Baltais nams kritizē Izraēlu, bet nesniedz secinājumus par starptautisko tiesību pārkāpšanu, ziņo avoti.

Baltais nams kritizē Izraēlu, bet nesniedz secinājumus par starptautisko tiesību pārkāpšanu, ziņo avoti.

Baidena administrācijas pārskats par ASV ieroču izmantošanu Izraēlā

Drīzumā tiks publicēts Baidena administrācijas pārskats par ASV piegādāto ieroču izmantošanu Izraēlas kara darbībās Gazā, kas secina, ka Izraēla nav pārkāpusi to izmantošanas noteikumus, saskaņā ar trim personām, kas ir informētas par šo jautājumu.

Kritiska attieksme pret Izraēlu

Pārskats, visticamāk, būs ļoti kritisks pret Izraēlu, lai gan tas nenorāda, ka Izraēla ir pārkāpusi ASV-Izraēlas ieroču vienošanās noteikumus, saskaņā ar vienu ASV amatpersonu.

Administrācijas secinājumi par tuvās sabiedrotes kara darbībām, šāda veida pirmo novērtējumu, kas tika veikts pēc ASV prezidenta Džo Baidena partijas biedru Kongresā pieprasījuma, seko pēc septiņiem mēnešiem ilgušiem gaisa uzlidojumiem, kaujas darbībām un palīdzības ierobežojumiem, kas prasījuši gandrīz 35 000 palestīniešu dzīvības, lielākoties sieviešu un bērnu.

Baidens ir centies atrast līdzsvaru atbalstot premjerministra Benjamina Netanjahu karu pret Hamas. Viņš saskaras ar pieaugošu neapmierinātību gan mājās, gan ārvalstīs par augošo palestīniešu upuru skaitu un badu, ko lielā mērā izraisījuši Izraēlas ierobežojumi pārtikas un palīdzības piegādei Gazā. Spriedze ir vēl vairāk pieaugusi pēdējās nedēļās, kad Netanjahu apsolījis paplašināt Izraēlas militāro ofensīvu pārpildītajā dienvidu pilsētā Rafah, neskatoties uz Baidena kategorisko pretstāvību.

Baidena atkārtotas vēlēšanas

Baidens atrodas cīņas noslēguma mēnešos par atkārtotu ievēlēšanu pret Donaldu Trampu. Viņš saskaras ar prasībām no daudziem demokrātiem pārtraukt uzbrukuma ieroču piegādi Izraēlai un nosodījumu no republikāņiem, kas apsūdz viņu svārstībās atbalstīt Izraēlu tās vajadzību brīdī.

Divi ASV amatpersonas un trešā persona, kas informēta par valsts drošības memoranda secinājumiem, ko iesniegs Valsts sekretārs Entonijs Blinkens Kongresam, apsprieda secinājumus pirms pārskata publicēšanas. Viņi runāja anonimitātes nosacījumos, jo informācija vēl nebija publiska.

Augsta ranga Baidena administrācijas amatpersona teica, ka memorands tiks publicēts vēl šodien, bet atteicās komentēt tā secinājumus.

ASV militārā palīdzība Izraēlai

Demokrātu administrācija nesen veica vienu no pirmajiem soļiem militārās palīdzības nosacīšanai Izraēlai, apturot 3500 bumbu sūtījumu, sakarā ar bažām par Izraēlas draudēto ofensīvu pret Rafahu, dienvidu pilsētu ar vairāk nekā miljonu palestīniešu, sacīja augsta ranga administratīvā amatpersona.

Prezidenta direktīva, kas tika pieņemta februārī, uzlika Aizsardzības un Valsts departamentiem pienākumu veikt “novērtējumu par jebkuriem ticamiem ziņojumiem vai apgalvojumiem, ka šie aizsardzības raksti un, ja nepieciešams, aizsardzības pakalpojumi ir izmantoti veidā, kas neatbilst starptautiskajai tiesību normai, ieskaitot starptautisko humanitāro tiesību normu.”

Vienošanās arī uzlika tiem pienākumu informēt Kongresu, vai viņi uzskata, ka Izraēla ir rīkojusies “patvaļīgi, lai liegtu, ierobežotu vai citādi traucētu tieši vai netieši” ASV atbalstītas humanitārās palīdzības piegādi Gazai badacietējošajiem civiliedzīvotajiem.

Tiesiskie eksperti un akadēmiķi argumentēja par Izraēlas uzbrukumiem palīdzības konvojiem, žurnālistiem, slimnīcām, skolām un bēgļu centriem un citiem objektiem. Viņi apgalvoja, ka civiliedzīvotaju nāves gadījumu skaits šajos uzbrukumos – piemēram, 31. oktobra uzbrukumam dzīvojamai ēkai, kur ziņots par 106 civiliedzivotaju navi – bija neproporcionals jebkuram militaram mērķim.