Baidens nosoda antisemītismu un saka, ka cilvēki aizmirst, ka “Hamas izraisīja šo teroru”

Baidens nosoda antisemītismu un saka, ka cilvēki aizmirst, ka "Hamas izraisīja šo teroru"

ASV prezidents Džo Baidens nosodīja “antisemītisma briesmīgo pieaugumu Amerikā un visā pasaulē”

ASV prezidents Džo Baidens otrdien nosodīja “antisemītisma briesmīgo pieaugumu Amerikā un visā pasaulē” ceremonijā, kurā tika pieminēti Holokausta upuri laikā, kad uzbrukums Izraēlai un konflikts Gazas joslā ir izraisījis jaunus vardarbības un naida retorikas viļņus pret ebrejiem.

“Mēs riskējam, ka cilvēki nezina patiesību,” sacīja Baidens par Holokausta šausmām

“Mēs riskējam, ka cilvēki nezina patiesību,” sacīja Baidens par Holokausta šausmām, kad 6 miljoni ebreju tika sistemātiski nogalināti nacistiskās Vācijas un tās līdzstrādnieku rokās. “Šī naida sajūta joprojām dziļi mīt pārāk daudzu cilvēku sirdīs visā pasaulē.”

Baidena runa Kapitolijā notika laikā, kad pro-palestīniešu protesti – daži no tiem ir ietvēruši antisemītiskus saukļus un draudus ebreju studentiem un Izraēlas atbalstītājiem – skar koledžas visā valstī.

Baidens ir centies līdzsvarot savu atbalstu Izraēlai pēc 7. oktobra uzbrukuma – nāvējošākajai dienai ebrejiem visā pasaulē kopš Holokausta – ar centieniem ierobežot tās karu pret militāro grupu Gazas joslā.

“Šī naida sajūta joprojām dziļi mīt pārāk daudzu cilvēku sirdīs visā pasaulē,” sacīja Baidens par antisemītismu, sakot, ka 7. oktobrī “šis naidpilnais noskaņojums atdzima” ar vairāk nekā 1200 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāju, nogalināšanu.

“Nevis 75 gadus vēlāk, bet tikai septiņus ar pusi mēnešus vēlāk, un cilvēki jau aizmirst, viņi jau aizmirst, ka teroru izraisīja Hamas, ka tieši Hamas brutalizēja izraēliešus, ka tieši Hamas paņēma un turpina turēt gūstekņus,” sacīja Baidens. “Es neesmu aizmirsis, tāpat kā jūs. Un mēs neaizmirsīsim.”

Baidens, kura attiecības ar Izraēlas premjerministru Benjaminu Netanjahu ir kļuvušas saspringtas viņa valdības centienos iebrukt dienvidu Gazas pilsētā Rafahā, sacīja, ka ASV atbalsts Izraēlai ir “nešaubīgs… pat tad, ja mēs nepiekrītam.”

Baidens savā runā izvairījās no gaidāmajām prezidenta vēlēšanām. Taču viņa uzruna notiek laikā, kad bijušais prezidents Donalds Tramps ir kritizējis amata pildītāju par to, ka nav darīts pietiekami daudz, lai apkarotu antisemītismu – ignorējot savu ilgstošo retoriku, kas atsaucas uz nacistiskās Vācijas valodu un spēlē uz ebreju stereotipiem politikā.

Kapitolija pasākumu rīkoja ASV Holokausta memoriālais muzejs, un tajā piedalījās arī Pārstāvju palātas spīkers Maiks Džonsons un Demokrātu līderis Hakeems Džefrijs.

Koledžu protesti ir radījuši politisku izaicinājumu Baidenam, kura koalīcija tradicionāli ir balstījusies uz jauniešiem vēlētājiem, no kuriem daudzi ir kritiski pret viņa publisko atbalstu Izraēlai.

Baidens sacīja: “Nav vietas nevienai ASV koledžai vai jebkur citur Amerikā antisemītismam vai vardarbības draudiem. Mums nav bezlikuma valsts – mums ir civilizēta sabiedrība.”

Savienojumā ar Baidena runu viņa administrācija paziņoja par jauniem soļiem cīņai pret antisemītismu koledžu kampusos un ārpus tiem. Izglītības departamenta Civiltiesību birojs nosūtīja vēstuli katram skolu rajonam un koledžai valstī, kurā bija norādīti antisemītisma un citu naida izpausmju piemēri, kas varētu izraisīt federālas civiltiesību izmeklēšanas.

Iekšzemes drošības departaments plāno izglītot skolas un sabiedriskas organizācijas par pieejamajiem resursiem un finansējumu, lai veicinātu kampus drošumu un risinātu draudus. Un Ārlietu departamenta īpašais sūtnis antisemītisma uzraudzībai un apkarošanai tikās ar tehnoloģiju uzņēmumiem, lai apspriestu cīņu pret naida konfliktu pieaugumu tiešsaistē.

Pirmdien Dougs Emhofs, viceprezidentes Kamalas Harisas vīrs un pirmo reizi ASV nacionāli ievēlētas amatpersonas ebreju dzimtas laulātais, tikās ar ebreju koledžu studentiem Baltajā namā par administratīvajiem centieniem cīnīties pret antisemītismu. Viņš dzirdēja studentus stāstam par saviem pieredzes stāstiem ar naidu, ieskaitot vardarbības draudus un naida runu, sacīja viņa birojs.

Trampa kampaņa pirmdien izlaida video par Jom Hašoah, Izraēlas Holokausta piemiņas dienu, kas bija veltīts 2024. gada prezidenta kandidātu atbildes salīdzinājumam par antisemītismu.

Video rāda attēlus ar Trampu apmeklējot Izraēlu un runas, kur viņš apsolījis stāvēt kopā ar ebreju tautu un cīnīties pret antisemītismu, kā arī protestu kadri koledžu kampusos un klipi ar Baidenu atbildot protestētajiem, kas ir neapmierināti ar viņa administratīvo atbalstu Izraēlai karā pret Hamas.

Vienam no klipiem redzams Baidens sakot: “Viņiem ir taisnība,” bet netiek iekļauts nākamais teikums, kur Baidens sacīja: “Mums jānodrošina daudz lielāka palīdzība Gazai.”

Baidena kampaņas paziņojumos Džeimss Singers atbildes reakcijas teica: “Prezidents Baidens ir pret antisemītismu un ir apņēmies nodrošinat ebreju kopienas drošumu un Izraēlas drošumu – Donalds Tramps nav.”