“Buy now pay later” shēmu radītais “spoku parāds” ir 700 miljardu dolāru liels melnais caurums, ko ekonomisti nevar apiet.

"Buy now pay later" shēmu radītais "spoku parāds" ir 700 miljardu dolāru liels melnais caurums, ko ekonomisti nevar apiet.

ASV patērētāju ekonomiskā veselība

Wall Street ir pārliecināta, ka ASV patērētāju ekonomiskā veselība ir ievērojami labāka nekā gaidīts pēc COVID, taču viens analītiķis ir norādījis uz lielu trūkumu ainā.

“Spoku parāds”

Tas tiek saukts par “spoku parādu” – tēriņi “pirkt tagad, maksāt vēlāk” (BNPL) platformās, kas bieži vien netiek reģistrēti kredītu aģentūrās.

Lielo banku vadītāji ir nepārtraukti pauduši savu pārsteigumu un prieku par to, cik labi patērētāji, šķiet, tiek galā.

Tikmēr citi banku vadītāji ir mudinājuši būt “uzmanīgiem”, paļaujoties pārāk daudz uz patērētājiem, lai atbalstītu ekonomiku, jo viņi galu galā sasniegs savu robežu.

Kamēr Citi vadītāja ir norādījusi uz “plaisām”, kas sāk parādīties ienākumu kāpnēs apakšgalā, arī viens analītiķis ir izcelis personīgo finanšu aspektu, kas lielā mērā tiek ignorēts nozares ietvaros: cilvēki iegādājas produktus – veicinot stiprāku zīmolu pārdošanu – bet nemaksā pilnu summu pirkšanas brīdī.

Taču šo produktu apmaksa tiek veikta pa daļām ilgāka laika perioda laikā – daži no tiem nāk ar pakalpojumu maksu vai ar mainīgām atmaksas iespējām atkarībā no indivīda uztvertās kredītspējas.

Problēma ar to, vismaz ekonomistiem, ir tā, ka lielākie BNPL platformu sniedzēji bieži vien atteicas dalīties ar saviem klientu pirkšanas modeļiem ar dažiem vai visiem kredītu birojiem, baidoties, ka viņu klientu aktivitāte varētu galu galā pazemināt viņu kredītreitingu. Piemēram, Afterpay nedalās ne ar vienu no saviem datiem ar kredītu aģentūrām, savukārt Klarna dalās ar saviem datiem ar Lielbritānijas kredītu iestādēm.

BNPL aizdevēji var arī ziņot dažus, bet ne visus savus datus. Piemēram, Lielbritānijā BNPL pakalpojumu sniedzējiem ir jādalās ar klienta kredīta un atmaksas vēsturi produktiem ar īsu atmaksas termiņu vai vairākiem mazākiem maksājumiem dažādos kontos.

Šī informācijas melnais caurums starp BNPL aizdevējiem un kredītu aģentūrām visā pasaulē ir iemesls, kāpēc Wells Fargo vecākais ekonomists Tim Kvinslans ir radījis terminu “spoku parāds”, sakot, ka eksperti ir “apmierināti ar to, kur atrodas patērētāji” kā rezultātā.

“Cilvēkiem ir jābūt vairāk modriem pret BNPL riskiem,” Kvinslans piebilda.

700 miljardu dolāru liels caurums

Šis informācijas trūkums nav tikai patērētāju veselības mirklis – tas pārstāv simtiem miljardu dolāru patēriņa izdevumos.

Vien 2024. gadā Juniper Research lēš, ka BNPL darījumi sasniegs 334 miljardus dolāru, pieaugot līdz 687 miljardiem dolāru līdz 2028. gadam, atspoguļojot tirgus izaugsmi par 105%.

Patērētāji arvien vairāk paļaujas uz šīm platformām, jo viens no pieciem klientiem izmanto tos, lai iegādātos būtiskas preces.

Taču pētījumi atklāj, ka 21% BNPL klientu ir nokavējuši vai veikuši novēlotu maksājumu, un 10% saka, ka viņus apmeklējuši izpildes aģentūras vai piedzinēji.

Turklāt gandrīz trešdaļa BNPL klientu, kas bija veikuši maksājumu mēneša laikā pirms aptaujas pabeigšanas, bija aizņēmušies naudu no cita aizdevēja – uzkrājot parādu uz vēl vairāk parāda.

New Yorkas Federālais Bankas brīdinajums arī norāda, ka cilvēki, kas izmanto BNPL pakalpojumus, ir “nesamērīgi” finansiāli trausli – mērot vidējo iespējamību nesagatavot 2000 dolārus nākamajam mēnesim ārkārtas gadījumam.

Tas “rada jautājumus par BNPL aizdevumu noturību un tā sniegumu pēc negatīva ekonomiska šoka”, pētnieki Felix Aidala, Daniel Mangrum un Wilbert van der Klaauw piebilda septembra piezīmē.

No savas puses daži no lielajiem spēlētajiem BNPL jomā faktiski aicina uz labāku uzraudzību ASV.

Martā Klarna aicinaja noteikumus “jaunu un proporcionālu regulējumu aizsegam” un papildu paziņojumumā sacīja: “Pašlaik Klarna neziņo pozitīvu vai negatīvu informāciju ASV kredītu birojiem. Mēs esam atbalstījuši datu koplietošanas principu ar birojiem jau kaut kuru laiku kā veidu, kā palīdzēt pakalpojumu sniedzējiem pieņemt labvēlīgus aizdošanas lēmumus un nodrošinot patērētajiem finansijsku drošibu un aizsardzību.”

Klarna tika atbalstīta ar konkurentu Clearpay – Afterpay grupas daļu – kas sacīja: “nav izstradats risinajums inovacijai, ko BNPL ir atnesis nozarei.”

Kompnijas pavadonis piebilda: “Mums ir interese redzēt konkrétus plänus no kredïtu birojiem par to, kâ viņi vêlâs iekļaut klienta BNPL informâciju savos pârskatos – veidâ, kas atspoguļo to, kâ klienti izmanto šo pakalpojumu, lai palîdzêtu pârvaldît savus izdevumus. Klienta dati mums ir visaugstâkâs nozîmes, un jebkâdas izmaiņas mûsu produkta darbîbâ vai politikâs, ko mums ir vietâ klientu un viņu datu aizsardzîbai, bûs jâapstiprina un rûpîgi jâizvêrtê.”