AstraZeneca izņem savu COVID-19 vakcīnu no Eiropas tirgus pēc vairākiem neveiksmīgiem mēģinājumiem

AstraZeneca izņem savu COVID-19 vakcīnu no Eiropas tirgus pēc vairākiem neveiksmīgiem mēģinājumiem

Farmācijas gigants AstraZeneca ir lūdzis atsaukt Eiropas autorizāciju savai COVID-19 vakcīnai

Eiropas zāļu regulatora paziņojumā teikts, ka AstraZeneca vakcīnas Vaxzevria apstiprinājums ir atsaukts “pēc mārketinga atļaujas turētāja pieprasījuma”.

AstraZeneca vakcīnas drošības bažas

AstraZeneca COVID-19 vakcīna tika apstiprināta EMA 2021. gada janvārī. Tomēr dažu nedēļu laikā radās bažas par vakcīnas drošību, kad vairākās valstīs tika apturēta vakcīnas lietošana pēc neparastu, bet retu asins recekļu konstatēšanas nelielam skaitam vakcinēto personu. ES regulators secināja, ka AstraZeneca vakcīna neuzlabo kopējo recekļu risku, taču šaubas palika.

Vakcīnas izmēģinājumu rezultāti un izplatīšana

Pirmais lielais vakcīnas izmēģinājums tika apmācīts ar ražošanas kļūdu, ko pētnieki nekavējoties neatklāja. Nepietiekami dati par to, cik labi vakcīna aizsargā vecākus cilvēkus, dažas valstis sākotnēji ierobežoja tās lietošanu jaunākiem cilvēkiem, pirms mainīja kursu.

Miljardiem AstraZeneca vakcīnas devu tika izplatītas nabadzīgākām valstīm caur ANO koordinētu programmu, jo tā bija lētāka un vieglāk ražojama un izplatāma. Tomēr vēlāk veiktie pētījumi liecināja, ka dārgākās vēstnieka RNS vakcīnas, ko ražo Pfizer-BioNTech un Moderna, nodrošina labāku aizsardzību pret COVID-19 un tā daudzajiem paveidiem, un lielākā daļa valstu pārgāja uz šiem vakcīniem.

Lielbritānijas nacionālajai koronavīrusa imunizācijas programmai 2021. gadā lielā mērā paļaujoties uz AstraZeneca vakcīnu, kuru lielā mērā izstrādāja Oksfordas universitātes zinātnieki ar nozīmīgu valdības finansiālo atbalstu. Tomēr pat Lielbritānija vēlāk pievērsās mRNA vakcīnu iegādei savām COVID pastiprināšanas vakcinācijas programmām, un AstraZeneca vakcīna tagad tiek reti izmantota visā pasaulē.