79% vecāku ir devuši savām atvasēm miega zāles, lai palīdzētu viņiem aizmigt.

79% vecāku ir devuši savām atvasēm miega zāles, lai palīdzētu viņiem aizmigt.

Vecāku cīņa par labāku miegu

Vecāku loma nes daudz prieka, bet miega trūkums nav viens no tiem. Tāpēc nav brīnums, ka māmiņas un tēti ir gatavi pieņemt drastiskus lēmumus, izmantojot miega medikamentus, lai savus bērnus noguldītu pie vakara.

Jaunā aptauja atklāj satraucošus datus

Jaunā aptauja atklāj, ka 79% vecāku ir devuši savam bērnam kādu vielu, lai viņš aizmigtu, no kuriem 66% izmantojuši melatonīnu, 35% Benadrilu un 20% recepšu miega līdzekļus. Citi ziņoja par visu veidu palīglīdzekļiem, sākot no augu un bezrecepšu līdzekļiem līdz CBD, THC un pat alkoholam.

Visvairāk bērnus miegam narkotizējuši “millennial” un “Gen Z” vecāki, no kuriem attiecīgi 84% un 83% teica, ka viņi to ir darījuši.

“Vecāki ir izmisumā, viņi ir noguruši, viņi jonglē ar tik daudzām lietām … un bērna grūtības aizmigt tikai uzkrājas,” saka Dr. Nilong Vjas, pediatrs, sabiedrības veselības speciālists un sertificēts miega eksperts.

Bērniem miegs ir nepieciešams fiziskai un garīgai veselībai, pētījumi rāda, ka tas spēlē svarīgu lomu smadzeņu attīstībā, noskaņojumā, kognitīvajā sniegumā, noturībā, valodas prasmēs un atmiņā. Vecākiem miegs ir nepieciešams daudzu tādu pašu iemeslu dēļ, tostarp noskaņojumam, smadzeņu darbībai, imunitātei, zemākiem sirds slimību un insulta riskiem un, saskaņā ar nesen veiktu pētījumu, stresa līmeņa samazināšanai.

Vecāki kā likums paliek bez svarīgas atpūtas, kad viņu bērni neguļ – un 25 līdz 50 procentiem bērnu (40 procentiem pusaudžu) ir miega problēmas, piemēram, miega apnoja un nakts šausmas, bet bezmiegs skar 25% bērnu un 35% pusaudžu.

Taču Vjas saka: “Ideālajā gadījumā ir labāk mainīt uzvedību pirms gulētiešanas un to modificēt tā, lai bērns varētu iemācīties aizmigt patstāvīgi, bez papildinājumu nepieciešamības.”

Vai melatonīns ir drošs?

Melatonīns ir hormons, ko smadzenes ražo reaģējot uz tumsu, lai regulētu ķermeņa dabisko miega un nomoda ciklu, ko sauc par cirkadiāno ritmu. Tas tiek pārdots kā piedeva, ko nekontrolē ASV Pārtikas un zāļu pārvalde, bieži vien krāsainu želejas konfekšu veidolā, un, ja to lieto bērni, var izraisīt blakusparādības, tostarp miegainību, galvassāpes un palielinātu gultas samitrināšanu.

Pārmērīga deva var izraisīt vemšanu, ārkārtīgu miegainību un neskaidru runu. Un saskaņā ar neseno ziņojumu no ASV Slimību kontroles un profilakses centriem tas ir iemesls, kāpēc aptuveni 11 000 bērnu (vairāk nekā puse no tiem vecumā no 3 līdz 5 gadiem) nonāca neatliekamajā palīdzībā pēc nesupervizētas melatonīna uzņemšanas starp 2019. un 2022. gadu.

Turklāt Kembricas Veselības alianses veiktajā 25 melatonīna želejas piedevu izvērtējumā pagājušajā gadā tika konstatēts, ka gandrīz visi produkti bija nepareizi marķēti, faktiskais hormona daudzums svārstījās no 74% līdz 347% no norādītajiem apjomiem. Vienam produktam nebija konstatējami melatonīna līmeņi, bet tajā bija vairāk nekā 31 mg CBD, kam nav datu par lietošanu bērniem.

“Tas ir kā mežonīgie rietumi ar melatonīna papildinājumu,” saka Vjas, kurš to neiesaka ģimenēm ar kuram stradaja.

“Daudzi pētījumi ir paradijuši pozitivus uzlabojumus ar melatonina lietošanu neirodažadainiem bērniem, tiem ar cirkadiano ritma traucējumiem, aizkavetu miega fazi sindromu un laika joslu maiņas sindromiem – dažas norades,” viņa saka. “Bet nav pietiekami daudz pētijumu lai izdotu visparejo ieteikumu.”

