Baidens atkāpjas no ilgi gaidītā aizlieguma mentola cigarešu jomā

Baidens atkāpjas no ilgi gaidītā aizlieguma mentola cigarešu jomā

ASV prezidenta Džo Baidena administrācija atliek mentolu cigarešu aizliegumu

ASV prezidenta Džo Baidena administrācija ir beztermiņa atlikusi ilgi gaidīto mentolu cigarešu aizliegumu, lēmums, kas dusmojis prettabakas aktīvistus, bet varētu izvairīties no politiskas atbildes reakcijas no melnādaino vēlētāju puses novembrī.

Nav noteikts termiņš jaunajam noteikumam

Piektdien Veselības un cilvēku pakalpojumu sekretārs Ksavjē Beseira paziņojumā norādīja, ka administrācija veltīs vairāk laika, lai izvērtētu atsauksmes, tostarp no pilsonisko tiesību grupām.

“Ir skaidrs, ka jānotiek vēl vairākām sarunām, un tas prasīs ievērojami vairāk laika,” sacīja Beseira paziņojumā.

Tikšanās ar aizlieguma pretiniekiem

Baltajā namā pēdējo mēnešu laikā notikušas desmitiem tikšanos ar grupām, kas iebilst pret aizliegumu, tostarp pilsonisko tiesību organizatoriem, tiesībsargiem un mazo uzņēmumu īpašniekiem. Lielākajai daļai šo grupu ir finansiālas saites ar tabakas kompānijām.

Jauns trieciens Pārtikas un zāļu administrācijai

Paziņojums ir vēl viens trieciens Pārtikas un zāļu administrācijas amatpersonām, kas izstrādāja aizliegumu un prognozēja, ka tas novērsīs simtiem tūkstošu smēķēšanas izraisītu nāves gadījumu 40 gadu laikā. Aģentūra vairāku administrāciju laikā ir strādājusi pie mentola aizlieguma, nekad neapstiprinot noteikumu.

“Šis lēmums prioritizē politiku pār dzīvībām, īpaši melnādaino dzīvībām,” sacīja Jolonda Ričardsona no kampaņas “Tobacco-Free Kids” e-pasta paziņojumā. “Īpaši satraucoši ir redzēt, ka administrācija atkārto tabakas industrijas nepatiesos apgalvojumus par atbalstu no pilsonisko tiesību kopienas.”

Ričardsona norādīja, ka aizliegumu atbalsta tādas grupas kā NAACP un Kongresa Melnādaino kaukass.

Iepriekšējie FDA centieni par mentolu

Iepriekšējie FDA centieni par mentolu ir apstājušies tabakas industrijas pretestības vai konkurentu politisko prioritāšu dēļ. Gan Baidens, gan bijušais prezidents Donalds Tramps cīnījās par melnādaino vēlētāju atbalstu, tāpēc aizlieguma iespējamais ietekme tika rūpīgi izvērtēta gan republikāņiem, gan demokrātiem tuvojoties rudens vēlēšanām.

Prettabakas aktīvisti kopš 2009. gada, kad aģentūra ieguva pilnvaras regulēt noteiktas tabakas sastāvdaļas, ir mudinājuši FDA likvidēt šo garšu. Mentols ir vienīgais cigarešu garša, kas netika aizliegta saskaņā ar šo likumu, izņēmums, ko panāca industriju sabiedrotie Kongresā. Tomēr likums norādīja FDA turpināt šī jautājuma izpēti.

Vairāk nekā 11% ASV pieaugušo smēķē, ar aptuveni vienlīdzīgām likmēm starp baltajiem un melnajiem cilvēkiem. Tomēr aptuveni 80% melnajiem smēķētājiem smēķē mentolu, ko FDA apgalvo maskē smēķēšanas asumu, padarot to vieglāku sākt un grūtāku pamest. Arī lielākajai daļai pusaudžu, kas smēķē cigaretes, patīk mentoli.

Gadu desmitiem ilgi tabakas kompānijas koncentrēja mentola reklamēšanu un veicināšanu melnajos kvartālos, sponsorējot mūzikas festivālus un apkaimju pasākumus. Tiesvedībā atklātie industrijas dokumenti arī parāda, ka kompānijas uzskatīja mentola cigaretes par labu “sākuma produktu”, jo tās bija pieņemamākas pusaudžiem.

FDA 2022. gadā publicēja savu noteikumu projektu. Amatpersonas Baidena vadībā sākotnēji plānoja līdz pagājušajam augustam pabeigt noteikumu. Pagājušajā gadā Baltajam namam sacīja, ka līdz martam pabeigs pasākuma pārskatīšanu. Kad pagājušajā mēnesī beidzies termiņš, vairākas prettabakas grupas iesniedza prasību, lai piespiestu tā publicēšanu.

“Mēs esam vīlušies par Baidena administratīvajiem pasākumiem, kas ir pakļuvusi tabakas industrijas biedināšanas taktikai,” sacīja Dr. Marks Mičels no Nacionālajiem Medicīnas biedrības, afroamerikāņu ārstu grupa, kas iesūdz administratīvo tiesvedībū.

Citas bažas par aizliegumu

Atsevišķi Revs Als Šarptons un citi pilsonisko tiesību līderi brīdinaja, ka mentola aizliegums radītu nelegalu tirgu cigaretei melnajos kvartalos un veicinatu vairak konfrontaciju ar policiju.

FDA un veselibas aizstavji ilgi noraidija šadas bažas, noradot ka FDA noteikumu ieviešana attiektos tikai uz kompanijam kas ražo vai pardo cigaretes, nevis uz individiem.

FDA pavadonis piektdien sacija ka aģentura joprojam ir apņemusies aizliegt mentola cigaretes.

“Ká mes esam skaidri noradíjusi, šie produktu standarti paliek musu prioritatu augšgalá,” sacija Džims Makinija paziņojumá.

Smekesana var izraisit vêzi, insultus un sirdslêkmes un tiek vainota par 480 000 nâves gadîjumiem katru gadu ASV, ieskaitot 45 000 starp melnâdainajiem amerikâniem.