Dzīvojamās algas nozīmē dārgākas burgeri, jo Kalifornijas ātrās ēdināšanas ķēdes paaugstina ēdienkartes cenas.

Dzīvojamās algas nozīmē dārgākas burgeri, jo Kalifornijas ātrās ēdināšanas ķēdes paaugstina ēdienkartes cenas.

Kalifornijas likumdošanas ietekme uz ātrās ēdināšanas nozari

Kalifornijas jaunais likums, kas paaugstina ātrās ēdināšanas darbinieku minimālo algu no 15,50 ASV dolāriem stundā līdz 20 ASV dolāriem, stājās spēkā mēneša sākumā, un ēdināšanas ķēdes, tostarp Chipotle, Chick-Fil-A, Pizza Hut un Jack in the Box, brīdināja klientus gaidīt augstākas izmaksas par iecienīto burito vai picas šķēli.

Šie brīdinājumi tagad ir piepildījušies: cenas par burgeri, burito vai frī kartupeļiem vairākās lielākajās ātrās ēdināšanas ķēdēs ir palielinājušās kopš jaunā minimālās algas likuma stāšanās spēkā septembrī, saskaņā ar tirgus pētījumu firmas Datassential ziņojumu. Kopš septembra štata cenas ir pieaugušas par 7%, kas ir vadošais rādītājs valstī.

Šogad 22 štati ir paaugstinājuši savu minimālo algu, ietekmējot gandrīz 10 miljonus darbinieku. Augstākas minimālās algas priekšrocības ietver palīdzību zemu ienākumu darbiniekiem nopelnīt pietiekami daudz, lai izdzīvotu, jo inflācija paaugstina dzīves izmaksas visā valstī un samazina dzimumu, rasu un etnisko algu atšķirības, jo krāsainie cilvēki ir pārstāvēti starp tiem, kas pelna minimālo algu vai mazāk. Taču labāka samaksa ir arī daļa no problēmas, jo uzņēmumiem ir jāsedz augstākas darbaspēka izmaksas papildus pieaugošajām pārtikas cenām – un tagad tie šo izmaksu palielinājumu pārnes uz patērētājiem.

Šie cenu kāpumi ir daudz. Chipotle investoriem pagājušajā nedēļā paziņoja, ka cenas gandrīz 500 tās Kalifornijas ķēdēs ir palielinājušās par 6% līdz 7% visā tās ēdienkartē pirmajā aprīļa nedēļā, salīdzinot ar pagājušo gadu. Kalifornijas Chick-fil-A vietnēs cenas kopš aprīļa sākuma ir pieaugušas vidēji par vairāk nekā 10%, saskaņā ar Gordon Haskett Research Advisors pētījumu. Viens Pizza Hut franšīzes ņēmējs algu paaugstināšanu minēja kā iemeslu preventīvam atlaides vilnim, kurā šogad visā štatā tiks samazināts vairāk nekā 1000 piegādes šoferu.

Saskaņā ar Gordon Haskett datiem, cenas daudzās populārās ķēdēs Kalifornijā ir pieaugušas no februāra vidus līdz aprīļa vidum. Cenas Starbucks, Shake Shack, Chipotle un Taco Bell visi pieauga aptuveni par 5% šajos divos mēnešos, savukārt restorānu cenas visā valstī pieauga tikai par 0,4%, saskaņā ar Darba statistikas biroju.

Kalifornija nodarbina vairāk ātrās ēdināšanas darbinieku nekā jebkurš cits štats valstī, saskaņā ar Darba statistikas biroja ziņojumu, aiz tā seko Teksasa, Florida un Ņujorka. Kalifornija tagad ātrajiem ēdinātajiem piedāvā augstāko garantēto pamatalgu nozarē; visiem citiem darbiniekiem tas arī piedāvā vienu no augstākajiem minimālajiem atalgojumiem valstī – 16 ASV dolārus stundā.

Protams, daudziem minimālajiem atalgojumiem stradajošiem darbiniekiem nepieciešami algas paaugstinajumi. No gandrīz 10 miljoniem darbinieku valstī, kuriem tagad paredzētas algas paaugstinajumi, sievietes veido vairak neka pusi; gandrīz ceturtaja dala no vinam, jeb aptuveni 2,5 miljoni, ir stradajoši vecaki ar gimene; un vairak neka 50% darbinieku, kuriem tiek paaugstinatas algas, pašlaik pelna ienakumus zem nabadzibas linijas, saskaņa ar Ekonomikas politikas instituta ziņojumu.

Ar augstaku minimolo algu valsts izdevumi par zemu ienakumu darbinieku labklajibas programmu piemeram Uztura papildinajuma palidzibas programmu (SNAP) un izdevumi par ienakumu nodokla kredita un bernu nodokla kredita izdevumi var samazinaties par miljardiem, saskaņa ar EPI.

Kalifornijas nesena likumdošana ir izraisijusi ari trauksmi citos partikas sektorus, kas nav ieklauti jaunaja minimolo algas standarta, ipaši štata skolu partikas apkalpošanas nozare. Partikas apkalpošanas darbinieki vesture ir bijuši dazhi no viszemak apmaksatajiem darbiniekiem sabiedriskajas skolas, bet tagad tie ir liela pieprasijuma pec tam, kad Kalifornija kluva par pirmo štatu, kas piedava bezmaksas maltites visiem 6,2 miljoniem sabiedrisko skolu skoleniem štata – un augstakas algas no ātras edinasanas darbiem liek daudzam skolam pacelt savu atalgojumu.

Pagajusaja gada Sakramento vienotas skolu apgabals palielinaja algas saviem partikas apkalpošanas darbiniekiem par 10%, julijs velreiz pacelot par 6%, lai darbiniekus panaktu līdz 20 ASV dolariem stunda. Saskaņa ar AP ziņojumu, tas bija lielakais vienreizejs algas paaugstinajums gandriz triju desmitgažu laika. Dienvidkalifornijas skolu apgabals dubultoja savu partikas apkalpošanas personalu līdz 40 cilvekiem pec tam, kad vairak skolenu eda skolas maltites, ziņoja mediji, bet citi apgabali, piemeram viens Losandželosas apgabala, atklaja, ka vinam nav lidzeklu maksat saviem partikas apkalpošanas darbiniekiem salidzinamu algu. Apgabala amatpersona AP pastastija, ka partikas apkalpošanas darbinieki var nopelnit lidz pat 25,51 ASV dolaram stunda, bet stradat tikai tris stundas diena un nebūt tiesigiem uz veselibas apdrosinasanu.