Cesar Luis Menotti, slaidais vīrietis, kurš vadīja Argentīnu uz tās pirmo Pasaules kausu 1978. gadā, ir miris 85 gadu vecumā.

Cesar Luis Menotti, slaidais vīrietis, kurš vadīja Argentīnu uz tās pirmo Pasaules kausu 1978. gadā, ir miris 85 gadu vecumā.

César Luis Menotti, Argentīnas futbola leģenda, ir miris

César Luis Menotti, harizmātiskais treneris, kurš vadīja Argentīnu uz tās pirmo Pasaules kausa titulu 1978. gadā, ir miris, svētdien paziņoja Argentīnas Futbola asociācija. Viņam bija 85 gadi.

Atvadoties no mīļā Flaco

Asociācijas paziņojumā tika piebilsts: “Atvadoties, mīļais Flaco!”, izmantojot Menotti segvārdu, kas nozīmē “slaidais”.

Asociācija nenorādīja nāves iemeslu. Vietējie mediji ziņoja, ka Menotti tika uzņemts klīnikā martā ar smagu anēmiju. Ziņots, ka aprīlī viņš veica operāciju flebīta ārstēšanai un pēc tam atgriezās mājās.

Kaisle par futbolu un spēja skaidri izskaidrot tā mehāniku bija Menotti pazīmes kā trenerim, un viņu uzskatīja par vienu no visiem simboliskākajiem un ietekmīgākajiem treneriem Argentīnas futbolā.

Menotti bija politiskais aktīvists un Argentīnas Komunistiskās partijas biedrs, boksa fans un Latīņamerikas rakstnieku Mario Benedetti, Gabriel García Márquez, Jorge Luis Borges, Mario Sábato un Joan Manuel Serrat darbu cienītājs, starp citiem.

“Reiz es tiku intervēts ar Borges, un kad es jautāju viņam, vai viņam traucē, ka es smēķēju, viņš man teica: ‘Mani apreibina ne cigarete, bet muļķīgas sarunas,'” Menotti atcerējās vienā no saviem pēdējiem intervijām.

“Tāpēc es jautāju par visu … izņemot futbolu, jo par futbolu es zinu!” viņš piebilda.

Viņš sāka savu karjeru kā spēlētājs Rosario Central (1960-1963 un 1967), pēc tam devās uz Racing Club (1964) un Boca Juniors (1965-1966), visi Argentīnas klubi. Menotti spēlēja New York Generals ASV (1967), sekoja Brazīlijas Santos (1968) un Itālijas Juventus (1969-1970).

Santos viņš spēlēja kopā ar Pelé, kuru viņš nekad nevilcinājās kvalificēt kā labāko spēlētāju starp leģendām.

Menotti trenēja Argentīnas valstsvienību no 1974. līdz 1983. gadam. Viņš bija pārliecināts, ka komanda nesaņēma atzīšanu, ko tā pelnīja, kad uzvarēja Pasaules kausa izcīņā 1978. gadā, jo valsti vadīja militārā hunta, kas bija atbildīga par plašiem cilvēktiesību pārkāpumiem. Viņa pretinieki bieži atcerējās fotogrāfiju, kur Menotti, pēc Pasaules kausa uzvaras, satricina rokas ar Jorge Rafael Videla, militārās huntas vadītāju.

Pasaules kausa priekšvakarā Menotti atstāja 17 gadus veco Maradonu ārpus komandas – lēmums, par kuru treneris vēlāk teica, ka tas sabojāja viņu attiecības uz gadiem.

Menotti trenēja Meksikas valstsvienību 1991.-1992. gadā. Viņš arī vadīja Barcelona (1983-1984), kur viņam bija Maradona savā komandā; Atletico Madrid (1987-88); Urugvajas Penarol (1990-91); Itālijas Sampdoria (1997) un Meksikas Tecos (2007) – viņa pēdējais treniņa darbs.

Gadiem ilgi Menotti bieži bija redzams ar cigareti starp lūpām, bet lielākoties viņš atmetis šo ieradumu 2011. gadā pēc trīs dienu hospitalizācijas sakarā ar tabakas atkarību.

Viņš arī bija pazīstams ar garu, bet sakoptu matu stilu. Viņš teica, ka neizmanto frizieru pakalpojumus. “Es pats griežu savus matus. Paņemu šķēres, nogriežu galus.”

Menotti sāka audzēt savus matus garus 1970. gadu sākumā. “Viena diena es sev teicu: ‘Es negriezīšu matus līdz mums nebūs zaudējumu’. Un mums bija 10 spēles bez zaudējumiem, tāpēc viss sākās kā joks,” viņš teica.

Savos vēlajos gados Menotti teica, ka nebaidoties no nāves. “Tas ir vienīgais, par ko esmu pārliecināts. Es nezinu nevienu, kurš nebūtu kaut kad miris,” viņš teica 2014. gadā.