Boeing pārkāpa vienošanos, kas ļāva tai izvairīties no kriminālvajāšanas. Tagad apsūdzības varētu atkal būt aktuālas.

Boeing pārkāpa vienošanos, kas ļāva tai izvairīties no kriminālvajāšanas. Tagad apsūdzības varētu atkal būt aktuālas.

Boeing pārkāpis vienošanos, kas ļāva izvairīties no kriminālvajāšanas

Boeing ir pārkāpis vienošanos, kas ļāva uzņēmumam izvairīties no kriminālvajāšanas pēc divām nāvējošām avārijām, kurās iesaistīts tā 737 Max lidaparāts, Tieslietu departaments paziņoja federālajam tiesnesim otrdien.

Tieslietu departaments lems par apsūdzību celšanu

Tieslietu departamentam tagad ir jāizlemj, vai celt apsūdzību pret lidaparātu ražotāju, pieaugot uzmanībai pret tā lidmašīnu drošību. Prokurori tiesai paziņos līdz 7. jūlijam, kā plāno rīkoties, teica Tieslietu departaments.

Boeing panāca 2,5 miljardu dolāru lielu vienošanos

Boeing 2021. gada janvārī panāca 2,5 miljardu dolāru lielu vienošanos ar Tieslietu departamentu, lai izvairītos no apsūdzības par krāpšanu – maldinot regulatorus, kas apstiprināja 737 Max. Boeing vainu par maldināšanu uzņēmās divi salīdzinoši zemā līmeņa darbinieki.

Boeing atkal nonāk uzmanības centrā

Ražošanas gigants atkal nonāca uzmanības centrā, kad janvārī Alaska Airlines lidojuma laikā no 737 Max lidmašīnas atlidoja durvju aizbāžņa panelis. Uzņēmums ir vairāku izmeklēšanu priekšmetā, un FBI ir paziņojis pasažieriem no lidojuma, ka viņi varētu būt nozieguma upuri.

Boeing nekavējoties neatbildēja uz komentāru pieprasījumu.

Boeing neveica nepieciešamās izmaiņas

Glens Leons, Tieslietu departamenta kriminālnoziegumu nodaļas vadītājs, teica vēstulē, kas iesniegta Teksasas federālajā tiesā, ka Boeing nav veicis izmaiņas, lai novērstu pārkāpumus pret federālajiem pretkrāpšanas likumiem – 2021. gada vienošanās nosacījumu.

Šis secinājums nozīmē, ka Boeing var tikt apsūdzēts “par jebkuru federālo kriminālpārkāpumu, par kuru Amerikas Savienotajām Valstīm ir zināšanas”, ieskaitot krāpšanas apsūdzību, no kuras uzņēmums cerēja izvairīties ar 2,5 miljardu dolāru lielu vienošanos, teica Tieslietu departaments.

Taču nav skaidrs, vai valdība apsūdzēs ražošanas gigantu.

“Valdība izlemj, kā rīkoties šajā lietā,” teica Tieslietu departaments tiesas iesniegumā. Prokurori teica, ka tiksimies ar avāriju upuru ģimenēm 31. maijā.

Pol Kassels, advokāts, kas pārstāv pasažieru ģimenes, kas gāja bojā Max avārijā Etiopijā, to sauc par “pozitīvu pirmo soli un ģimenēm ilgi gaidītu”.

“Bet mums ir nepieciešama tālāka rīcība no Tieslietu departamenta, lai sauktu Boeing pie atbildības, un plānojam izmantot mūsu tikšanos 31. maijā, lai sīkāk izskaidrotu, ko mēs uzskatām par apmierinošu risinājumu Boeing pastāvīgajai kriminālajai rīcībai,” teica Kassels.

Izmeklēšana par 2018. un 2019. gada avārijām

Izmeklēšana par 2018. un 2019. gada avārijām atklāja lidojuma kontroles sistēmu, ko Boeing pievienoja Max bez pilotu vai aviokompāniju informēšanas. Boeing novērtēja sistēmas nozīmi, tad to nepilnveidoja līdz pēc otrās avārijas.

Tieslietu departaments izmeklēja Boeing un panāca lietas izbeigšanu 2021. gada janvārī. Pēc slepenām sarunām valdība piekrita neapsūdzēt Boeing par ASV krāpšanu, maldinot regulatorus, kas apstiprināja lidmašīnu.

Pretim uzņēmums samaksāja 2,5 miljardus dolāru – 243,6 miljonu dolāru sodu, 500 miljonu dolāru fondu upuru kompensēšanai un gandrīz 1,8 miljardus dolāru aviokompānijām, kuru Max lidmašīnas tika uz zemes.

Boeing saskaras ar civiltiesiskiem prasījumiem, kongresa izmeklēšanu un milzīgiem zaudējumiem savam biznesam kopš avārijas Indonēzijas un Etiopijas.