Bijušajam augsta ranga diplomātam uzskata, ka investoriem vajadzētu būt gataviem, jo pašlaik mēs piedzīvojam riskantāko periodu kopš Otrā pasaules kara beigām.

Bijušajam augsta ranga diplomātam uzskata, ka investoriem vajadzētu būt gataviem, jo pašlaik mēs piedzīvojam riskantāko periodu kopš Otrā pasaules kara beigām.

Investīciju riski vētrainā globālajā situācijā

Atbilstoši pieredzējuša ASV diplomāta atziņām, pieaugot ģeopolitiskajai spriedzei un gaidāmajām ASV vēlēšanām, kas varētu būtiski ietekmēt tās globālo nostāju, investori tiek brīdināti sagatavoties ļoti nestabilai videi.

Saskaņā ar pieredzējuša ASV diplomāta atziņām

Investor Caution Advised

Bijušais Valsts departamenta ierēdnis Ričards Hāss (Richard Haass), kurš tagad strādā par Centerview Partners vecāko padomnieku, nesen Bloomberg TV raidījumā apsprieda kritiskos apsvērumus investoriem pašreizējā situācijā.

“Jums ir jābūt piesprādzētam ar drošības jostu un jātur to aizsprādzētu,” ieteica Haass.

Viņš uzsvēra bažas par divpusējo konkurenci ASV, kas paredz pieņemt vairāk protekcionisma politiku attiecībā uz Ķīnu, potenciāli izraisot inflācijas spiedienu. Turklāt stingrāka kontrole uz ASV un Meksikas robežas varētu vēl vairāk veicināt inflāciju, ierobežojot darbaspēka pieejamību.

Haass pauda bažas par laika posmu no ASV vēlēšanām līdz prezidenta inaugurācijai, īpaši, ja tuva sacensība izraisīs politiskus nemierus.

“Daudzi cilvēki visā pasaulē varētu kļūt nemierīgi. Daudzi ienaidnieki visā pasaulē to varētu uztvert kā izdevīgu brīdi,” viņš brīdināja.

Pēc inaugurācijas dienas ASV valdības funkcionalitāte tiks rūpīgi pārbaudīta. Ja Donalds Tramps tiks pārvēlēts, radīsies jautājumi par viņa pieeju iedibināto globālo struktūru, kas gadu desmitiem ir devušas labumu ASV interesēm, demontāžai.

Trampa iepriekšējais antagonisms pret NATO sabiedrotajiem, kas nepilda ar izdevumiem saistītās cerības, un viņa gatavība ļaut pretiniekiem izmantot šo sabiedroto priekšrocības vēl vairāk palielina nenoteiktību investoriem.

“Tātad, ja esat investors, pastāv zināma nenoteiktība, šī pasaules ģeopolitikas kombinācija uz Amerikas fona, kas vairs nav droša vai vienota attiecībā uz savu lomu,” paziņoja Haass. “Es teiktu, ka šis patiesībā ir visbīstamākais brīdis ne tikai kopš Aukstā kara beigām, bet daudzējādā ziņā kopš Otrā pasaules kara beigām.”

Noticības pazīmes neskaidrību vidū

Neraugoties uz šīm bažām, ir arī pozitīvi pavērsieni, piemēram, ASV un Japānas alianses nostiprināšanās, Japānas un Dienvidkorejas attiecību uzlabošanās, Indijas ekonomiskais uzplaukums un Rietumu atbalsts Ukrainai cīņā pret Krieviju, ko pastiprina nesen ASV piešķirtais palīdzības pasākumu kopums.

Visbeidzot, Haass brīdināja, ka bez pašorganizācijas globālā mērogā un ar ASV nozīmīgu lomu investoriem ir jābūt uzmanīgiem attiecībā uz šo dinamiku.

Visbeidzot, Haass brīdināja, ka bez pašorganizācijas globālā mērogā un ar ASV nozīmīgu lomu investoriem ir jābūt uzmanīgiem attiecībā uz šo dinamiku.

“Tiesiskums šeit, mājās, stabila pasaule – tas nodrošina kontekstu visam, ko dara amerikāņu uzņēmumi,” viņš uzsvēra, mudinot uzņēmumu vadītājus atbalstīt demokrātisku politiku iekšzemē un internacionālistisku pieeju ārvalstīs.

Šie brīdinājumi sasaucas ar vadošā ekonomista Mohameda El-Eriāna (Mohamed El-Erian) brīdinājumiem, kurš Financial Times publikācijā uzsvēra investoru un drošības ekspertu nesaskaņas attiecībā uz riskiem, ko rada tādi reģionālie konflikti kā Irānas un Izraēlas konflikti, kas potenciāli apdraud globālo izaugsmi un finanšu stabilitāti.

El-Eriāns norādīja, ka, lai gan finanšu tirgi lielākoties ir ignorējuši neseno eskalāciju, jo nav tūlītējas nopietnas ietekmes, reģiona uzņēmība pret nepareiziem aprēķiniem un pārpratumiem var novest pie pašapmierinātības ar nopietnām sekām