Akciju turētāji ir uzvaras gājienā, iekasējot vairāk dividendēs nekā vidējais strādnieks nopelna astoņos mēnešos.

Akciju turētāji ir uzvaras gājienā, iekasējot vairāk dividendēs nekā vidējais strādnieks nopelna astoņos mēnešos.

Akciju īpašnieki bagātīgi, strādnieki mazi

Akciju īpašnieki šodienas uzņēmumos aiziet no valdes telpas ar daudz vairāk naudas nekā tie, kas turpina darbu.

Strādnieku un akciju īpašnieku nevienlīdzība

Pēdējo pāris gadu laikā akciju īpašnieki ir izbaudījuši lielākus ienākumus nekā strādnieki. Tas nozīmē, ka Starptautiskā darba diena vairāk ir svinība akciju īpašniekiem nekā strādniekiem, saka veselības un nevienlīdzības politikas padomnieks no starptautiskās organizācijas Oxfam, Aleks Maitland.

Nevienlīdzība starp augšējo un apakšējo pārtikas ķēdes posmiem ir palielinājusies pandēmijas laikā. No 2020. līdz 2023. gadam akciju īpašnieki ievērojami apsteidza strādniekus, jo viņu dividendes pieauga 14 reizes ātrāk nekā strādnieku algas 31 valstī, saskaņā ar Oxfam ziņojumu. Salīdzinot Janus Henderson Global Dividend Index dividendu maksājumus un Trading Economics algas datus, Oxfam konstatēja, ka akciju īpašnieku vērtība trīs gadu laikā veidoja 81% no starptautiskā IKP.

Uzņēmumi un to investori šķiet atguvušies no COVID-19 un kara laika inflācijas, bet šis izaugsmes temps nav atspoguļojies strādnieku algās, piebilst Maitland. Visā pasaulē dividendu izmaksas pieauga par 45% trīs gadu laikā, sasniedzot 195 miljardus dolāru. Bet vidējais strādnieks algas palielinājumu piedzīvoja tikai par niecīgiem 3,3% tajā pašā laika posmā. Laikmetā, kad dzīves izmaksas ir augstas, šo paaugstinājumu temps nav pietiekams finansiālai drošībai.

Pašlaik tikai 2 no 37 valstīm, ko Oxfam analizēja, izmantojot Living Wage Coalition datus, ir ieviesušas minimālo algu virs dzīvojamās algas. Vidēji lielākajai daļai minimālā alga sedz tikai 38% no dzīvojamā standarta.

Atšķirība starp investoru un strādnieku peļņu atklāj dziļāku liekulību, skaidro Maitland, kas “pretrunā tam, ko lielie uzņēmumi mēdz teikt par to, ka viņi rūpējas par saviem darbiniekiem un sabiedrību”. Skatoties uz akciju īpašnieku peļņu, kļūst skaidrs, ka šie darba devēji prioritizē akciju īpašnieku intereses.

Akciju īpašnieku vara

Protams, akciju īpašnieku varas nostiprināšanās – un 1% vispār – ir ilgstošs process, kas aizsākās 1970. gados. Bet kā skaidro Maitland, toreiz viņi aizgāja ar aptuveni 10% no uzņēmuma peļņas, bet tagad viņi iegūst starp 70% un 90%. Agrais 2020. gads ir atzīmēts ar rekordlielu akciju īpašnieku peļņu, un Janus Henderson dividendu dati paredz, ka šogad būs tāpat.

Ja netiks kontrolēts, pirmie 1% pieder patiesi 43% no visiem globālajiem finanšu aktīviem, saskaņā ar Oxfam ziņojumu. 2023. gadā bagātajiem vidēji tika izmaksāti $9,000 dividendēs. Vidējam strādniekam būtu nepieciešami aptuveni astoņi mēneši, lai nopelnītu to pašu summu.

“Es to redzu kā brīdinājuma signālu nevienlīdzībai,” saka Maitland, skaidrojot, ka pašlaik “nauda pelna vairāk naudas nekā darbs”. Tas nav tikai Rietumu problēma vai ASV centrēta problēma, bet globāla parādība, kur tiek uzskatīts, ka akciju īpašnieki nāk pirmajiem.

Lai gan augsts IKP un ekonomikas izaugsme dažiem var šķist kā panākumi, Maitland apgalvo, ka ir lielāka problēma par to, kā mēs vēlamies veidot jaunu nākotni. “Jums jādomā par to, kādā pasaulē mēs vēlamies dzīvot,” viņš saka. “Pirms resursi tiek izsmelti lielajiem uzņēmumiem, ja cilvēki var atļauties tikai tik daudz, lai izdzīvotu, tad tas nav veiksmīgs ekonomikas aspekts.”

Tomēr akciju īpašnieku panākumi nenozīmē, ka viss ir bezcerīgi visiem pārējiem. Atsaucoties uz “atjaunotu uzsvaru uz kolektīvajiem līgumiem”, ko veicina pieaugoša arodbiedrību popularitāte, Maitland saka, ka viņš “tic tam, ka šis stāsts nav negatīvs un nav cerības”.

Akciju īpašnieku modeļa prioritizēšana nav vienīgais biznesa modelis. Kā stāsta Maitland, parādās modeļi, kur darbinieki pieder daļai uzņēmuma vai darba kooperatīvu panākumi. Šie alternatīvi modeļi var palīdzēt pārveidot mūsu globālo nevienlīdzības krīzi.

Iespējams jaunajai uzņēmumu paaudzei nav jāturpina šis akciju īpašnieku prioritizēšanas stafetes kociņš. Galu galā “nav dabiskais likums, kas saka, ka visiem uzņēmumiem jākoncentrējas uz akciju īpašniekiem, tas ir ekonomikas produkts,” saka Maitland.