Anglo American cer, ka De Beers pārdošana atvairīs uzņēmuma pārņemšanas piedāvājumus pēc BHP 43 miljardu dolāru piedāvājuma, bet tas varētu darīt pretējo.

Anglo American cer, ka De Beers pārdošana atvairīs uzņēmuma pārņemšanas piedāvājumus pēc BHP 43 miljardu dolāru piedāvājuma, bet tas varētu darīt pretējo.

Uzņēmuma pārstrukturēšana

Apvienotās Karalistes globālās ieguves uzņēmuma vadība ir piedzīvojusi grūtas nedēļas, atvairot nevēlamus pārņemšanas piedāvājumus no lielākā konkurenta.

Pēc divu piedāvājumu noraidīšanas – pēdējais par 43 miljardiem dolāru – vairāk nekā simt gadus vecais uzņēmums ir izziņojis plānus par grupas pārstrukturēšanu, tai skaitā dimantu biznesa De Beers pārdošanu.

Mērķis? Pierādīt akcionāriem, ka uzņēmums var pastāvēt kā neatkarīga grupa.

Nesenie divu gigantu cīņas ir galvenokārt par uzņēmuma vara biznesu. Šis metāls ir bijis ļoti pieprasīts nesen, jo to izmanto elektroautomobiļos un citās zaļajās tehnoloģijās.

Ja piedāvājums tiktu pieņemts, kopīgais uzņēmums varētu kļūt par pasaules lielāko vara ražotāju.

Konkurējošais uzņēmums ir lielāks spēlētājs ieguves nozarē kopumā, ar trīs reizes lielāku tirgus kapitalizāciju un par 50% lielāku vara ražošanu.

Tomēr uzņēmums pagājušajā gadā palielināja savu ražošanas apjomu šajā segmentā par 24%, kā ziņots februārī, un tā plašās operācijas Dienvidamerikā ir padarījušas to pievilcīgu tiem, kas cer uz vara pieprasījuma pieaugumu nākotnē. Londonas biržas sarakstā iekļautajam uzņēmumam ir arī nozīmīga loma mēslojuma un dzelzsrūdas jomā.

Turp un atpakaļ

Uzņēmuma pārstrukturēšanas plāns daudziem bija pārsteigums, un ne vismaz konkurentam, kurš noteikti apsvērs savas iespējas.

“Tas nav virziens, kuru konkurents vēlējās iet,” teica analītiķis no UBS Group. “Noraidījums un šis potenciālais solis noteikti viņus pārsteidza, un viņi varbūt būtu gaidījuši turpināt tālākas diskusijas.”

Konkurējošais uzņēmums sava sākotnējā piedāvājuma vērtībā 39 miljardi dolāru prasīja, lai uzņēmums atdalītu savas kontrolpaketes platinas un dzelzsrūdas biznesos pirms iespējamās iegādes.

Pēc šī piedāvājuma noraidīšanas konkurents atgriezās ar jaunu priekšlikumu, kura vērtība bija gandrīz 43 miljardi dolāru, kas arī nedaudz palielināja akcionāru daļu apvienotajā uzņēmumā. Tomēr britu daudznacionālais uzņēmums uzskatīja šo struktūru par “ļoti nepievilcīgu”.

“Mums ir žēl, ka šis otrais priekšlikums tika noraidīts,” teica konkurenta izpilddirektors paziņojumā pirmdien.

Visa šī turp un atpakaļ starp diviem ieguves nozares lieluzņēmumiem ir palielinājusi spiedienu uz uzņēmumu paātrināt savus atveseļošanās plānus ātrāk nekā plānots.

Akcionāri ilgi ir uzsvēruši, ka uzņēmuma portfeļa stiprās daļas ir apgrūtinātas ar neapmierinošu sniegumu citos segmentos, tai skaitā dimantu jomā, kuras pieprasījumu ir ietekmējušas mainīgās patērētāju gaumes un laboratorijas audzēto alternatīvu pieaugums.

Papildus De Beers zīmola pārdošanai vai atdalīšanai, uzņēmums plāno atbrīvoties no ogļu un platīna nodaļām, lai izveidotu “radikāli vienkāršotu biznesu”, tas teica otrdien. Uzņēmums arī samazinās izdevumus savam pazemes ieguves projektam Woodsmith Lielbritānijā un samazinās kopējās gada izmaksas par 1,7 miljardiem dolāru.

Vai tas padarītu lietas vieglākas? Iespējams nē, saka AJ Bell investīciju analītiķis Dan Coatsworth.

Sava biznesa vienkāršošana “efektīvi padarītu uzņēmumu vēl pievilcīgāku potenciālajiem pircējiem, jo tas būtu sašaurinies un atbrīvojies no daudziem liekiem elementiem, ko kaut kas līdzīgs konkurentam nebūtu vajadzīgs,” Coatsworth teica piezīmē.

Uzņēmuma vara, dzelzsrūdas un mēslojuma operācijas paliks galvenajos plauktos pēc pārstrukturizēšanas, bet piedavajumi par uzņemumu visticamak tikai tikko sakti.

“Parnemšana šķiet neizbēgama, vai nu šogad vai tuvako gadu laiká péc sadalíšanas pabeigšanas,” teica Coatsworth.

Tagad bumba atkal ir konkurenta laukumâ, kamér tas un citi iespejamie pircéji apsver, vai viñi var piedavât akcionâriem pievilcîgâku piedâvâjumu.