Autonomās automašīnas varētu mainīt simtgadīgo satiksmes signālu sistēmu, pievienojot baltas gaismas, saka pētnieki.

Autonomās automašīnas varētu mainīt simtgadīgo satiksmes signālu sistēmu, pievienojot baltas gaismas, saka pētnieki.

Automašīnu un kravas automašīnu attīstība

Kā automašīnas un kravas automašīnas kļūst gudrākas un savienotākas, arī vienkāršās gaismas, kas vairāk nekā gadsimtu ir kontrolējušas satiksmes plūsmu, varētu būt tuvu lielai pārmaiņai.

Pētnieki meklē jaunus risinājumus

Pētnieki izpēta veidus, kā izmantot moderno automašīnu funkcijas, piemēram, GPS, lai padarītu satiksmi drošāku un efektīvāku. Galu galā šie uzlabojumi varētu pilnībā aizstāt šodienas sarkano, dzelteno un zaļo gaismu, atdodot kontroli bezpilota automašīnām.

Jaunu satiksmes signālu sistēmu ieviešana

Henrijs Lius, civilinženierijas profesors, kurš vada pētījumu Mičiganas Universitātē, teica, ka jaunu satiksmes signālu sistēmu ieviešana varētu būt daudz tuvāk, nekā cilvēki saprot.

“Mākslīgā intelekta progress ir ļoti straujš, un es domāju, ka tas ir tuvu,” viņš teica.

Satiksmes gaismu vēsture ASV

Satiksmes gaismas ASV gadiem ilgi nav daudz mainījušās. Klīvlendā tika atklāta pirmā “municipālā satiksmes kontroles sistēma” 1914. gadā. Pēc pilsētas tramvaju līnijas elektrības darbinātais inženiera Džeimsa Hodža izgudrojums ietvēra divas gaismas: sarkano un zaļo, krāsas, ko ilgi izmantoja dzelzceļi. Policists, sēžot uz ietves būdiņā, bija jānospiež slēdzis, lai mainītu signālu.

Dažus gadus vēlāk Detroitas policists Viljams Pots tiek uzskatīts par dzeltenās gaismas pievienošanu, lai gan kā pilsētas darbinieks viņš to nevarēja patentēt. Līdz 1930. gadam visās lielajās Amerikas pilsētās un daudzās mazajās bija vismaz viena elektriskā satiksmes signāla ierīce.

Savienoto un automatizēto transportlīdzekļu iespējas

Savienoto un automatizēto transportlīdzekļu ienākšana ir radījusi jaunas iespējas satiksmes signāliem.

Viens no tiem, kas pārdomā satiksmes plūsmu, ir komanda Ziemeļkarolīnas Valsts Universitātē vadībā Ali Hajbabaie, asociētais inženierzinātņu profesors. Viņš piedāvā pievienot ceturtu gaismu, iespējams, balto, lai norādītu, kad uz ceļa ir pietiekami daudz autonomo transportlīdzekļu, lai tie varētu uzņemties vadību un rādīt ceļu.

“Kad mēs nonākam pie krustojuma, mēs apstājamies, ja ir sarkans, un braucam, ja ir zaļš,” teica Hajbabaie, kura komanda izmantoja modeli automašīnas, kas bija pietiekami mazas, lai turētu rokās. “Bet ja aktīva ir balta gaisma, jūs vienkārši sekojat transportlīdzeklim priekšā.”

Lai gan Hajbabaie pētījumos tiek minēta “balta fāze” un iespējams pat balta gaisma, konkrētā krāsa nav svarīga, viņš teica. Pat esošās gaismas varētu pietikt, piemēram, modificējot tās, lai tajās vienlaicīgi mirgo sarkanais un zaļais signāls, norādot, ka bezpilota automašīnas ir vadībā. Galvenais būtu nodrošināt, lai tas tiktu vispasaules pieņemts tāpat kā pašreizējie signāli.

Izmantojot šādu pieeju būtu jautajums par gadiem prom, jo tas prasītu 40% līdz 50% transportlīdzekļu uz ceļa būt pašbraucošiem, lai tas darbotos, atzina Hajbabaie.

Mičiganas Universitātes pētnieku pieeja

Mičiganas Universitātes pētnieki ir pieņēmuši citu pieeju. Viņi veica pilotprogrammu Detroitas priekšpilsētā Birmingemā, izmantojot General Motors transportlīdzekļos atrodamo ātruma un atrašanās vietas datus, lai mainītu šīs pilsētas satiksmes gaismu laiku. Pētnieki nesen saņēma ASV Transporta departamenta grantu saskaņā ar divpartiju infrastruktūras likumu, lai pārbaudītu, kā veikt izmaiņas reālajā laikā.

Tā kā Mičiganas pētījums attiecas uz transportlīdzekļiem ar vadītājiem, nevis pilnībā autonomiem transportlīdzekļiem, tas varētu būt daudz tuvāk plašai ieviešanai nekā tas, ko meklē Hajbabaie.

Lius, kurš vadīja Mičiganas pētījumu, teica, ka pat ar tik maz kā 6% transportlīdzekļiem Birmingemas ielās savienotiem ar GM sistēmu, tie nodrošina pietiekami daudz datu, lai pielāgotu satiksmes gaismu laiku un izlīdzinātu plūsmu.

Birmingemas 34 satiksmes signāli tika izvēlēti tāpēc, ka tajos tika iestatīts fiksēts laika grafiks bez jebkādām kamerām vai sensoriem satiksmes uzraudzībai. Lius teica, ka lai gan ir augsttehnoloģiski risinājumi satiksmes uzraudzībai, tie prasa pilsētai veikt sarežģītus un dārgus uzlabojumus.

“Skaistums šajā ir tas, ka jums nav jādara nekas ar infrastruktūru,” teica Lius. “Dati nesniedzas no infrastruktūras. Tie nāk no automašīnu kompānijām.”

Daniela Deneaua, Oaklandas apgabala Mičiganas Ceļu komisijas satiksmes drošības direktore teica, ka sākotnējie dati Birmingemā tikai pielaboja zaļo gaismu laiku par dažiem sekundiem, bet tas bija pietiekami daudz, lai samazinatu sastrēgumus. Vēl lielākas izmaiņas var būt gaidamas jaunajos grantu finansētos pētījumos, kas automatizētu satiksmes gaismas vēl nenosauktajos apgabalos apgabalos.