā teica Odisseas Athanasiou. Athanasiou ir Lamda izpilddirektors, kas ir attīstības aizmugurē esošais attīstītājs.

Izplatoties 6 200 akru platībā 20 minūšu brauciena attālumā no Atēnām, Ellinikon pārveidos gan piekrasti, gan valsti. Tas ir tāds projekts, kādu parasti redz Ķīnā vai Apvienotajos Arābu Emirātos, un tas ir Grieķijas pēckrīzes atdzimšanas un turpmākās investoru entuziasma zīme. Attīstītāji prognozē, ka tas pievienos 2,5 procentpunktu Grieķijas IKP, radīs līdz pat 80 000 jaunu darbavietu un nodokļu ieņēmumos pēc tā pabeigšanas 2037. gadā radīs vairāk nekā 10 miljardus eiro. Tiek arī gaidīts, ka tas piesaistīs papildu miljonu tūristu gadā, kuri varēs izvēlēties starp Mandarin Oriental viesnīcu un integrētu kazino-kūrortu savai naktsmītnei.

Grieķijas tūrisma nozare ir atguvusies kopš Covid laikmeta, pagājušajā gadā apmeklējot 32 miljonus viesu un 2024. gadam tiek prognozēts rekordliels ierašanās skaits.

Tiem, kuri vēlas palikt pastāvīgi, jau ir izlikti pārdošanai 243 vienības, un 140 ir rezervētas. Marina Tower dzīvokļi, pludmales villas un dzīvokļi tika izpirkti vispirms, un Lamda šomēnes paziņoja, ka nekustamā īpašuma pārdošanas ieņēmumi līdz pagājušajam martam kopumā sasnieguši 641 miljonu eiro. Lielākā daļa pircēju ir bijuši Grieķijas pilsoņi, un pilsētai paredzēts uzņemt līdz pat 20 000 cilvēku aptuveni 10 000 mitekļos nākamo 13 gadu laikā.

Strādājot pie pilsētplānošanas koncepcijas par 15 minūšu pilsētu, Ellinikon iedzīvotāji varēs sasniegt skolas, parkus, birojus, veikalus un pat pludmali mazāk nekā ceturtdaļas stundas laikā. Programmatūra atkritumu, ūdens un enerģijas pakalpojumu pārvaldībai tiks iestrādāta visā kompleksā. “Tas ir viedais pilsētas gals,” teica Athanasiou, piebilstot: “Mēs to saucam par ‘Zip Code Paradise’.”

Ellinikon uzsākšanas process nav bijis vienkāršs. Kad Lamda 2014. gadā iegādājās zemes gabalu, tajā bija redzami bijušās lidostas drupas – tostarp atstātas lidmašīnas – bet citos gabalos dzīvoja bēgļi un nedokumentēti migranti. Piekrastes daļa bija izklāta ar naktsdzīves vietām un sen aizmirstiem sporta objektiem. Aizkavēšanās ar atļauju procesu vēl vairāk aizvilka lietas, un tas, ka Grieķija faktiski bija bankrotējusi, kad projekts tika izvirzīts, lika šķist vēl maz ticamam, ka tas jebkad tiks uzsākts.

“Mums Grieķijā bija būvniecības sektors, kas bija zemākajā punktā desmit gadu laikā krīzes dēļ,” skaidroja Athanasiou. “Cilvēki bija pametuši valsti, un būvniecības uzņēmumi nebija tik stipri kā agrāk. Palielinātas būvniecības izmaksas enerģijas krīzes dēļ pēc incidenta Ukrainā papildināja šo situāciju.”

Lai gan šie izaicinājumi ir mazinājušies, Lamda joprojām saskaras ar darbaspēka trūkumu. Apmēram 7 000 strādnieku būs nepieciešami, kad nākamgad sāksies būvniecība Ellinikon tirdzniecības centrā. Pašlaik Lamda ir aptuveni 2 000 strādnieku un notiek sarunas ar uzņēmumiem par būvniecības darbinieku importēšanu no citām valstīm.