Amerika ar lepnumu svin Mātes dienu, taču tā joprojām ir vienīgā industrializētā valsts, kurai nav valsts apmaksātas dzemdību atvaļinājuma politikas.

Amerika ar lepnumu svin Mātes dienu, taču tā joprojām ir vienīgā industrializētā valsts, kurai nav valsts apmaksātas dzemdību atvaļinājuma politikas.

Arvien vairāk strādājošu ASV vecāku svin savu pirmo Mātes dienu ar cīnītiem panākumiem piekļūt apmaksātam brīvajam laikam, lai rūpētos par jaundzimušajiem

Tomēr lielākajai daļai joprojām ir jāatsakās no algas, lai rūpētos par jaundzimušajiem vai citiem mīļajiem, pat ja tiek pieliktas pūles, lai paplašinātu apmaksātā vecāku un ģimenes atvaļinājuma iespējas.

ASV Senātā un Pārstāvju palātā ir atdzimis centieni paplašināt apmaksāto ģimenes atvaļinājumu vairāk strādājošajiem

Šogad plānots ieviest likumdošanu. Trūkstot federālajam likumam, 13 štati, kā arī Kolumbijas apgabals, ir pieņēmuši apmaksātu ģimenes un medicīnisku atvaļinājumu likumus, kas nodrošina strādājošajiem tiesības uz apmaksātu brīvdienu, lai rūpētos par jaundzimušajiem vai citiem mīļajiem, kuriem nepieciešama aprūpe.

Tikai 27% civiliedzīvotāju ASV saņem apmaksātu ģimenes atvaļinājumu, saskaņā ar jaunākajiem Darba statistikas biroja datiem. Strādnieki, kuriem visvairāk nepieciešams atvaļinājums bez algas, ir arī tie, kam vismazāk pieejams apmaksāts atvaļinājums: saskaņā ar BLS datiem, tikai 14% strādnieku zemākajā 25% algas kategorijā saņem šo labumu, salīdzinot ar 48% no tiem augstākajos 10%.

Ģimenēm bez apmaksāta atvaļinājuma bērni “iet uz bērnudārzu, kad viņiem ir divas nedēļas. Viņiem vēl nav vakcināciju. Viņi nav regulāros barošanas režīmos. Mātes pārtrauc barot bērnu ar krūti daudz ātrāk, nekā viņas vēlētos,” sacīja Elizabete Gedmarka, labdarības organizācijas “A Better Balance” viceprezidente.

ASV ir viena no tikai septiņām valstīm – un vienīgā industrializētajai – kurai nav valsts apmaksātas mātes atvaļinājuma politikas, saskaņā ar Pasaules politikas analīzes centru Kalifornijas Universitātē Losandželosā.

Kaitlina Hausoldera kļuvusi par universāla apmaksāta ģimenes atvaļinājuma likuma aizstāvi Pensilvānijā

Kopš viņai nācās atteikties no darba apģērbu uzņēmuma grīdas uzrauga amatam pirms pieciem gadiem, uzzinot, ka ir stāvoklī īsi pēc diagnozes – ne-Hodžkina B-šūnu limfoma.

Hausoldera, no Elvuda pilsētas Pensilvānijas štatam, varēja tikko vadīt sevi uz darbu sakarā ar sāpēm kajienē, un drīz kļuva skaidrs, ka viņas darba devējs neļaus viņai paņemt pietiekami daudz brīvdienu savu medicīnisko vajadzību dēļ.

“Viņi parādīja savas patiesas krāsas,” teica Hausoldera, daloties savos stāstos caur “Children First”, organizāciju, kas aizstāv Pensilvānijas ierosināto likumu.

Hausoldera vīrs, naftas urbuma stradnieks, arī nesaņem nekādu apmaksatu vecaku vai ģimenes atvaļinajumu, lai rūpētos par viņu un viņu bērniem. Lielako daļu laika Hausoldera ņēma savu bērnu un pusmeitu līdzi uz starojuma terapijami. Kad viņas vīrs paņēma brīvu no darba, piemēram, kad Hausoldera nevarēja turēt savu bērnu 24 stundas pēc starojuma, tas nozīmēja atteikties no simtiem dolari ienakumiem. Ģimene palika parada hipotekaros maksajumos grutakajos menesos.

