Amtrak vairs nav jādzīvo “no rokas mutē” pēc tam, kad desmitiem gadu tika atņemts finansējums, saka izpilddirektors.

Amtrak vairs nav jādzīvo "no rokas mutē" pēc tam, kad desmitiem gadu tika atņemts finansējums, saka izpilddirektors.

Amtrak saņem milzīgu finansējumu no ASV prezidenta Džo Baidena

2021. gada janvārī dzīves ilgs Amtrak lietotājs un evaņģēlists Džo Baidens tika inaugurēts par ASV 46. prezidentu. Kamēr jebkuram uzņēmumam būtu bijis liels prieks par atklāti lojālu klientu prezidenta amatā, tas bija īpaši nozīmīgs brīdis cīnītajai vilcienu sistēmai, kas ir smagi atkarīga no federālā finansējuma un tās vēstures laikā to saņēmusi salīdzinoši maz.

Nepilnu gadu pēc Baidena prezidentūras sākuma, 2021. gada decembrī, Amtrak saņēma transformējošu apņemšanos par 66 miljardiem dolāru, kas ir četras reizes vairāk nekā iepriekšējo sešu gadu laikā. Tas nozīmēja lielu pārmaiņu, jo Amtrak tagad var atļauties ne tikai uzturēt esošo vilcienu floti darbībā, bet arī ieguldīt ļoti nepieciešamajos infrastruktūras uzlabojumos, nevis izvēlēties starp abiem variantiem.

“Mēs vienmēr esam dzīvojuši no rokas mutē, no gada uz gadu,” Amtrak vadītājs Stīvens Gārdners teica intervijā. “Tas padarīja ārkārtīgi grūti veikt daudzgadu programmas, jo mums varētu būt nauda to sākšanai un pirmajam gadam, bet nebija ne jausmas, vai mums būs nauda otrajam vai ceturtajam vai sestajam gadam.”

Ieguldījumi jau ir uzlabojuši Amtrak komerciālo sniegumu. 2023. gada pēdējos trīs mēnešos Amtrak pasažieru skaits bija par 15% augstāks nekā pirms pandēmijas līmeņa, pēc Gārdnera teiktā. Atgriešanos vadīja ziemeļaustrumu reģionālie maršruti, kas stiepjas no Masačūsetsas līdz Virdžīnijai, kur pasažieru skaits pirmajos trīs mēnešos 2024. gadā salīdzinājumā ar to pašu periodu 2019. gadā pieauga par 26%, saskaņā ar Amtrak sniegto datu.

Finansējums tika piešķirts kā daļa no Kongresa 1 triljona dolāru divpartiju infrastruktūras likumprojekta, kas paredzēja 66 miljardus dolāru dzelzceļa ieguldījumiem visā valstī. Likumprojekts “pieejamo Amtrak nākamajiem pieciem gadiem padara ekvivalentu tam, ko federālā valdība ir ieguldījusi Amtrak 50 gadu laikā,” teica Gārdners.

Taču papildus finansējums nāk ar papildus spiedienu – vai Amtrak, pēc gadiem ilgas naudas trūkuma, var paveikt infrastruktūras uzlabojumu šajā apmērā?

Visaptverošs pārveidojums visā valstī

Delavēras universitātes dzelzceļa inženierijas programmas direktors Alans Zarembski teica, ka Amtrak “samērā labi” paļaujas uz biļešu cenām, lai segtu savas darbības izmaksas, bet tai nav papildus naudas kapitāla uzlabojumiem un tai ir nepieciešams valdības finansējums ilgtermiņa projektiem.

Un Amtrak infrastruktūras vajadzības ir milzīgas.

Amtrak tika apgrūtināta ar nolietotiem, līkumotiem sliedceļiem, kas padarīja augstas ātruma ceļošanu neiespējamu, lokomotīvēm, kas ir vecākas par daudziem to pasažieriem, un Merilendas štatā tuneli, kas tika uzcelts Rekonstrukcijas laikmetā. Sakarā ar pastāvīgu nepietiekamu ieguldījumu ASV uzkrāja desmitgades ilgu neapstrādātu uzturēšanas darbu, ko tagad beidzot var pabeigt.

Bez garantēta daudzgadu finansējuma avota bija gandrīz neiespējami nolīgt būvniecības firmas un lūgt tām veikt liela mēroga infrastruktūras projektus. Kā Amtrak varēja sagaidīt partnera apņemšanos veikt vairāku gadu projektu, ja nebija droša, ka tai būs nauda viņiem samaksāt? Pat ja būtu uzņēmums, kas būtu gatavs uzņemties tādu ticības lēcienu, federālie likumi to neļautu. Valdības aģentūrām ir aizliegts slēgt līgumus par darbu aiz tā, kas ir piešķirts noteiktam fiskālajam gadam, saskaņā ar Amerikas Inženierzinātņu biedrības komitejas par Amerikas infrastruktūru locekli Maiku Šipperi.

