BYD mazais un lētais Seagull elektriskais auto rada lielu draudu ASV automobiļu rūpniecībai.

BYD mazais un lētais Seagull elektriskais auto rada lielu draudu ASV automobiļu rūpniecībai.

Elektriskais auto “Seagull” izraisa nemieru ASV automobiļu ražotājos un politiķos

Neliels, zemas cenas elektriskais auto “Seagull” izraisa nemieru ASV automobiļu ražotājos un politiķos.

Auto, kas tika laists klajā pagājušajā gadā Ķīnas automobiļu ražotāja BYD, tiek pārdots par aptuveni 12 000 ASV dolāriem Ķīnā, bet tas ir labi izstrādāts un salikts ar meistarību, kas konkurē ar ASV elektriskajiem transportlīdzekļiem, kuru cena ir trīs reizes lielāka. Īsākas distances versija maksā mazāk par 10 000 dolāriem.

Importēto Ķīnas transportlīdzekļu tarifi pagaidām neļaus “Seagull” ienākt ASV tirgū, un, ja tas tiktu importēts, tas maksātu vairāk nekā 12 tūkstošus dolāru.

Tomēr ātrā zemas cenas EV izplatīšanās no Ķīnas varētu satricināt globālo autoindustriju tādā veidā, kā to nav redzēts kopš Japānas ražotāju ienākšanas naftas krīzes laikā 1970. gadu. BYD, kas nozīmē “Build Your Dreams”, varētu būt murgs ASV autoindustrijai.

“Jebkuram automobiļu uzņēmumam, kurš neuzskata viņus par konkurentu, būs zaudējumi, kad viņi ienāks tirgū,” teica Sam Fiorani, AutoForecast Solutions viceprezidents Filadelfijas tuvumā. “BYD ienākšana ASV tirgū nav jautājums par ‘ja’, bet gan par ‘kad’.”

ASV politiķi un ražotāji jau redz Ķīnas EV kā nopietnu draudu. Otrdien Baidena administrācija plāno paziņot par 100% tarifiem uz importētajiem elektriskajiem transportlīdzekļiem no Ķīnas, sakot, ka tie apdraud ASV darba vietas un nacionālo drošību.

Amerikas Ražošanas Alianse savā ziņojumā saka, ka valdības subsidētie Ķīnas EV “varētu būt izmiršanas līmeņa notikums ASV auto sektoram”.

Tesla izpilddirektors Elons Masks šogad teica, ka Ķīnas EV ir tik labi, ka bez tirdzniecības barjerām “tie gandrīz pilnībā iznīcinās lielāko daļu citu automobiļu uzņēmumu pasaulē”.

Ārpus Ķīnas EV bieži ir dārgi, vērsti uz augstāka ienākuma pircējiem. Bet Ķīnas zīmoli piedāvā pieejamas iespējas masveidam – tāpat kā daudzas valdības mudina atteikties no benzīna transportlīdzekļiem, lai cīnītos pret klimata pārmaiņām.

Lielajā garāžā netālu no Detroitas uzņēmums Caresoft Global izjauca un atkal salika spilgti zaļu “Seagull”, ko tā Ķīnas birojs iegādājies un nosūtījis uz ASV.

Uzņēmuma prezidents Terijs Voichovskis, bijušais galvenais inženieris General Motors pikapu kravas automašīnām, teica, ka auto ir “skaidrs signāls” ASV industrijai, kas ir vairākus gadus aiz Ķīnas zemas cenas EV dizainā.

Pēc demontēšanas Voichovskis teica, ka viņam radies jautājums, vai ASV automobiļu ražotāji var pielāgoties. “Lai spētu konkurēt, daudz kas būs jāmaina radikāli,” viņš teica.

Nav viena brīnuma, kas skaidro, kā BYD var ražot “Seagull” tik lēti. Tā vietā Voichovskis teica, ka viss auto, kas var nobraukt 252 jūdzes (405 kilometrus) ar vienu uzlādi, ir “efektivitātes vingrinājums”.

Augstas ASV darba izmaksas ir daļa no vienadojuma. BYD arī var samazināt izmaksas pateicoties savai bateriju ražošanas ekspertīzei – galvenokārt litija dzelzs fosfata ķīmijai, ko izmanto patēriņa preču ražošanai. Baterijas maksā mazāk, bet taj paša laikā nodrošina mazāku nobraukumu nekā lielākajai daļai pašreizējo litija jonu bateriju.

