Apvienotās Karalistes darba tirgus atdziest, jo uzņēmumu uzticība atgriežas: vai augstās procentu likmes atmaksājas?

Apvienotās Karalistes darba tirgus atdziest, jo uzņēmumu uzticība atgriežas: vai augstās procentu likmes atmaksājas?

Nodarbinātības nodomi Lielbritānijas darba devējiem ir samazinājušies desmit mēnešus pēc kārtas

Nodarbinātības nodomi Lielbritānijas darba devējiem ir samazinājušies desmit mēnešus pēc kārtas, un tas var būt laba ziņa tiem, kas cer uz procentu likmju samazinājumu.

Kāpēc tas ir svarīgi?

Lai saprastu, kāpēc, jāapsver, ka, lai gan procentu likmes var būt valdības galvenais instruments cīņai ar inflāciju mūsdienu ekonomikās, šis instruments ir rupjš, nevis precīzs.

Augstas likmes samazina cenu pieaugumu, izsūtot pieprasījumu no ekonomikas, īpaši skarot patērētājus un uzņēmumus, kuriem ir vai bija plānots ņemt lielus parādus.

Algu inflācija pret cenu inflāciju

Viens no iemesliem, kāpēc procentu likmes ir saglabājušās augstas tik ilgi, kopš tās sāka pieaugt visā pasaulē 2021. gada beigās, ir tāpēc, ka algu inflācija ir izrādījusies grūtāk apspiest nekā cenu inflācija. Pētījumā, ko veica Lielbritānijas Personāla un attīstības hartētais institūts, atklājās, ka pat pēc diviem gadiem ar augstām vai pieaugošām procentu likmēm, Lielbritānijas privātsektora darba devēji joprojām plāno paaugstināt algas par inflāciju pārsniedzošiem 4% nākamo 12 mēnešu laikā.

Ja centrālās bankas pārāk ātri samazina likmes, tad šo algu pieaugumu sekundārās izmaksas var atkal paaugstināt preču un pakalpojumu kopējās cenas.

Lielbritānijas nodarbinātības nodomi

Tieši šeit noder Lielbritānijas nodarbinātības nodomi. Saskaņā ar grāmatvedības firmas BDO veikto Biznesa tendenču ziņojumu, balstoties uz darba devēju aptauju meta-analīzi, valsts ir piedzīvojusi 10 pēc kārtas sekojošus mēnešus ar samazinājumu Nodarbinātības indeksā, kas mēra nodarbinātības nodomus. Indeksa skaitlis—97.3, ja jums tas interesē—ir zemākais kopš 2013. gada sākuma, kad pēc finanšu krīzes bija bezdarba pieaugums.

Brīvs darba tirgus nozīmē vairāk strādnieku nekā vakances, atgriežot sarunu varu darba devējiem un galu galā izraisot samazinātas algas pieaugumu.

Tas var būt slikti mūsu maciņiem, bet tas ir lieliski, ja esat centrālās bankas vadītājs, kurš meklē zīmes, ka ekonomika var tikt galā ar procentu likmju samazinājumu.

Uzņēmumu cerības uz procentu likmju samazinājumu

“Uzmanīgs optimisms ir dienas kārtībā Lielbritānijas uzņēmumiem, kas cer uz procentu likmju samazinājumu šovasar,” teica BDO partneris Keilija Krosstveita.

Viņa arī norāda uz Biznesa tendenču ziņojuma pozitīvajiem rādītājiem par uzņēmumu uzticību, pakalpojumu ražošanu un inflāciju, kas visi liecina, ka drīz var pienākt laiks Lielbritānijas procentu likmēm sekot Zviedrijai un sākt samazināties.

“Ir iepriecinoši redzēt ekonomikai saskatīties ar pavērsiena punktu,” piebilda Krosstveita.

Anglijas Banka šomēnes atteicās samazināt procentu likmes, taču plaši tiek gaidīts, ka tiks veikti divi ceturtdaļpunktu samazinājumi vēl šogad.

Tas var būt ilgāk nekā daudzi cerēja, bet ekonomikas stimulēšana pēc algu inflācijas kontroles varētu nodrošināt stabilāku pamatu nākotnes izaugsmei.