Arčegosa hedžfonda dibinātājs Bils Hvans dodas uz tiesu, jo viņam tiek pārmests akciju vērtību mākslīga palielināšana.

Arčegosa hedžfonda dibinātājs Bils Hvans dodas uz tiesu, jo viņam tiek pārmests akciju vērtību mākslīga palielināšana.

Prokurors apzīmēja Bila Hwanga kā alkatīgu cilvēku

Prokurors attēloja Bila Hwanga, Archegos Capital Management dibinātāju, kā alkatīgu cilvēku, kurš cerēja kļūt par leģendu Volstrītā, savukārt viņa advokāts teica, ka viņš bija godīgs investors, kurš nebaidījās zaudēt naudu akcijās, kurām viņš ticēja. Hwangs tiesājas kopā ar savu bijušo finanšu direktoru Patriku Haliganu.

Hwangs un viņa līdzsazvērnieki mākslīgi palielināja gandrīz desmit akciju vērtību pirms trijiem gadiem notikušā sabrukuma, kas iznīcināja viņa radīto uzņēmumu un izraisīja vairāk nekā 100 miljardu dolāru tirgus vērtības sabrukumu, apgalvoja prokurori.

Prokurori apsūdzēja Hwangu melošanā bankām, lai iegūtu miljardus dolāru, ko viņa Ņujorkas privātais investīciju uzņēmums pēc tam izmantoja, lai palielinātu publiski kotētu uzņēmumu akciju cenas un palielinātu savu portfeli no 10 miljardiem līdz 160 miljardiem dolāru.

Viņu shēma ietvēra slepeno tirdzniecību ar akciju atvasinātajiem instrumentiem, kas ļāva viņu privātajam investīciju fondam slepeni izveidot lielas pozīcijas uzņēmumos pirms tika atklāts kā “kāršu nams, kas balstīts uz manipulācijām un meliem”, teica palīgprokurore Aleksandra Rotmana žūrijai savā sākuma paziņojumā.

“Šie divi vīrieši padarīja krāpšanu par savu biznesu,” teica Rotmana. “Visu tāpēc, ka apsūdzētais, Bils Hwangs, gribēja būt leģenda Volstrītā.”

Viņa teica, ka Hwangs jau bija miljardieris, kad 2020. gada martā pandēmijas laikā izmantoja savas nelikumīgās metodes, strādājot no sava Manhetenas dzīvokļa, lai pārdotu daudzas no Archegos iepriekšējām tirgus pozīcijām pēc ar COVID-19 saistītiem zaudējumiem un sāktu veidot ārkārtīgi lielas pozīcijas tikai dažos vērtspapīros.

“Viņam bija viss, bet tas nebija pietiekami,” teica Rotmana.

Viņa teica, ka viņš izstrādāja tirdzniecības modeli, kas ietvēra “spēles manipulēšanu, lai turpinātu uzvarēt Volstrītā.”

Rotmana piebilda: “Tas darbojās. Nepilna gada laikā viņš savu biznesu palielināja par desmitiem miljardu.”

Hwanga advokāts Barijs Berks pretargumentēja savā sākuma runā, ka Hwangs nav vainīgs un viņš pierādīs, ka prokurora “teorija ir nepareiza”.

“Tas nav loģiski un jūs to sapratīsiet,” teica Berks. “Viņš nedzīvoja miljardiera dzīvi.”

Berks teica, ka Hwangs “nevienai bankai nav sniedzis nekādus nepatiesus paziņojumus”, jo viņš uzņēmies lielu risku, ieguldot uzņēmumos tikai tāpēc, ka viņš tiem ticēja.

Viņš prognozēja, ka būs “pārliecinoši” pierādījumi par Hwanga nevainību, jo īpaši tāpēc, ka viņš veica riskantas darbības un bieži palika pie saviem lēmumiem, tirgojoties “tā, it kā viņš būtu gatavs zaudēt visu”.

Apsūdzība teica, ka Hwangs lika tirgus dalībniekiem ticēt, ka fondu portfeļa akciju cenas ir dabisko pieprasījuma un piedāvājuma spēku rezultāts, bet patiesībā tās bija manipulatīvas tirdzniecības un maldinošas rīcības rezultāts, kas lika citiem tirgoties.

Hwangs un Haligans noliedza vainu, savukārt Archegos galvenais tirgotājs un galvenais riska vadītājs ir atzinuši sevi par vainīgiem un sadarbojas ar prokuroriem.

Advokate Merija Muligana žūrijai sava sākuma runa teica, ka Hwangs ir “ekscentrisks ģēnijs”, savukārt viņas klients Haligans ir “grāmatvedis, kurš dzīvo ar savu ģimeni Longailendā un brauc ar vilcienu uz Manhetenu”.

“Viņš ir grāmatvedis, nevis riska ņēmējs,” viņa teica. “Viņi bija pilnīgi atšķirīgi.”

Muligana teica, ka finanšu iestādes sacentās savstarpēji, lai būtu daļa no Hwanga biznesa, lai gan zināja, ka viņa riskantais tirdzniecības vēsture nozīmē kalniem un lejupceļiem līdzinu lidojumu. Viņa atzīmēja, ka Archegos 2018. gadā vien zaudēja gandrīz 50% no sava vērtspapīru portfeļa vērtības.

“Viss bija par naudu,” viņa teica. “Cilvēkus apžilbina nauda.”

Saskaņā ar apsūdzību Hwangs vispirms ieguldīja savu personisko bagātību, kas pieauga no 1.5 miljardiem līdz vairāk nekā 35 miljardiem dolāru, un vēlāk aizņēmies līdzekļus no lielajiem banku un brokeru uzņēmumiem, ievērojami paplašinot shēmu.

Apsūdzība teica, ka investori nezinaja, ka Archegos ir kļuvusi par dominējošo spēku daudzu uzņēmumu tirdzniecībā un akciju īpašumos, jo izmantoja atvasinātos vērtspapīrus bez publiskas atklāsmes prasības, lai veidotu savas pozīcijas.

Kad Hwangs un viņa uzņēmums slepeni kontrolēja vairāk nekā 50 procentus no ViacomCBS akcijas.

Bet riskantie manevri padarīja uzņēmuma portfeli ļoti neaizsargātu pret cenu svārstībamiem dažos akciju kratos, kas 2021. gada martam beigas izraisija margin calls un iznīcinaja vairak nekaj 100 miljardu dolari tirgus vertibas dažas dienas laiká.

Gandríz desmit uzņemumi ká ari bankas un prime brokeri ko apmuļķoja Archegos zaudéja miljardus rezultátá.

Hwangs no Tenafly New Jersey ir brivíba par 100 miljonu doláru galvojumu kamér Haligans no Syosset bija brivíba par 1 miljonu doláru galvojumu.