Amerikāņi joprojām mācās ražot lētākas baterijas, teica Voichovskis.

BYD arī ražo lielāko daļu savu detaļu, ieskaitot elektromotorus, paneļus un korpusus, izmantojot savu milzīgo apjomu – 3 miljoni pērn pārdoti visā pasaulē – lai ietaupītu izmaksas.

Tas projektē transportlīdzekļus ar domu par izmaksu un efektivitāti prātā, viņš teica. Piemēram, “Seagull” ir tikai viens stikla tīrītajs, kas nozīmē viena motora un rokas izslēgšanu, ietaupot svaru, izmaksas un darbu instalēšanai.

ASV automobiļu ražotaji bieži neveido transportlīdzekļus šajā veidol un uzkrāj liekas inženiertehniskas izmaksas, teica Voichovskis.

Efektivitāte nozīmē svara ietaupījumu, kas summējas un ļauj “Seagull” braukt tālak ar mazāku bateriju uzladi.

Taču Detroitai ir jauki atkal apgūt dizaina un inženierzinību lietas, lai panaktu līdzi, kamēr atbrīvojas no prakses gadsimta garumā būvējot transportlīdzekļus, teica Voichovskis.

“Seagull” joprojām ir kvalitatīvas sajūtas. Durvis aizveras stingri. Pelēkie sintētiskie ādas sēdekļi ir šuvumi, kas atbilst korpusa krāsai – funkcija, ko parasti atrod dargakos automobiļos. “Seagull”, ko patestēja Caresoft, ir seši drošibas spilveni un elektroniska stabilitates kontrole.

Īss brauciens cauri savienotajam stavlaukumam paradija, ka tas darbojas klusi un labi patur līkumus un bedres tikpat labi kaa dargaki EV.

Lai gan paatrinajums nav tik straujš kaa citiem EV, “Seagull” ir dzivigs un nebūtu problēmu iebraukt šosejaa.

BYD būtu jaaizmaina savi automobiļi, lai atbilstu ASV drošibas standartiem, kas ir stingraki nekaa Ķinaa. Voichovskis saka, ka Caresoft nav veicis sadursmes testus, bet vinjsh noverteja to pievienoto izmaksaas apmeram 2000 dolariem.

BYD pardaod “Seagull”, ko sauc arii par “Dolphin Mini”, četros Latijas Amerikas valstis par aptuveni 21 000 dolariem. Augstaaka cena ietver transporteešanas izdevumus un atspogulo lielaakas peļņas iespejas mazak konkurences tirguos nekaa Ķinaa.

BYD pagajušaja gada AP teica, ka “veel ir procesaa” lemjot par to vai paardot automobiļus ASV. Tas apsver ražošanas vietnes Meksikaa Meksikas tirgum.

Uzņemums nepardod automobiļus ASV galvenokart deelj 27.5% tarifiem uz Ķinas transportlīdzeklu paardosanas cenu pie ierašanaas. Donalds Tramps uzsita lielaako daalu tarifa – 25% – kad vinjsh bija prezidents un tas tika saglabats Joe Biden administracijaa. Tramps apgalvoja ka EV pieaugums ko atbalsta Biden izmaksaas ASV rupnicu darba vietas nosutot darbu uz Ķinau.

Baidena administracija atbalstija likumdošanu un politiku lai uzbuvetu ASV EV ražošanas bazi.

Daudzi Kongresa locekli mudina Baidenu pilnigi aizliegt importet Ķinas transportlidaklus tostarp tos kas tiek ražoti Meksikaa ķinas uzņemumiem kas tagad ienaktu galvenokart bez tarifiem.

Ford izpilddirektors Dzims Farlijs ir redzejis Caresoft darbu pie “Seagull” un BYD straujo augšanu it ipaši Eiropa. Vinjsh cenjas mainit savu uzņemumu. Mazs “skunkworks” komanda projektē jaunu mazu EV lai saglabatu zemas izmaksaas un augstu kvalitati vinjsh teica šogad agri.

Ķinas ražotaji Farlija teiktaja pirms diviem gadiem Eiropa pardaodaja gandriz nevienu EV bet tagad tiem ir 10% EV tirgus. Ir ticams ka tie eksportes visaa pasaulee un iespejams paardos ari ASV.

Ford gatavojas tam pretoties. “Neko neuztveriet par pašsaprotamu,” teica Farlijs. “Šis izpilddirektors ta nedara.”