Berkshire Hathaway gatavojas ikgadējai sapulcei bez Čārlija Mungers.

Berkshire Hathaway gatavojas ikgadējai sapulcei bez Čārlija Mungers.

Warrena Buffetta gada uzruna akcionāriem

Šo sestdien notiekošajā Warrena Buffetta gada uzrunā akcionāriem būs kaut kas pietrūkst. Pagājušā gada novembrī mira viņa ilggadējais biznesa partneris Čārlijs Mungers 99 gadu vecumā, un tas bija ēras beigas. Lai gan Buffetts nebūs uz skatuves viens pats, sarunas visticamāk nebūs tik sarkastiskas vai siltas.

Greg Abelis, kurš vada Berkshire neapdrošināšanas operācijas un tiek uzskatīts par iespējamo Buffetta pēcteci CEO amatā, šajā nedēļas nogalē pievienosies Buffetam kopā ar Adžitu Džeinu, kurš vada apdrošināšanas biznesu.

Berkshire Hathaway gada akcionāru sapulce

Berkshire Hathaway gada akcionāru sapulci dēvē par “Kapitālistu Vudstoku”. Tas ir trīs dienu pasākums, kas piedāvā visu – no iepirkšanās līdz 5 km skrējienam un piknikam, un katru gadu piesaista līdz pat 40 000 cilvēku no visas pasaules.

Daži nāk uz festivālu. Daži – lai redzētu slavenības (pagātnē ir ieradies Apple vadītājs Tims Kuks un aktieris Bills Mūrijs). Bet lielākoties cilvēki nāk klausīties Buffetta un Mungersa domas par ieguldījumiem un pašreizējo situāciju.

“Čārlijs un es esam bezkaunīgi,” rakstīja Buffetts savā pagājušā gada vēstulē akcionāriem. “Pagājušajā gadā, mūsu pirmajā akcionāru tikšanās reizē trīs gadu laikā, mēs jūs sagaidījām ar mūsu parasto komerciālo steigu. No pirmā zvana mēs devāmies taisni pie jūsu maciņiem.”

Mungers aizgāja mūžībā dažas dienas pirms sava 100. dzimšanas dienas. Viņš un Buffetts satikās, kad abi strādāja veikalā, kuru piederēja Buffetta vectēvs, bet sapratuši to tikai 1959. gadā. Taču tikai 1978. gadā viņi sāka radīt burvību, kad Mungers pievienojās Berkshire Hathaway kā viceprezidents.

“Viņa man sniegtā shēma bija vienkārša: aizmirsti to, ko tu zini par taisnīgu biznesu iegādi par brīnišķīgām cenām; tā vietā iegādājies brīnišķīgu biznesu par taisnīgām cenām,” rakstīja Buffetts uzņēmuma 2015. gada akcionāru vēstulē.

Februāra vēstulē akcionāriem Buffetts izteica cieņu savam partnerim, sakot: “Čārlijs nekad necentās pieprasīt atzinību par savu lomu kā radītājam, bet ļāva man saņemt aplausus un atzinību. Daļēji viņa attiecības ar mani bija kā vecākajam brālim, daļēji kā mīlošajam tēvam… Lai gan es jau sen esmu bijis būvniecības brigādes vadītājs; Čārlijam vienmēr būtu jābūt atzītam par arhitektu.”