Pat tagad, kad tai beidzot ir ilgi kārotais federālais finansējums, Amtrak saskaras ar izaicinājumiem, no kuriem ne mazums ir pašu projektu sarežģītība un skaits.

“Lielais pārmaiņas moments man kā vadītājam un uzņēmumam kopumā ir šo jauno spēju izveide projektēt un būvēt šos aktīvus, kas paši par sevi ir milzīgi,” teica Gārdners. “Jebkurš no šiem projektiem ir vairāki miljardi dolāru, un mēs vienlaicīgi uzsākam 10 no tiem.”

Amtrak jau ir izmantojis desmitiem miljardu dolāru uzlabojumiem visā valstī. Ziemeļaustrumu koridorā, kas stiepjas no Vašingtonas līdz Bostonai, jau ir plāni remontēt vairākus tiltus un tuneļus valsts aizņemtajos vilcienu maršrutos. Ir arī projekta sākums, kas apskatītu konkrētu sliedceļu nomaiņu ātrgaitas vilcienu ātruma palielināšanai. Decembrī Kaskades maršruts starp Portlendu un Sietlu pievienoja divus papildus reisus. Dienvidaustrumos Amtrak veic 3,7 miljardu dolāru projektu dzelzceļa pārklājuma paplašināšanai starp Virdžīniju un Ziemeļkarolīnu.

Mainot Amtrak DNS

Kopš infrastruktūras likumprojekts nosūtīja Amtrak miljardus dolāru finansējuma un mandātu labot daudzas valsts dzelzceļa līnijas, tai bija jāattīsta jaunas spējas. Amtrak kļuva no vilcienu operatora par “milzīgu kapitāla programmu vadības entitāti” un “būvniecības uzņēmumu”, saskaņā ar Gārdneru. Tik daudzu DNS izmaiņu veikšana nes sev līdzi dažas augošanas sāpes.

“Tas patiešām ir par divu lietu sasniegšanu vienlaicīgi: darbiniet to, kas jums ir un veidojiet nākamo paaudzi,” teica Gārdners. “Šie divi pasākumi bieži vien ir papildinoši; dažreiz [tie] konfliktē.”

Lai ļautu savai pārvērtībai no vilcienu operatora par valsts infrastruktūras celtnieku, Amtrak no 2022. līdz 2023. gadam nolīga 8500 darbiniekus.

Lai piekļūtu Federālajai dzelzceļa administratcijai infrastruktūras likumprojektam piešķirtajiem līdzekļiem, Amtrak bieži vien ir jāsadarbojas ar federatīvo valdību, štatu un vietējo pašvaldību aģentūru tīklu. Štati bieži vien prasa dzelzceļa uzlabojumus, bet ir nelabprat piekrituši izdalīt nepieciešamo naudu to īstenošanai. Pagaidien štati kaut Florida, Ohaio un Viskonsina pat atklats noraidija miljardus federatveja dzelzceļa finansetaja, izpostot daudzus Amtrak plenus remontdarbiem.

Lai meginatu atrisinat šas problemas, federatveja valdiba piedavaja štatiem izdevigu finansetaja piedavajumu noteiktiem projektiem jaunakaja finansetaja likumprojekta. Papildus būtiskai būvniecibas dalai federatveja valdiba ari segtu 90% ekspluatatijas izmaksu pirmaja gada, tad 80% nakama gada un 70% tresaja gada, kopuma daloties izdevumos sešus gadus. Neskatoties uz to, daziem štatiem joprojam vajag pierunat pievienoties dzelzceļa ieguldijumiem.

“Tak ka mes esam tikai sakuma šeit, mums vajag dazus panakumus zem musu jostam un tad cilveki sekos,” teica Gardsners.

Si projektu daba nozime ka daziem panakumiem var but vajadzigas gadi lai nonaktu pie istenibas. Bet varbut pirmo reizi savas vestures laika Amtrak ir ne tikai spoza nakotne bet ari nakotne par ko vispar planot.

Viss tas nav palicis nepamanits Gardsneram.

“Tas ir laiks ko katrs Amtrak vaditajs pirms manis ir velmejis,” viņs teica. “Tak ka es nekad nesudzos par to. Es esmu laimigakais vaditajs kompanijas vesture.”