7000 franču mākslinieki pieprasa taisnīgu samaksu no straumēšanas pakalpojumu sniedzējiem, piemēram, Netflix un Disney, atsaucoties uz piecus gadus vecu likumu.

7000 franču mākslinieki pieprasa taisnīgu samaksu no straumēšanas pakalpojumu sniedzējiem, piemēram, Netflix un Disney, atsaucoties uz piecus gadus vecu likumu.

Holivudas cīņa par taisnīgu atalgojumu

Kamēr Holivuda cenšas aizmirst pagājušās vasaras rūgtās 6 miljardu dolāru strīdus ar aktieriem un scenāristiem, jauna cīņa starp radošajiem darbiniekiem uzvirmo pāri Atlantijas okeānam un draud izplūst.

Aptuveni 7000 franču mākslinieki ir publicējuši atklātu vēstuli kampaņas grupas Adami vietnē, aicinot straumēšanas pakalpojumus maksāt viņiem atkarībā no to šovu skatījumu skaita, nevis fiksētu samaksu.

‘Tantalus mokas’

Mākslinieki, kuru vidū ir Kannu kinofestivāla balvas ieguvējs Benoît Magimel un Palme d’Or nominants Valérie Donzelli, aprakstīja pašreizējos līgumus ar tādiem pakalpojumiem kā Netflix, Disney+ un Amazon Prime kā “Tantalus mokas, kur likums pastāv, bet kur tas netiek piemērots.”

Grieķu mitoloģijā Tantalus tika notiesāts stāvēt sekla ūdens baseinā ar augļu koku virs viņa, kura zari bija tikai nedaudz ārpus sasnieguma. Arī ūdens zem viņa atkāpījās pirms viņš varēja to izdzert, atstājot līdzekļus viņa slāpes un badu mazināšanai mūžīgi tik tuvu, tomēr tik tālu.

Māksliniekiem vilinošais ir tas, ka viņi uzskata, ka likums, kas Eiropā ir spēkā jau piecus gadus, jau paredz maksājumus par katru straumējumu.

2019. gada aprīlī ES pieņēma Direktīvu par autortiesībām digitālajā vienotajā tirgū, kas, pēc viņu teiktā, izveidoja sistēmu, kas garantēja proporcionālu atalgojumu atkarībā no tā, cik daudz viņu darbs tika raidīts un straumēts.

Likums Francijā tika kodificēts 2021. gadā, bet valsts atstāja to pašu izpildītāju arodbiedrību pārstāvjiem, producentiem un platformu vadītājiem vienoties par samaksu.

Lai gan konkrētas vienošanās ir panāktas citās Eiropas valstīs, piemēram, Šveicē, Vācijā, Itālijā un Spānijā, Francijā nekas nav izlemts.

“Visi mūsu vēstules, aicinot viņus [straumēšanas platformas] pievienoties sarunām, ir palikušas bez atbildes,” pēc tikšanās ar Kultūras ministriju sacīja Adami prezidente Anne Bouvier.

“Oficiāli jau trīs gadus izpildītāji gaida savu cerību par taisnīgumu kļūt par realitāti,” rakstīja mākslinieki. “Trīs gadus viņi vienkārši cerēja, ka jau novēlotais likums patiešām tiks piemērots un ļaus viņiem beidzot saņemt taisnīgāku atalgojumu nežēlīgajā straumēšanas pasaulē.”

Pašlaik franču TV un kino mākslinieki nesaņem honorārus par saviem šoviem atkarībā no to straumēšanas biežuma, atšķirībā no mūzikas māksliniekiem, kurus maksā mūzikas straumēšanas platformas, piemēram, Spotify un Apple Music. Mūziķi, kuru skaņu celiņi tiek izmantoti populārās filmās un šovos, arī ir iesaistīti šajā diskusijā.

Argumentam ir acīmredzamas līdzības ar SAG-AFTRA streiku ASV, kur slaveni arodbiedrības aktieri atteicās strādāt gandrīz četrus mēnešus, apturot ražošanu, aizkavējot filmu izlaišanu un apturot reklamēšanas ciklus.

Streiki tiek lēsti radījuši 6 miljardu dolāru zaudējumus algās un citos biznesa ietekmes aspektos ražošanas centrjos Kalifornijā, Džordžijā un Ņūmeksikā.

Kā daļu no vienošanās streika beigšanai tika izveidots maksājumu fonds, lai atlīdzinātu aktieriem par nākotnes skatījumiem viņu darbiem straumēšanas pakalpojumos.

Franču aktieri savas vēstules laikā pieminēja SAG-AFTRA streiku, norādot, ka viņi varētu pieņemt stingrāku pozīciju, ja nespēs piesaistīt straumēšanas platformas pie sarunu galda.

“Šajos apstākļos līdzinoties Tantalus mokas situācijai, kur likums pastāv, bet kur tas netiek piemērots, ir grūti neiedomāties par ASV sektora pēdējo prasību dublēšanu, kuras streiks 2023. gadā ilgs 118 dienas un radīs zaudējumus aptuveni 6 miljardu dolāru apmērā.”

Vai viņu spilgti formulētajai vēstulei izdosies piesaistīt daudzmiljardu korporācijas pie sarunu galda pirms streika rīkošana tiek uzskatīta par nepieciešamu – tas vēl ir jautrums.