“Bankas turpina zaudēt savu nozīmīgumu”: profesors, kurš prognozē 2 triljonu dolāru lielu plaisu ekonomikā, paredz to skaita samazināšanos.

"Bankas turpina zaudēt savu nozīmīgumu": profesors, kurš prognozē 2 triljonu dolāru lielu plaisu ekonomikā, paredz to skaita samazināšanos.

Silīcija ielejas bankas sabrukums 2023. gada martā bija nozīmīgs brīdis banku sektorā

210 miljardu ASV dolāru lielais sabrukums bija trešais lielākais Amerikas vēsturē, radot šokvilnus visā nozarē un atklājot maksātspējas problēmas, ko radīja pieaugošās procentu likmes.

Pēc-SVB ainavas pētījumi

Kolumbijas finanšu profesors Tomass Pišorskis ir viens no vadošajiem ekspertiem, kas pēta ainavu pēc SVB sabrukuma, būdams viens no plaši lasītā 2023. gada pētījuma līdzautoriem, kurā tika lēsts, ka banku aktīvu vērtība ir samazinājusies par 2 triljoniem ASV dolāru pēc iepriekšējā gada monetārās stingrības. Njujorkas Pilsētas nākotnes finanšu konferencē Pišorskis teica, ka ilgtermiņa sekas augstākam un ilgstošākam procentu likmju līmenim un jauniem noteikumiem nozīmēs to, ka bankas kļūs mazāk centrālas finanšu sistēmā, jo privātais kredīts un nebanku hipotekārie aizdevēji, piemēram, Rocket Mortgage, kompensēs atslābumu.

“Bankas turpina kļūt arvien mazāk nozīmīgas, īpaši mazākas un vidējas izmēra bankas,” teica Pišorskis, Kolumbijas Edvarda S. Gordona nekustamā īpašuma profesors. “Banku nozares konsolidācijas dēļ es prognozēju, ka divu gadu laikā mums būs daudz mazāk mazo un vidējo izmēra banku.”

Bankas tiek spiestas saskarties ar jauniem riskiem pēc pandēmijas, jo stingra Federālā rezervju sistēmas (Fed) monetārā politika samazina daudzu to aizdevumu un nekustamā īpašuma aktīvu vērtību. Tās arī saskaras ar banku sabrukumu virkni, kas atklājusi, cik ātri šķietami stabila banka var bankrotēt. Pagājušajā martā Santa Klārā bāzētā SVB sabruka praktiski pāri nakti pēc tam, kad noguldītāji dažu dienu laikā izņēma 175,4 miljardus ASV dolāru noguldījumus.

SVB klienti sāka izņemt savus noguldījumus pēc bažām par zaudējumiem, ko banka cieta uz saviem ilgtermiņa valsts obligāciju turējumiem, kuri nonāca zem ūdens pēc tam, kad Fed sāka paaugstināt procentu likmes – tā sauktais “ilguma risks”. SVB vienkārši nespēja tikt galā ar bankas skrējiena ātrumu, kas prasīja FDIC iejaukšanos un noguldītāju atmaksu: jauna problēma, ar ko bankas tiek spiestas saskarties.

“Likviditātes noteikumi, kas mums ir, tika uzrakstīti pirms laika, kad varēja pārvietot miljonus dolāru no maza ierīces jūsu rokā, kamēr esat metro,” teica Adrijena Herisa, Ņujorkas štata Finanšu pakalpojumu departamenta virsniece, štata finanšu regulators. “Jūs redzat 20% noguldījumu aiziešanu no iestādes četrās stundās. Mēs nekad iepriekš neesam redzējuši kaut ko tamlīdzīgu.”

Neraugoties uz banku skrējieniem, makroekonomiskie apstākļi, kas noveda pie pagājušajiem banku sabrukumiem, nav pazuduši – Pišorskis teica, ka ir daudz banku, kas saskaras ar tādām pašām slēptajām maksātspējas problēmām kā SVB.

“Pašlaik Amerikas Savienotajās Valstīs ir diezgan daudz banku, kurām ir ļoti līdzīgas riska īpašības [kā SVB],” teica Pišorskis. “[Tiem] tirgus vērtība aktīviem ir mazāka nekā to parādsaistību nominālvērtība… Principā, ja noguldītāji ierodas, notiek banku skrējieni – ja vien protams regulatori neiejaucas.”

Komerciālais nekustamais īpašums ir izvirzījies kā galvenais bažu avots bankām un regulatoriem. Biroju ēku vērtības ir kritušas pēc pandēmijas, jo attālinātā darba pieaugums ir samazinājis pieprasījumu pēc klātienes darba vietām, atstājot daudzas bankas ar dārgiem nekustamā īpašuma aizdevumiem, ko tās parakstīja pirms desmit gadiem. Tiek spiesti rīkoties ar augstiem procentiem refinansējot, pārdodot savus īpašumus par santīmiem uz dolara vai noklusējot.

Vidusmēra bankas ir īpaši pakļautas riskam – tās tur aptuveni 40% savu aktīvu CRE aizdevumos, saskaņā ar Pišorski. Šis palielinātais pakļautības līmenis jau ir radījis banku problēmas.

“Kopumā banku sektors ir ļoti stabils. Federālie regulatori pagājušajā pavasarī paveica lielisku darbu… lai ierobežotu kontagionu, ko mēs sākam redzēt visā banku sektorā no SVB un tad Signature [Bank], bet sektoram kopumā joprojām ir riski,” teica Herisa. “Daudzi regulatori, federālie un štata līmenī, ļoti uzmanīgi seko līdzi komerciālajam nekustamajam īpašumam.”

Pišorskis prognozē, ka ciešot no grūtiem CRE portfeļiem un ilguma riskiem, kas turpina smagi gulsties uz banku sektora pleciem, rūpnieciskais stingrums ir tuvu horizontam, iespējams konsolidācijas formā – un jaunas veiklīgakas aizdošanas formas kompensēs atslodzes vietu. Jauni noteikumi, kas potenciāli prasa augstākas kapitāla prasības, arī piespiedīs mazajiem bankiem pievilkt jostas un samazinot to peļņas robežas un radot iespējas privatajam kreditam vai nebanku aizdevējiem piem., Rocket Mortgage.

“Ja regulatori izlems rīkoties stingri, mēs redzēsim turpmāku sašaurinajumu mazo un vidus izmēra banku vidū,” teica Pišorskis. “Mums būs pieaugoša [tirgus daļa] par parada vertybpapiriem un privatajam kreditam.”