Augstas procentu likmes samazina darba vietu pieaugumu, jo darba devēji aprīlī pievieno tikai 175 000 darba vietu.

Augstas procentu likmes samazina darba vietu pieaugumu, jo darba devēji aprīlī pievieno tikai 175 000 darba vietu.

Aprīļa darba tirgus pieaugums

Aprīlī valsts darba devēji samazināja darbinieku pieņemšanu, pievienojot tikai 175 000 darba vietu, kas liecina, ka pastāvīgi augstās procentu likmes varētu sākt radīt lielāku spiedienu uz pasaules lielāko ekonomiku.

Samazināts darba pieaugums

Piektdienas valdības ziņojums parādīja, ka aprīļa darba pieaugums būtiski samazinājās salīdzinājumā ar 315 000 darba vietu pieaugumu martā. Tas bija arī zem 233 000 darba vietu pieauguma, ko ekonomisti prognozēja aprīlim, liecinot, ka Federālās rezerves agresīvā procentu likmju paaugstināšanas politika varētu beidzot sākt palēnināt darba pieņemšanas tempu.

Pat ar šo palēninājumu, aprīļa darba pieaugums bija diezgan labs, lai gan tas bija zemākais mēneša darba pieaugums kopš oktobra. Turpinoties stabilam mājsaimniecību tēriņiem, daudziem darba devējiem nācās turpināt pieņemt darbā, lai apmierinātu klientu pieprasījumu.

Bezdarba līmenis

Bezdarba līmenis nedaudz palielinājās līdz 3.9% – tas ir 27. mēnesis pēc kārtas, kad tas ir zem 4%, kas ir garākais šāds periods kopš 1960. gadiem.

Ekonomikas stāvoklis

Ekonomikas stāvoklis ir svarīgs vēlētāju prātos, jo novembra prezidenta kampaņa kļūst intensīvāka. Neskatoties uz darba tirgus spēku, amerikāņi joprojām ir neapmierināti ar augstajām cenām, un daudzi no viņiem vaino prezidentu Džo Baidenu.

Darba tirgus izturība

Amerikas darba tirgus ir atkārtoti pierādījis savu izturību vairāk nekā gandrīz visi bija prognozējuši. Kad Federālā rezerve sāka agresīvi paaugstināt procentu likmes pirms diviem gadiem, lai cīnītos pret smagu inflācijas pieaugumu, lielākā daļa ekonomistu paredzēja, ka rezultātā aizņēmuma izmaksu palielināšanās izraisīs recesiju un bezdarbu līmeni paaugstinās līdz sāpīgi augstiem līmeņiem.

Federālā rezerve 11 reizes paaugstināja savu pamatlikmi no 2022. gada marta līdz 2023. gada jūlijam, sasniedzot augstāko līmeni kopš 2001. gada. Inflācija patiešām pakāpeniski samazinājās – no gada laikā augstākajiem 9.1% 2022. gada jūnijā līdz 3.5% martā.

Tomēr darba tirgus un kopējās ekonomikas izturīgums, ko nodrošina stabils patērētāju tēriņš, ir saglabājis inflāciju pastāvīgi virs Federālās rezerves 2% mērķa. Tā rezultātā centrālais bankas iestatījums atliek jebkuru procentu likmju samazinājumu apsvēršanu, kamēr tas neiegūst lielāku pārliecību, ka inflācija pakāpeniski samazinās līdz tā mērķim.

Procentu likmju samazinājumi

Procentu likmju samazinājumi laika gaitā samazinātu hipotekāro kredītu, auto aizdevumu un citu patērētāju un uzņēmumu aizņēmumu izmaksas. Lielākajai daļai ekonomistu nav paredzams neviens procentu likmju samazinājums vismaz līdz rudenim.

Darba tirgus nolaišanās pazīmes

Darba tirgus ir sācis parādīt zināmas pazīmes par nolaišanos. Piemēram, šonedēļ valdība ziņoja, ka darba vietu atvēršana martā samazinājusies līdz 8.5 miljoniem, kas ir mazkais skaits vairak neka tris gadus. Tomer tas joprojam ir liels vakancu skaits: pirms 2021. gada menesla darba vietu atveres nekad nebija parsniegusas 8 miljonus, slieksni, ko tagad ir parsniegts katru menesi kopš 2021. gada marta.

Salidzinajuma ar ieprieksejo menesi, patereetaju inflacija nav samazinajusies kopš oktobra. Marta gada laika inflacijas likme 3.5% joprojam bija ievrojami augstaka par Federálás rezerves 2% merki.