Džefs Bezos atklāja savu noslēpumu Amazon panākumiem pirms 25 gadiem: “Es lūdzu visus šeit pamosties katru rītu biedēti, viņu gultas pārklātas ar sviedriem.”

Džefs Bezos atklāja savu noslēpumu Amazon panākumiem pirms 25 gadiem: "Es lūdzu visus šeit pamosties katru rītu biedēti, viņu gultas pārklātas ar sviedriem."

90. gadu sākumā Džefs Bezos izteicās, ka viņš cer, ka viņa darbinieki pamostas no nepareizās gultas puses – vismaz klientu labā.

Šodien mēs atzīmējam gadadienu, kad bijušais tiešsaistes grāmatu veikals kļuva par publisku uzņēmumu 1997. gadā ar sākotnējo IPO cenu 18 ASV dolāru par akciju, kas Bezosu gandrīz uzreiz pārvērta par miljonāru. Tagad akcijas tiek pārdotas par 185,99 ASV dolāriem katru pēc tirgus slēgšanas, Bezosam ir vairāk nekā 200 miljardi ASV dolāru, un uzņēmums pārdod gandrīz visu zem saules (ieskaitot, bet ne tikai, grāmatas).

Bezos vadības stratēģija

Pirms četrceturtdaļas gadsimta, 1999. gadā, kad Bezos bija izpilddirektors, viņš atklāja savu topošo stingro vadības stratēģiju intervijā ar CNET žurnālisti Vendiju Volšu. Divus gadus pēc tam, kad Amazon kļuva par publisku uzņēmumu, Bezos jau bija miljardieris, daloties savos uzskatos par to, kas veidoja viņa strauji augošo e-komercijas biznesu. Slavējot savus darbiniekus kā “visstrādīgāko, talantīgāko, aizrautīgāko, visvairāk uz klientu orientēto” cilvēku grupu, Bezos īpaši uzsvēra klientu apkalpošanas daļu.

Bezos prasības pret darbiniekiem

Bezos teica: “Es lūdzu visus šeit pamosties katru rītu biedēti, viņu palagi mitri no sviedriem.” Mērķis nebija izžāvēt Silīcija ielejas biroja personālu, bet nodrošināt, ka neviens neatpūšas uz saviem lauriem.

“Viņiem nevajadzētu baidīties no mūsu konkurentiem; viņiem vajadzētu baidīties no mūsu klientiem, jo tie ir cilvēki, ar kuriem mums ir attiecības,” teica Bezos. “Tie ir cilvēki, kas mums sūta naudu,” viņš piebilda.

Bezos fiksācija uz klientiem

Intervijā Bezos norādīja, ka Amazon.com situācija varētu mainīties jebkurā brīdī. Atzīstot, ka uzņēmums vēl nav ilgtermiņa noturīgs, tas varētu “joprojām zaudēt visu iespēju veikt to nelielo vēstures daļu”, ja viņi nekoncentrējas “obsesīvi uz klientu”.

Bezos fiksācija uz saviem klientiem nav atšķirīga no neatbildētas iekāres, ko uzkurina zināšanas par citu spēlēšanu grūti iegūstamu vai kaprīzu. “Es ticu, ka mūsu klienti ir lojāli mums līdz brīdim, kad kāds cits piedāvā viņiem labāku servisu,” teica Bezos.

Kontroversijas ap Amazon darba apstākļiem

Tomēr šis klientu novērtējums šķiet nāk par cenu vai vismaz dažas pretrunas. Daži darbinieki ir apsūdzējuši Bezos un Amazon par smagiem darba apstākļiem. Bezos domāšana ir nonākusi ugunskrustos kopš tā laika, kad viņa uzņēmums un neto vērtība pieauga. 2015. gadā New York Times publicēja spraigu rakstu par augstajiem standartiem Amazon, kas ietvēra strādāšanu pēc pusnakts, saspringtu uzņēmuma kultūru un vienkārši trūkumu darba un dzīves līdzsvara dēļ augstas algas un ticības misijai.

Gadus vēlāk, 2023. gadā, trīs Amazon piegādātāji iesniedza kolektīvu prasību pret uzņēmumu, apgalvojot, ka viņi piedzīvoja “necilvēcīgus apstākļus” un nevarēja pārtraukt darbu, lai izmantotu tualeti. Problēmas turpinās noliktavās, jo ASV Darba departaments paziņoja tajā pašā gadā, ka Darba drošības un veselības administrācija konstatēja, ka darbinieki tika pakļauti bīstamiem apstākļiem.

“Viņi vairāk rūpējas par peļņu,” sacīja bijušais Amazon noliktavas darbinieks Maikls Verastro The Guardian.

Bezos vārdiem sakot, viņi rūpējas par klientu.

Amazon nav nekavējoties atbildējis uz komentāru pieprasījumiem.