Baidens runās par visu valsts kampusu protestiem, saka Baltā nama amatpersona.

Baidens runās par visu valsts kampusu protestiem, saka Baltā nama amatpersona.

ASV prezidents Džo Baidens runās par studentu protestiem Gazas kara dēļ

ASV prezidents Džo Baidens ceturtdien runās par studentu protestiem Gazas kara dēļ, paziņoja Baltā nama amatpersona, pārtraucot vairāku dienu klusumu, kamēr policija apspiež kampusu nometnes.

Amatpersona atteicās tikt identificēta pirms Baidena uzrunas

Republikāņi ir centušies izmantot nemieru ainu kā kampaņas ieroci pret demokrātiem.

Saspīlējums koledžās un universitātēs ir pieaudzis jau vairākas dienas, jo daži demonstranti atsakās nojaukt nometnes un administrācija izmanto likumsargus, lai tos spēkā izklīdinātu, izraisot sadursmes, kas ir piesaistījušas politiķu un mediju uzmanību.

Bet Baidena pēdējais publiskais komentārs bija vairāk nekā pirms nedēļas, kad viņš nosodīja “antisemītiskos protestus” un “tos, kas nesaprot, kas notiek ar palestīniešiem”.

Baltā nama reakcija

Baltā nams, kurš ir bijis bombardēts ar žurnālistu jautājumiem, ir devies tikai nedaudz tālāk par prezidentu. Trešdien preses sekretāre Karīne Žanpjerē teica, ka Baidens “uzmanīgi seko situācijai” un ka daži protesti ir pārkāpuši robežu, kas atdala brīvu runu no nelikumīgas rīcības.

“Spēkā ieņemt ēku”, tāpat kā tas notika Kolumbijas Universitātē Ņujorkā, “nav miermīlīgi,” viņa teica. “Tas vienkārši nav.”

Baidens nekad nav bijis liels protestētājs. Viņa karjera ievēlētajā amatā sākās kā apgabala amatpersona, kad viņam bija tikai 28 gadi, un viņš vienmēr ir paudis politisko nozīmi kompromisiem pār aizrautību.

Kad koledžu kampusi 1968. gadā plosīja dusmas par Vjetnamas karu, Baidens mācījās juridisko zinību maģistra programmā Sirakūzu Universitātē.

“Es neesmu liels bruņujakas un krāsainu kreklu cienītājs,” viņš teica daudzus gadus vēlāk. “Ziniet, tas nav mans stils.”

Republikāņu reakcija

Neskatoties uz Baltā nama kritiku un Baidena atteikumu paklausīt protestētāju prasībām pārtraukt ASV atbalstu Izraēlai, republikāņi vaino demokrātus par haosu un ir izmantojuši to kā fona ainu preses konferencēm.

“Mums ir nepieciešams, lai ASV prezidents runātu par šo jautājumu un teiktu, ka tas ir nepareizi,” otrdien sacīja Pārstāvju palātas priekšsēdētājs Maiks Džonsons, Luiziānas republikānis. “Kas notiek koledžu kampusos šobrīd, ir nepareizi.”

Džonsons apmeklēja Kolumbijas Universitāti kopā ar citiem sava spēka locekļiem pagājušajā nedēļā. Pārstāvju palātas republikāņi strīdējās ar protestētājiem, runājot ar medijiem Džordža Vašingtona Universitātē Vašingtonā trešdien.

Bijušais prezidents Donalds Tramps, savas partijas prezidentūras kandidatūras favorīts, arī kritizēja Baidenu intervijā ar Šonu Henitiju Fox News.

“Baidenam ir jādara kaut kas,” viņš teica. “Baidens ir mūsu valsts balss, un tā noteikti nav liela balss. Tā ir balss, ko neviens nav dzirdējis.”

Viņš atkārtoja savu kritiku trešdien kampaņas pasākumā Vaukešā, Viskonsinā.

“Radikālie ekstrēmisti un kreisie agitatori terorizē koledžu kampusus, kā jūs iespējams esat pamanījuši,” sacīja Tramps. “Un Baidens nekur nav redzams. Viņš nav teicis neko.”

Demokrātu reakcija

Keita Bernere, kura 2020. gadā bija Baidena kampaņas komunikācijas direktora vietniece, sacīja, ka republikāņi jau mēģināja izmantot taktiku pirms četriem gadiem protestu laikā par Džordža Floida slepkavību policista rokās.

“Cilvēki to noraidīja,” viņa teica. “Viņi redzēja, ka tas bija tikai bailes radīšana. Viņi redzēja, ka tas nebija balstīts realitātē.”

Neskatoties uz antisemītisma nosodījumu, Baltajam namam ir bijusi grūti tieši iesaistīties šajos jautājumos.

Žanpjerē atkārtoti novirzīja jautājumus preses brīfinga laikā pirmdien.

Uzdotajam jautajumam par to, vai protestētajiem būtu jāsaņem disciplinējoši pasākumi no savas skolas, viņa teica: “universitātes un koledžas pieņem savus lēmumus” un “mēs no šejienes neiesaistīsimies”.

Uzstot uz to, vai policijai būtu jaukties klajumos, viņa teica: “tas ir atkarīgs no koledžu un universitāšu lēmuma”.

Uzdotajam jautajumam par administratoriem pabeigšanas ceremoniju pārcelšanu, viņa teica: “tas ir lēmums, ko viņiem pašiem jauztver” un “tas ir uz viņiem”.

Baidens apmeklēs koledžas kampusu 19. maijā, kad viņam paredzēts sniegt uzrunu Morehouse Universitātes izlaiduma ceremonijas laikā Atlantā.