Apple apgalvo, ka privātums ir “pamatvērtība”. Timam Kukam nevajadzētu to upurēt, lai pārvarētu atstarpi mākslīgā intelekta jomā.

Apple apgalvo, ka privātums ir "pamatvērtība". Timam Kukam nevajadzētu to upurēt, lai pārvarētu atstarpi mākslīgā intelekta jomā.

Apple un tā privātuma aizsardzības reputācija

Gadu gaitā Apple ir pozicionējusi sevi kā patērētāju privātuma aizstāvi, atšķirībā no tās tehnoloģiju nozares konkurentiem Google un Facebook, kuru reklāmas biznesa modeļi balstās uz lietotāju datu savākšanu pēc iespējas plašākā apjomā.

Privātums kā pamattiesības

“Privātums ir pamattiesības,” teica Apple izpilddirektors Tims Kuks pagājušajā gadā, atkārtojot mantru, kas ir kļuvusi par Apple mārketinga stratēģijas centrālo daļu.

Apple privātuma reputācijas plaisas

Taču Apple privātuma reputācija sāk parādīt lielas plaisas, jo atklājas arvien vairāk informācijas par tās izdevīgo attiecību ar Google, ko dēvē par “uzraudzības kapitālisma pionieri”.

ASV valdības pretmonopola prāva pret Google ir atklājusi dažus pārsteidzošus skaitļus. Saskaņā ar nesen atklātiem tiesas dokumentiem Google 2022. gadā samaksāja Apple 20 miljardus dolāru, lai Google kļūtu par noklusēto meklēšanas dzinēju tās Safari tīmekļa pārlūkprogrammā. Tas ir pieaugums no ziņotajiem 18 miljardiem dolāru maksājuma 2021. gadā. Google liecinieks tiesas prāvā apgalvoja, ka Google maksā Apple 36% no ieņēmumiem, ko tas iegūst no meklēšanas reklāmām Safari.

Šo darījumu detaļas, kuras abas kompānijas centušās noslēpt, daudz ko atklāj par Apple retoriku, ka tā ir lietotāju privātuma aizstāve. Tiek atklāts, kā Apple, kompānija, kas privātumu dēvē par “pamatvērtību”, ir ieguvusi lielu peļņu no Google, kas pazīstama ar savu personisko datu apetīti. (Google apgalvo, ka dara visu iespējamo, lai aizsargātu lietotāju datus.)

Apple attiecību paplašināšana ar Google

Tālu no vēlmes atturēties no Google pēc šiem atklājumiem, šķiet, ka Apple ir atvērta attiecību paplašināšanai. Saskaņā ar Bloomberg News ziņojumiem Apple ir veikusi sarunas par Google Gemini ģeneratīvo mākslīgā intelekta rīku izmantošanu, lai nodrošinātu jaunas funkcijas iPhone. Jaunākie ziņojumi norāda, ka Apple varētu būt tuvu vienošanai ar OpenAI, bet joprojām runā ar Google. Apple atpaliek no citiem tehnoloģiju nozares spēlētājiem ģeneratīvajos mākslīgajos intelektos, un šis darījums būtu ātrs veids, kā uzņēmumam iegūt priekšrocības tehnoloģijas jomā.

Taču mākslīgais intelekts sadarbībā ar Google radītu vēl vairāk jautājumu par Apple apņemšanos privātumam. Nesen veiktajos New York Times izmeklēšanas darbos atklājies, ka Google klusi mainīja savu privātuma politiku pagājušajā gadā, acīmredzot cenšoties paplašināt pieejamo lietotāju datu apjomu, lai apmācītu savus ģeneratīvos mākslīgajos intelektus modeļus – un jauno valodu izlaida Jūlija 4. nedēļas nogalē, lai samazinātu uzmanību pret izmaiņam. Izmantojot Google Gemini iPhone, Apple asociētos ar šīm taktikam.