Pensilvania Senats un Pirstavju palata izskata likumprojektu, kas nodrosinatu lidz 20 nedelu apmaksatu gimenes atvalinajumu caur algas nodokli. Ierosinatais pasakums ir divpartiju atbalstits, bet dazi republikani aktivi iebilst pret to sakara ar izmaksam nodoklu maksatajiem.

Nesaprašana par to, kā finanset ģimenes atvaļinajuma programmas, ir bijusi šķeršlis citos štatos, un ilgi kavējusi centienus pieņemt federalo likumu. Demokrati parasti atbalsta šadu programmu finansešanu caur algas nodokliem, kamēr daudzi republikani dod priekšroku nodoklu atvieglojumiem, lai mudinatu – bet neprasa – darba devējiem piedavat apmaksatu atvalinajumu.

Jau janvari Pirstavju palatas divpartiju grupa vadiba ar Rep. Chrissy Houlahan, Pensilvanijas demokratu un Rep. Stephanie Bice, Oklahoma republikani izdeva cetru dalu ietvaru, lai paplašinatu apmaksatu gimenes atvalinajumu vairak stradajosiem, ieskaitot finansejumu štatu programmas vai stiprakus nodoklu atvieglojumus mazajiem uznemumiem to darit.

Kolorado labumi stajas speka 1. janvari, cetru gadu pec tam kad štata apmaksatu gimenes un medicinisku atvalinajumu programma tika pieņemta balsojuma rezultata pec neveiksmigiem centieniem virzit likumprojektu caur likumdeveju. Likums dod lielakai dalai Kolorado stradajoso tiesibas paņemt lidz 12 nedelu apmaksatu atvalinajumu lai veidotu saikni ar jaundzimuso un citam gimenes vajadzibam.

Jaunie labumi naca par velu Kerija Martin-Haley gimenei. Ne Martin-Haley, maza biznesa ipasniece Denvera kura dzemdaja savu delu septembri 2023., ne vinjas virs nesaņema nekadu apmaksatu brivdienu, tapec Martin-Haley bija jaatliek savi sapni par sava biznesa fiziskas tirdzniecibas vietas atveršanu.

“Tas bija gruti pieņemt,” teica Martin-Haley, daloties savos stastos caur “Small Business Majority”, aizstavibas grupu kas aizstav federalo apmaksatu gimenes atvalinajumu. “Ar visu trukumu miega un visu citu kas nacas lidzi jaunam vecakam un visam nenoteiktibam finanses vajadzetu but pedeja lieta ko domat.”

Sieviešu daliba ASV darba spekos ir sasniedzusi vestureiskus augstumus, bet izmainas ka piemeram apmaksats vecaku atvalinajums biezi nacas pec ilgi cinitam kampanjam no mate.

Keenana Manzo no Dalasas, tris bernu mate kas stradaja ka Southwest aviokompanijas stevardese 18 gadus teica ka vinja izveidoja Facebook lapu mate kompanija pec tam kad pirms 11 gadiem piedzima vinjas pirmais berns lai mobilizetu atbalstu apmaksatam atvalinajumam un citam politikam. Vinja teica ka apmaksats atvalinajums biezi palika otraja plana salidzinot ar citam prioritatem ka piemeram lielaka alga bet atbalsts auga kad sievietes dalijas stastos par to ka nak atpakal uz darbu par agri un cina lai pumpet lidmasinas reisiem dažreiz kam pacienti klauve uz tualetes durvim.

Southwest aviokompanijas stevardeses beidzot ieguva apmaksatu vecaku atvalinajumu – lidz astoņam nedelam dzemdibu vecakiem un divam nedelam nedzemdibu vecakiem – ligumaa kas tika ratificeets aprili Transport Workers Union. TWU International prezidents Džons Samuelsens nosauca labumu par pirmo industrijai ar ilgu seksisma vesture pret stevardesem kas lielakoties ir sievietes.

“Es tik stipri cīnijos. Man vairs nav bernu bet es joprojam jutos emocionali tikai domajot par mate kas man seko un kam tagad ir šis atelpa,” teica Manzo.

Savage bazejas Čikaga.

The Associated Press’ sieviešu darba spekos un štatu valdibas segums sanem finansialu atbalstu no Pivotal Ventures. AP ir pilnigi atbildigs par visu saturu. Atrast AP standartus sadarbiba ar filantropijam sarakstu ar atbalstitajiem un finansetiem seguma jomam AP.org.