ASV apsolījusi palīdzību, lai palīdzētu izsekot un ierobežot putnu gripu piena saimniecībās.

ASV apsolījusi palīdzību, lai palīdzētu izsekot un ierobežot putnu gripu piena saimniecībās.

ASV veselības un lauksaimniecības amatpersonas apņēmušās piešķirt gandrīz 200 miljonus dolāru

ASV veselības un lauksaimniecības amatpersonas piektdien apņēmušās piešķirt gandrīz 200 miljonus dolāru jauniem izdevumiem un citiem centieniem, lai palīdzētu izsekot un ierobežot putnu gripas uzliesmojumu valsts piena lopkopības saimniecībās, kas izplatījies vairāk nekā 40 ganāmpulkos deviņās štatās.

Jaunie līdzekļi

Jaunie līdzekļi ietver 101 miljonu dolāru turpināt darbu, lai novērstu, pārbaudītu, izsekotu un ārstētu dzīvniekus un cilvēkus, kurus varētu ietekmēt vīruss, pazīstams kā A tipa H5N1, paziņoja ASV Veselības un cilvēku pakalpojumu departaments. Tajos ietilpst arī aptuveni 98 miljoni dolāru, lai nodrošinātu līdz 28 000 dolāru katram, lai palīdzētu atsevišķām saimniecībām pārbaudīt liellopus un pastiprināt bioloģiskās drošības centienus, lai apturētu vīrusa izplatīšanos, paziņoja Lauksaimniecības departaments.

Kompensācijas piena zemniekiem

Turklāt piena zemniekiem tiks kompensēti piena ražošanas zaudējumi no inficētiem liellopiem, kuru piegāde dramatiski samazinās, kad tie saslimst, paziņoja amatpersonas. Un piena zemniekiem un lauku darbiniekiem tiks maksāts par dalību darba vietas pētījumā, ko veic USDA un Slimību kontroles un profilakses centri.

Zemnieku vilcināšanās

Līdz šim zemnieki ir vilcinājušies ļaut veselības amatpersonām ienākt savās saimniecībās, lai pārbaudītu liellopus, jo nav skaidrības par to, kā tas ietekmēs viņu biznesu, ir teikuši pētnieki. Arī lauku darbinieki, tostarp daudzi migranti, ir vilcinājušies veikt testus, baidoties no darba zaudēšanas vai tāpēc, ka viņi nevēlējās tikt izsekoti valdībai.

Piena ražotāju federācijas atzinums

Nacionālā piena ražotāju federācija, kas pārstāv piena zemniekus, pauda atzinību par jaunajiem resursiem. “Rūpes par lauku darbiniekiem un dzīvniekiem ir kritiski svarīgas piena ražotājiem, tāpat kā aizsardzība pret iespējamajiem cilvēku veselības riskiem un sabiedrības uzticēšanās nodrošināšana,” grupa teica paziņojumā.

Poulsena komentārs

Incentīvi palīdzēs palielināt zemnieku gatavību pārbaudīt savus ganāmpulkus, teica Kīts Poulsens, Viskonsinas Veterinārmedicīnas diagnostikas laboratorijas direktors, kurš uzraudzījis uzliesmojumu.

“Tas nodrošina iespēju un spēju sākt virzīties pareizajā virzienā,” viņš teica.

Jaunie izdevumi

Jaunie izdevumi nāk vairāk nekā sešas nedēļas pēc pirmreizējā putnu gripas vīrusa konstatēšanas piena liellopos – un viena apstiprināta infekcija Teksasas piena strādniekam, kurš bija pakļauts inficētiem liellopiem un attīstīja vieglu acu infekciju, bet pēc tam atveseļojās. Aptuveni 33 cilvēki ir pārbaudīti, un vēl 260 tiek uzraudzīti, paziņoja CDC.

Līdz piektdienai 42 ganāmpulki deviņos štatos ir apstiprinājuši infekcijas piena liellopos. Lauksaimniecības sekretārs Toms Vilsaks teica, ka uzliesmojums nav izplatījies plašāk.

“Tas joprojām ir tajos pašos deviņos štatos, un tas ir vispozitīvākais par to, kur mēs esam,” viņš teica žurnālistiem.

Piena produktu testi

Piena produktu paraugus veikalos pārbaudot ASV Pārtikas un zāļu administrācija atklāja vīrusa atliekas aptuveni 1 no 5 paraugiem mazumtirdzniecības piena visā valstī, kas liecina, ka uzliesmojums varētu būt plašāks, ir teikuši zinātnieki.

Federālais rīkojums

Saskaņā ar federālo rīkojumu, kas izdots pagājušajā mēnesī, zemniekiem ir jāveic H5N1 testi laktējošiem piena liellopiem pirms dzīvnieku pārvietošanas starp štatiem. Līdz šim ir pārbaudīti 80 liellopi, teica Vilsaks. Apmēram 50 000 dzīvnieku katru nedēļu šķērso štatu robežas, lēš Poulsens.

Pasterizēšana

PVD atklāja, ka pasterizēšana jeb karstuma apstrāde nogalināja vīrusu veikalu piens paraugos, biezpienam un skābajam krējumam. Aģentūra atkārtoti brīdināja, ka cilvēkiem nevajadzētu patērēt neapstrādātu jeb nepasterizētu pienu vīrusa riska dēļ. Amatpersonas piektdien arī teica, ka drīzumā gaida rezultātus no testiem ar kopējiem neapstrādātiem piena paraugiem, kas nosūtīti komerciālajiem apstrādātajiem “lai noteiktu potenciālo vīrusa līmeni, ko pasterizēšanai jāiznīcina”. USDA neatklāja vīrusa pierādījumus nelielam mazumtirdzniecības maltas gaļas paraugam.

Riska novērtējums

“Sabiedrības risks no šī uzliesmojuma joprojām ir zems,” teica Veselības un cilvēku pakalpojumu sekretārs Ksavjers Besera.