Bērnu paaudzes zaudē savus dzīves ietaupījumus tālruņa krāpniekiem, kas apgalvo, ka sniedz tehnisko atbalstu, saka iestādes.

Bērnu paaudzes zaudē savus dzīves ietaupījumus tālruņa krāpniekiem, kas apgalvo, ka sniedz tehnisko atbalstu, saka iestādes.

Krāpnieki no senioriem ASV pagājušajā gadā nozaguši vairāk nekā 3,4 miljardus dolāru

ASV Federālā izmeklēšanas biroja (FBI) ziņojumā, kas publicēts otrdien, teikts, ka krāpnieki pagājušajā gadā no senioriem ASV nozaguši vairāk nekā 3,4 miljardus dolāru. Ziņojumā norādīts, ka zaudējumi ir pieauguši, izmantojot arvien sarežģītākas noziedzīgās metodes, lai apmuļķotu neaizsargātos cilvēkus un liktu viņiem atteikties no saviem dzīves ietaupījumiem.

Zaudējumi no krāpšanām, ko ziņojuši ASV iedzīvotāji vecumā virs 60 gadiem, pagājušajā gadā pieauga par 11%

FBI ziņojumā teikts, ka zaudējumi no krāpšanām, ko ziņojuši ASV iedzīvotāji vecumā virs 60 gadiem, pagājušajā gadā pieauga par 11% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Izmeklētāji brīdina par palielinātu bezkaunīgu shēmu skaitu, kuru mērķis ir iztukšot bankas kontus, iesaistot kurjerus personīgi naudas vai zelta savākšanai no upuriem.

“Tas var būt postošs trieciens senioriem ASV, kuriem nav iespējas doties strādāt un pelnīt naudu,” sacīja FBI Kriminālizmeklēšanas nodaļas vietnieka asistents Džeimss Barnakls. “Cilvēki zaudē visu savu naudu. Daži cilvēki kļūst par nabagiem.”

FBI pagājušajā gadā saņēma vairāk nekā 100 000 sūdzību no krāpšanas upuriem vecumā virs 60 gadiem, un gandrīz 6000 cilvēku zaudēja vairāk nekā 100 000 dolāru. Tas seko straujam ziņoto zaudējumu pieaugumam senioriem ASV divos gados pēc 2020. gada koronavīrusa pandēmijas, kad cilvēki bija iesprostoti mājās un krāpniekiem bija vieglāk sasniegt viņus pa tālruni.

Barnakls sacīja, ka izmeklētāji redz organizētas, starptautiskas noziedzīgās grupas, kas mērķē seniorus ASV ar dažādām shēmām, piemēram, romantikas krāpšanu un investīciju krāpniecību.

Visbiežāk ziņotais krāpniecības veids starp senioriem pagājušajā gadā bija tehniskā atbalsta krāpniecība

Pagājušajā gadā visbiežāk ziņotais krāpniecības veids starp senioriem bija tehniskais atbalsts, kur krāpnieki pa tālruni izliekas par tehniskajiem vai klientu apkalpošanas pārstāvjiem. Vienā no šīm shēmām, kuras popularitāte pieaug, krāpnieki izliekas par tehnoloģiju, banku un valdības amatpersonām, lai pārliecinātu upurus, ka ārvalstu hakeri ir ielauzušies viņu bankas kontos un instruē viņus, ka, lai aizsargātu savu naudu, viņiem jāpārvieto tā uz jaunu kontu – vienu, ko slepeni kontrolē krāpnieki.

Federālie izmeklētāji no maija līdz decembrim novēroja pieaugumu krāpniekiem, kas izmanto dzīvos kurjerus, lai paņemtu naudu no upuriem, kuri ticēja, ka viņu konti ir apdraudēti, saskaņā ar FBI. Šajos gadījumos krāpnieki stāsta upuriem, ka viņu bankas konti ir hakeru uzbrukuma mērķis un ka viņiem jālikvidē savi aktīvi skaidrā naudā vai jānopērk zelts vai citi dārgmetāli, lai aizsargātu savus līdzekļus. Tad krāpnieki sarunā kurjeru, lai tas to personīgi savāktu.

“Daudzas no krāpniecības shēmām prasa upuriem nosūtīt naudu caur pārskaitījumu vai kriptovalūtas pārskaitījumu. Kad upuris ir nelabpratīgs to darīt, viņiem tiek piedāvāta alternatīva,” sacīja Barnakls. “Un tajos gadījumos sliktie puiši izmanto kurjeru pakalpojumus.”

Šomēnes 81 gadus vecs Ohaio vīrietis nošauja Uber šoferi, domādams, ka tas mēģina viņu aplaupīt pēc tam, kad saņēma krāpnieciskus tālruņa zvanus, saskaņa ar varasiestadu teikto.

Vīrietis bija saņēmis zvanus no kaut kura, kas izlikies par vietējais tiesas darbinieku un prasījis naudu. Uber šoferim bija teikts savest paketi no vīrieša mitekļa – pieprasījums, kas varbūt bija izdarīts no taj paša krampnieka vai viņa līdzdalībnieka puses.

Apbrīnojamie zaudējumi senioriem ASV var būt nepilnīgi aprakstīti. Tikai apmēram puse no vairak nekai 880 000 sūdzibam kas ziņotas FBI interneta noziegumu sūdzibu centram pagajušaja gada iekļauja informaciju par upura vecumu.