Tas arī nav lieliska ideja, piebilst viņa, jo melatonins darbojas uz atgriezeniskas saites principa – ja tas tiek piegadats no ārpuses avota tad organisms samazina taa dabisko ražošanu un nepieciešama arvien lielaka piedevas deva.

“Turklāt tas var izraisit paradoksalo reakciju – daudzi bērni to lieto un tad pamostas plkst. 3 vai 4 no rita,” viņa saka.

Aptauja atklaja ka biežak melatoninu deva bērniem vecuma grupa no 4 lidz 7 gadiem neka jebkuram citam vecuma grupam sekoja tiem kas bija starp 8 un 12 gadiem un starp 1 un 3 gadiem; bet 2% deva to bērnam kas jaunaks par sešiem menesiem un 3% bērnam kas bija no sešiem lidz vienpadsm menesiem vecs. Turklats lielakajai dalai vecaku (97%) deva melatoninu savam bērnam vairak neka vienu reizi 21% teica ka vini to darija apmeram 10 reizes un 13% teica ka tas bija vismaz 50 reizes. Un 45% vecaku saka ka tas bija ieteikts no vinu ārsta.

Tas nav parsteidzoši Vjas skatijuma ņemot vera izmisušo vecaku kombinaciju un “milzigu izglitibas trukumu par miega paradumiem” ārstiem kuri var meklēt pētijumus par melatoninu bērniem un neatradis daudz – un kuri var vienkarsi pieņemt ka tas ir drošs ņemot vera ka tas ir neregulets un pieejams.

Citi miega līdzekļi – un kā no tiem izvairities

Benadrila (difenhidramina) lietošana antihistamina kas nes sedacijas blakusparadibu nav ieteicama medicinas profesionaliem iznemot loti retos gadijumos (piemeram lai palidzetu ar laika joslu maiņas sindromu).

“Tas ir noradits un parbaudits bērniem ar alerģijam tapec ja jus to lietojat arpus šiem parametriem tad jus to lietojat bez receptes un tam nav savu blakusparadibu,” viņa bridina ka dazos gadijumos Benadrils var izraisit pretēju efektu un padarit bērnu “pilnigi uzvilkts.” Tada ikvakara lietošana viņa bridina “rada maldinoss spējas aizmigt.”

Kas attiecas uz recepšu miega līdzekļiem piemeram Ambien (zolpidems) Sonata (zaleplons) un Restoril (temazepams augsti atkarigs benzodiazepins) visi tie nav paredzeti lietošanai bērniem. Bet vecaki tos ir devis saviem bērniem saskaņa ar aptauju ar 64% sakot ka tas bija ārsta ieteikums. Faktiski 13% vecaku teica ka vini devis recepšu miega līdzekļus 50 vai vairak reizes; 4% devis to bērnam kas jaunaks par sešiem menesiem 11% bērnam kas bija no sešiem lidz vienpadsm menesiem vecs un 16% bērnam starp 1 un 3 gadiem.

“Ambien pat pieaugušajiem lietot ir riskants jo ir tik daudz nepatikamu blakusparadibu,” saka Vjas. “Tas ir parbaudits un noradits lietošanai pieaugušajiem islaicigai lietošanai bet daudzi cilveki kļust tik atkarigi no tas ka ir gruti aizmigt bez tas … Tas tiek lietots hroniski ikdienas baze vietaja laba miega paradumiem un higiene.”

Ko tas nozime bērniem? “Rutinas konsekvence ir kritiska” viņa saka ta ka sekojot bernam miega signaliem lai vini var aizmigt kad vina ķermenis visvairak to nepieciešams.

Ari:

  • Nav ekrani: Samaziniet zilas gaismas stimulaciju no ekraniem vismaz divas stundas pirms gulētiešanas lai palidzetu ķermenim dabiski radit melatoninu.
  • Rota lauka: Dienas gaismas un saulrieta iedarbiba palidz regulēt bernam cirkadiano ritmu.
  • Paradi piemeru: Iemaciet savam bernam aizmigt patstavigi.
  • Palidziba: Stradajiet ar miega treneri lai atrisinatu problematiskas vietas.

“Visi grib atrus risinajumus … bet jus nevarat vainot vecakus jo vini nonak velna apli ar to” Vjas saka. “Ir gruts darbs atcelt slikto paradumu bet tas ir izdarit – tad jus sagatavojat savus bernus labiem miega paradumiem visai atlikusajai dzive.”