Apple jābūt pārredzamai

Neatkarīgi no tā, ar kuru AI partneri Apple beigās sadarbosies, uzņēmumam jābūt pārredzamam ar saviem lietotajiem par to, kur viņu dati nonaks un kā tie tiks izmantoti. Apple izveidoja savu privatumu reputaciju 2016. gadam laikam savam augsta profila konfliktam ar FBI par iPhone, ko izmantoja viens no Sanbernardino masveida šaušanas dalībniekiem. Apple slaveni atteicis FBI pieprasījumu atbloķēt ierīci, brīdinot, ka tas radītu “galveno atslēgu”, kas pazušu šifrēšanu un apdraudētu miljoniem amerikaniešu privatumu un drošibu. Kuks šo gadījumu nosauca par “civiltiesibu” jautajumu, izvirzot privatumu priekšplana Apple korporatijas zimolam.

Gadu gaita Apple ir veikusi svarigus soļus privatumu aizsardzibai, tostarp funkcijas, kas prasa lietotnem iegut skaidru atļauju no lietotajiem sekot viņu uzvedibai un ļauj lietotajiem ieslegt gala-gala šifrēšanu saviem ziņojumiem un citiem datiem, kas glabajas Apple iCloud. Taču Apple dziļa saistiba ar Google rada lielu un aizvien pieaugošu enu par uzņemuma apgalvojumiem būt par privatumu glabeju.

Fakts, ka Apple finansieli gūst labumu – miljardu dolari apmera – no Google privatumu invazivas meklešanas dzineja padara Apple margetinga sauklus kaa “Kas notiek jusu iPhone, paliek jusu iPhone” tukšus vardus. Tas ari pievieno skaidru liekulibu smaku Kuksa biežajiem uzbrukumiem tehnoloģiju nozares konkurentiem par viņu datu alkigu veidu. 2015. gada pasakuma, kur Apple izpilddirektors tika godinats ka “Brivibas cempions” no privatumu aizstavibas grupas, Kuks kritizeja uznemumus, kas “norij visu ko vini var uzzinat par jums un megina to monetizet”, piebilstot ka “tas nav tas veids kads uznemums grib but”.

Apple aizstaviba Google meklešanas darījumam

Apple aizstaviba Google meklešanas darījumam galvenokart balstas uz: tas nav perfekts, bet nav citas iespejas. Liecoties pret Google pretmonopola tiesas pravai, Apple izpilddirektors Edijs Kjūs, kurš sarunaja jaunako meklešanas darījuma versiju, teica ka “nebija deriga alternativa” Google. 2018. gada intervija Kuks teica ka Google meklešanas dzinejs ir “labakais” un slavina Apple privatumu iestatijumus tīmekļa pargludinajumam.

Sie komentari liecina ka Apple nebija citas izveles ka sadarboties ar Google. Tomer ir svarigi atzimet ka Apple attiecibas ar Google iet talak par meklešanas darījumu. Tehnoloģiju publikacija The Information 2021. gada zinoja ka Apple bija lielakais korporativais klients Google makonu glabatuve pakalpojumam. Saskaņa ar zinojumu Apple “dramatiski palielina” lietotaju datu apjomu ko tas glabaja Google makona un bija gatavs palielinat savus izdevumus par pakalpojumu par 50%. Jaunakie zinojumi par Apple sarunam ar Google par potencialo AI darījumu liecina ka Apple ir gatava vest partneribu vel talak. Apple klientiem ir tiesibas uzzinat vairak par to ka uzņemuma darbijumi ar Google ietekme viņu datu privatumu it ipaši gaismas konteksta kur Apple smagi reklame sevi ka privatumpratiga korporacija. Ir skaidrs ka regulators vairs neuztver Apple privatumapņemsanas uz varda. Taisnibas departamenta pretmonopola prava pret Apple kas iesniegta marta konstate ka Apple “izveleties kompromite privatumu un drošibu intereses kad tas ir uzņemuma finansialaja intereses” dodot piemeru Apple-Google meklešanas darījumu.

Katie Paul ir Tech Transparency Project direktore.

Vairak jaslasa komentari publiceti Fortune:

Komentaru sadaļas Fortune.com viedokli ir tikai to autoru viedokli un neatspeko obligati Fortune uzskatus un ticibas.